Emekliye Duyuru Yapıldı DİKKAT: 15.000 TL Destek Verilecek! Hemen Kontrol Edin...

Emekliye Duyuru Yapıldı DİKKAT: 15.000 TL Destek Verilecek! Hemen Kontrol Edin...

Emekliye Duyuru Yapıldı DİKKAT: 15.000 TL Destek Verilecek! Hemen Kontrol Edin...

Ocak-Haziran dönemine ilişkin olarak emekli maaşı zammı yüzde 49,25 oranında gerçekleşti ve en düşük emekli maaşı da 10 bin TL olarak belirlendi. Enflasyon havuzunda boğularak yaşamaya çalışan emekliyi rahatlatacak bir haber geldi. O emeklilere 15 bin TL pazar desteği verileceği kesinlik kazandı. İşte detaylar…

Emeklilerin taban maaşları Ocak ayında 7.500 TL'den 10 bin TL'ye yükseltilmişti ve ikramiyeler de yüzde 50 artışla 3 bin TL olarak belirlenmişti.

Kök maaşı 10 bin TL'nin altında olan tüm emeklilere şu anda 10 bin TL maaş ödeniyor. Ancak bu taban maaşın yeniden ele alınması ve artırılması Temmuz ayında yeniden gündeme gelecek.

Ayrıca kök maaş uygulamasında da en düşük aylıklardan başlayarak seyyanen artışlar formül olarak masada yer alacak.

Tüm bu düzenlemeler yapılırken, emekliler için bir süredir uygulanan refah payı da Temmuz ayında yeniden değerlendirilecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılda iki kez enflasyon oranı kadar zam alıyorlar. Memurlar ise toplu sözleşme ve enflasyon farkı olarak maaş artışları alıyorlar.

Hükümet, 6 aylık enflasyon açıklandıktan sonra bunun üzerine refah payını ekleyerek zam oranlarını yükseltiyor. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında yüzde 15 olan 6 aylık enflasyon zam oranı Temmuz ayında yüzde 17'ye çıkarılmıştı.

Bu yılın Ocak ayında ise yüzde 37 olan 6 aylık enflasyonun üzerine refah payı eklenerek tüm emeklilere yüzde 49,25 oranında zam yapılmıştı. Şimdi Temmuz ayı için de benzer bir senaryo gündemde.

3 Temmuz'da 6 aylık enflasyonun açıklanmasının ardından hükümet, yeni zam oranını açıklayacak.

Yerel seçimler öncesinde, emekliler maaşlarda iyileştirme taleplerini dile getirmişti ancak bu talepler karşılanamadı.

Bu noktada bazı belediye başkanları, emeklilerin haklı taleplerini seçim vaatlerine yansıttı. Destek tutarları da emeklileri etkileyecek düzeydeydi.

Yerel seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından emeklilerin belediye destek paketlerine olan ilgisi arttı. İstanbul'da ise bazı belediyelerin emekli maaşı vaatleri dikkat çekiyordu. Bu vaatler arasında öne çıkanlar, emeklilere dört bayram ikramiyesi gibi cömert destekler sunuyordu.

Tuzla Belediye Başkanı Eren Ali Bingöl, bu konuda dikkat çeken bir adım atmıştı. Bingöl, seçim öncesinde emeklilere umut dolu bir gelecek sunmak amacıyla 15 bin TL'lik bir Pazar desteği vaat etmişti.

Bingöl, "Yıllarca emek vermiş ve şimdi huzur bulmayı hak eden emeklilerimizi düşünüyoruz. Tuzla'da, onlar için endişesiz ve umut dolu bir gelecek kuruyoruz. Emeklilerimize 15 bin TL Pazar desteği sağlayacağız" şeklinde konuşmuştu.

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından İstanbul'un Tuzla ilçesi, 32 yıl aradan sonra Cumhuriyet Halk Partisi'nin yönetimine geçti. Şadi Yazıcı, 15 yılın ardından koltuğunu Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı Ali Eren Bingöl'e devretti.

Tuzla Belediye Başkanı seçilen Eren Ali Bingöl seçim sonuçlarının kesinleşmesinin ardından mazbatasını alarak görevine başladı. Bu gelişmelerin ardından Bingöl’ün emeklilere vereceği destek ise merakla takip ediliyor.

axcvnmjkuytrtdmhjyrtdgxvcnghrted.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.