SSK ve Bağ-Kur’lular Müjde! SGK’dan 5 yıl erken emeklilik için fark tablosu ortaya çıktı

SSK ve Bağ-Kur’lular Müjde! SGK’dan 5 yıl erken emeklilik için fark tablosu ortaya çıktı

SSK ve Bağ-Kur’lular Müjde! SGK’dan 5 yıl erken emeklilik için fark tablosu ortaya çıktı

Erken emeklilik için son dönemde atılan adımlar yakından takip edilirken Meclisin çalışmaları da hız kazanacak. Torba yasayla, SSK ile Bağ-Kur arasındaki farkın giderilmesini öngören ve böylece 5 yıl kazanç sağlayacak yeni bir düzenleme yapılacak. Detaylar haberde…

Emeklilere yönelik mali yardımlar, indirimler ve gelirlerini artıracak tedbirlerin yanı sıra memurlar için uzun zamandır beklenen 3600 ek gösterge, tamamlayıcı emeklilik sistemi, İş Kanunu'nda yapılacak değişiklikler, çalışma saatlerindeki yenilikler ve uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modellerini içeren bir dizi yasal düzenleme gündemde yer alacak. Ayrıca, erken emeklilik imkanı sağlayacak önemli reformlar da dikkat çekiyor.

Özellikle esnaf kesimini yakından ilgilendiren konulardan biri olan SSK-Bağkur prim eşitliği ve annelere sağlanacak sosyal güvence ve emeklilik fırsatı gibi meseleler, belirlenen bir takvim dahilinde ele alınacak.

Önümüzdeki dönemde TBMM gündemine gelecek olan erken emeklilik formüllerinden bazıları şu şekilde:

ESNAFA 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

SSK ile Bağ-Kur arasındaki prim farkını kapatacak adımlardan biri, küçük esnaf için atılacak. Yaklaşık 1 milyon basit usulde vergilendirilen küçük esnafın Bağ-Kur prim şartı, 9 bin gün olan standartdan 7200 güne indirilecek. Bu sayede esnaf, 5 yıl veya 1800 gün daha az prim ödeyerek erken emekli olabilecek.

Bu düzenlemeden yararlanacak küçük esnafın genellikle '10 ve altı kişi çalıştıran' olarak tanımlanabileceği ifade ediliyor. Eğer bu düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafların prim gün şartı 9000'den 7200'e düşürülecek.

Bu önemli konuların TBMM'de ele alınmasıyla birlikte, birçok kişi erken emeklilik fırsatına sahip olacak. EYT'li esnaf, 7200 günü tamamladığı anda emekli olabilecek duruma gelecek.

8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olanların ise emeklilik için sigortalılık başlangıç tarihlerine göre belirlenen yaş kriterini (9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arası başlangıçta kadınlarda 58, erkeklerde 60, sonrasında 65'e varan yaş) tamamlamaları gerekecek.

EV KADINLARINA AYLIK DESTEK

Ev kadınlarının sosyal güvenceye kavuşması ve emekliliklerini desteklemek amacıyla yeni bir düzenleme yapılacak. Bu çerçevede, isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'i devlet tarafından karşılanacak.

Mevcut asgari ücret üzerinden hesaplanan en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruşken, düzenleme ile bu tutarın 2 bin 133 lira 60 kuruşu devlet tarafından ödenecek. Böylece ev kadınları aylık 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecekler.

ANNELERE YIPRANMA PAYI

Ayrıca, annelerin emeklilik yaşının çocuk sayısına göre esnetilmesini sağlayacak bir düzenleme yapılacak. Bu düzenleme, ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir modeli içerecek. Çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılırken, prim de bu modele ek olarak değerlendirilebilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.