Sağlık Bakanı açıkladı! 81 ilindeki her hastanede tedaviler 1 yıl boyunca tamamen ücretsiz!

Sağlık Bakanı açıkladı! 81 ilindeki her hastanede tedaviler 1 yıl boyunca tamamen ücretsiz!

Sağlık Bakanı açıkladı! 81 ilindeki her hastanede tedaviler 1 yıl boyunca tamamen ücretsiz!

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni kararla, milyonlarca vatandaşın karşılaştığı sorun çözüme kavuştu. Yeni düzenlemeyle, Türkiye'nin 81 ilindeki tüm hastanelerde tedaviler 1 yıl boyunca ücretsiz olacak.

Genel Sağlık Sigortası (GSS), bireylerin sağlıklarını korumak ve sağlık riskleriyle karşılaştıklarında oluşabilecek harcamaları finanse etmek için oluşturulan bir sigorta sistemidir.

Bu sayede, ekonomik durum veya tercihlerden bağımsız olarak, toplumdaki herkesin eşit, erişilebilir ve etkili sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanmıştır.

TEDAVİLER ÜCRETSİZ OLACAK

Genel Sağlık Sigortası prim borçları nedeniyle tedavi olamayan milyonlarca vatandaşın sorununu çözen bir karar alındı. GSS borcu olan kişilerin ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için yeni bir düzenleme yapıldı.

Bu düzenlemeye göre, GSS kapsamındaki vatandaşlar, prim borçları olsa dahi Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kuruluşları ve devlet üniversitesi hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

BÜTÜN HASTANELERDE GEÇERLİ

Cumhurbaşkanı kararıyla yapılan düzenleme, GSS prim borcu olan Türk vatandaşları ve onların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, 31 Aralık 2024 tarihine kadar devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesini sağlıyor.

Bu sayede, GSS prim borcu olan kişiler, bir yıl boyunca Türkiye'nin 81 ilindeki Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastaneler ve devlet üniversitesi hastanelerinde borçları sorgulanmadan tedavi görebilecekler.

2024 YILININ SONUNA KADAR UZATILDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, "Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu bulunan vatandaşlarımızın Bakanlığımıza bağlı sağlık kurumları ve üniversite hastanelerinden aldığı sağlık hizmetlerinden yararlanma hakları, Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmıştır" ifadelerine yer verdi.

GSS BORÇLARINA AF GELİYOR

Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan yasa teklifi, GSS prim borcu olan vatandaşlar için af getirmeyi hedefliyor. Yasa teklifi kabul edilirse, ödenmemiş GSS prim borçları ve gecikme cezaları gibi alacaklar silinecek. Bu da borçlu vatandaşlara önemli bir mali rahatlama sağlayacak.

asdvbnhgtegrsfndgnethrgedbsr.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.