Asgari ücrete kritik ek zam kararı! 5 Tepe'de 5 yıl sonra bir ilk olacak

Asgari ücrete kritik ek zam kararı! 5 Tepe'de 5 yıl sonra bir ilk olacak

Asgari ücrete kritik ek zam kararı! 5 Tepe'de 5 yıl sonra bir ilk olacak

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, TİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen, TOBB ve TESK gibi sendika ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek olan Çalışma Meclisi, asgari ücret, emekli maaşları, kıdem tazminatı, esnek çalışma gibi konuları ele alacak. Meclis, 5 yıl aradan sonra 29-30 Nisan tarihleri arasında Beştepe'de bir araya gelecek.

Türk-İş, Hak-İş, DİSK, TİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen, TOBB ve TESK gibi sendika ve iş dünyası temsilcilerinin katılımıyla oluşacak Çalışma Meclisi, asgari ücret, emekli maaşları, kıdem tazminatı ve esnek çalışma gibi önemli konuları ele alacak. Meclis, 5 yıl aradan sonra 29-30 Nisan tarihleri arasında Beştepe'de toplanacak.

Son olarak 2019'da gerçekleşen toplantının ardından ilk kez bir araya gelecek olan Çalışma Meclisi, iş hayatı için hayati bir öneme sahip. Türk-İş, Hak-İş, DİSK, TİSK, Memur-Sen, Kamu-Sen, TOBB ve TESK gibi önemli kuruluşlar, asgari ücret, emekli maaşları, kıdem tazminatı ve esnek çalışma gibi konuları masaya yatıracaklar.

Toplantıda, çalışma hayatının günümüzdeki sorunları ele alınacak ve çözüm önerileri tartışılacak. Kıdem tazminatı, esnek çalışma modelleri, asgari ücret artışları ve emekli aylıkları gibi konuların yanı sıra, Türk İş Kanunu gibi 32 milyon çalışanı ilgilendiren düzenlemeler de görüşülecek.

Ayrıca, çalışanların vergi yükünün azaltılması ve gelir vergisi dilimlerinde çalışanların lehine güncellemeler yapılması talepleri de dile getirilecek.

IŞIKHAN'DAN ZİYARET

Işıkhan, Bakan Yardımcısı Faruk Özçelik ve Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş ile birlikte Türk-İş ve Hak-İş'i ziyaret etti.

Ziyaret sırasında, Çalışma Meclisi'nin sosyal diyalog alanında en kapsamlı ve kritik mekanizmalardan biri olduğunu vurgulayan Işıkhan, şunları belirtti:

"Beş yıllık bir aranın ardından Meclisi tekrar topluyoruz. 13. Çalışma Meclisi'ni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayeleri altında 29-30 Nisan 2024 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştireceğiz. Bu dönemin gündemini; 'Türkiye Yüzyılında Çalışma Hayatı: Emeğin, Sendikal Örgütlenmenin ve İstihdamın Geleceği' olarak belirledik."

Işıkhan, üç günlük program boyunca ilgili bakanlıkların, kamu kurum ve kuruluşlarının, işçi, işveren ve kamu görevlileri sendikalarının ve konfederasyonlarının, akademisyenlerin, iş dünyasının, uluslararası kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla çeşitli paneller düzenleneceğini ifade etti.

Çalışma Meclisi'nde, Türkiye'nin çalışma hayatını ilgilendiren emeğin, sendikal örgütlenmenin ve istihdamın temelini oluşturacak, yeni bakış açıları sunacak ve yapısal sorunlara kalıcı çözümler getirecek bir ortak vizyon oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Işıkhan, çözüm odaklı platformların, kalıcı refahın sağlanması için çalışma hayatının hem yapısal hem de işlevsel sorunlarının çözülmesinde büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

ERDOĞAN BEŞTEPE'DE GÖRÜŞECEK

Beştepe'de gerçekleşecek olan toplantıdan sonra rapor ve sonuç bildirgesi, ileri bir tarihte sendikaların katılımıyla açıklanacak. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal tarafları kabul edecek.

30 Nisan Salı günü Beştepe'deki etkinlikte sendika temsilcileri bir araya gelecek. Erdoğan'ın, sosyal taraflara seslenerek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ilişkin mesajlar vermesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.