Kredi kartı kullanıcıları DİKKAT: 4 kısıtlama birden gelecek

Kredi kartı kullanıcıları DİKKAT: 4 kısıtlama birden gelecek

Kredi kartı kullanıcıları DİKKAT: 4 kısıtlama birden gelecek

Merkez Bankası gelir ve kredi kartı limitleri arasındaki kopukluğu düzeltmek amacıyla kartlı işlemlere kısıtlama getirmeye hazırlanıyor. Kulislerde konuşulan 4 aşamalı kısıtlama planları, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek. İşte detaylar…

Bu haftaki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz artırımını pas geçen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ekonomik göstergelerin gerektirdiği durumlarda faiz artırım sürecine devam edebileceği sinyallerini verirken, kredi kartı sahiplerine yönelik önemli bir mesaj da iletti.

Nisan ayında, öncelikle kredi kartı nakit avans işlemlerine uygulanan faiz oranlarını artıran Merkez Bankası, kısa bir süre sonra kredi kartı akdi faizlerinde referans oranını değiştirerek faiz artışına gitmişti.

Ancak, alınan tüm bu önlemlere rağmen Türkiye'deki kredi kartı kullanım oranlarının hala yüksek seviyede olması, TCMB'yi yeni ve daha etkili çözüm adımları atmaya yönlendirdi. Bu doğrultuda, TCMB'nin yeni yol haritası belirlendi.

TAKSİT UYGULAMALARINDA DEĞİŞİKLİKLER YAKINDA

Bankaların nakit avans işlemlerine yönelik taksit sınırlarını 12 aydan 3 aya düşürmesinin ardından, ilerleyen dönemde talimatlar doğrultusunda taksitli işlemlerini askıya alacağı konuşuluyor.

Bu değişiklik ilk etapta tamamen sonlandırılmayacak olsa da, birçok taksitli alışveriş için vade işlemleri kısıtlanacak ve taksit vadeleri arasındaki ödeme farkları artacak. Bu uygulama ile vatandaşların taksitli alışverişe olan ilgisinin azaltılması hedefleniyor.

KART LİMİTLERİNDE DÜZENLEMELER YAPILACAK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) mevzuatına rağmen, birçok banka düşük gelirli müşterilere bile yüksek kredi kartı limitleri sunmaya devam ediyor.

Türkiye'de kredi kartı limitleri ile aylık gelir arasındaki ilişkinin tamamen kopması nedeniyle, yeni bir düzenleme süreci başlatılırken, birçok bankanın sağlıksız limitlere sahip müşterileri için kısıtlamalara gideceği öğrenildi.

FAİZ ORANLARINDA YENİ DÜZENLEMELER YAKINDA

Kredi kartı faiz oranları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan tebliğ ile politika faizi artışlarından bağımsız hale getirilmişti.

Ancak Nisan ayında belirlenen referans oranın yukarı yönlü güncellenmesiyle birlikte, halihazırda yüzde 4.25 olan kredi kartı akdi faizleri, mevcut ekonomik verilerin beklenen gelişmeyi sağlamaması durumunda yeniden yükseltilecek.

ASGARİ ÖDEME TUTARLARI YENİDEN DEĞERLENDİRİLEBİLİR

Pandemi nedeniyle yüzde 20'ye kadar düşürülen kredi kartı asgari ödeme tutarları, eski seviyelerine geri çekilebilir.

Türkiye'deki yüksek enflasyonun etkisiyle milyonlarca vatandaşın kredi kartı borçlarıyla baş etmekte zorlandığı ve bu nedenle yalnızca asgari ödeme tutarlarını yatırdığı tespit edilmişti.

Bu durumu göz önünde bulunduran ekonomi yönetimi, asgari ödeme tutarlarında önemli değişiklikler yapmayı değerlendiriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.