Tüm Emeklilere Müjde Geldi! Çifte Zam Ödenecek! İşte Tüm Detaylar...

Tüm Emeklilere Müjde Geldi! Çifte Zam Ödenecek! İşte Tüm Detaylar...

Milyonlarca kişinin beklediği EYT düzenlemesi yasalaşırken, emekli olacakların aylığına milli gelirdeki artışla birlikte temmuz zammı da yansıyacağı açıklandı. İşte bütün ayrıntılar...

EYT'nin yasalaşmasının ardından milyonlarca EYT emeklisi, 1 Nisan itibarıyla maaşlarını ve fark ücretlerini almaya başladı. 15 Nisan'a kadar da başvuru yapan 1.6 milyon aşkın vatandaşın büyük çoğunluğunun emekli aylıkları bağlanacak. Öte yandan emekli olacakların aylığına milli gelirdeki artışla birlikte o tarihte zammının da yansıyacağı öğrenildi.

EYT'LİLER FARK ÜCRETLERİNİ DE ALACAK

Aylık bağlama işlemi tamamlananlara birikmiş tutar ödemesi de yapılıyor. Mevzuata göre mart ayında başvuranlar 1 Nisan'dan itibaren emekli sayılıyor. EYT kapsamında SSK'dan emekli olanlar 1 Nisan-17 Nisan arasındaki farkları, Bağ-Kur'lular da 25 Nisan'a kadar olan farkı birikmiş olarak alacak.

EMEKLİLERE TEMMUZ ZAMMI DA VAR

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre, bugün itibariyle EYT şartlarını yerine getirmeyenler de prim gün, çalışma süresi dolduğunda dilekçe vermeye hak kazanacak. Emeklilik dilekçesini zam dönemi olan Temmuz ayından önce ya da sonra da başvuru yapılsa zamlı maaş hakkı saklı olacak.

Memurların emekli aylık zammı aktif çalışanların maaş artışına endeksli olup temmuz ayı önce ya da sonrasında emekli olsalar da yeni zamdan yararlanabilecekler. Kamu çalışanlarının emekli ikramiyesi ise dilekçe verilen tarihteki maaş katsayısı ve ek göstergeye göre hesaplanıyor.

Bu nedenle 15 Haziran tarihinden sonra emeklilik dilekçesi veren kamu çalışanlarının ikramiyeleri, temmuz ayındaki zamlı memur maaşlarına göre hesaplanacak. SSK'lılar için ise kıdem tazminatı tavanı artışında bir değişiklik olmadığı için emekliliği hak ettikten sonra Temmuz ayını beklemesi gerekmiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.