Asgari Ücretliye Güzel Haber Vedat Bilgin'den Geldi! %60 Taban Asgari Ücrete Zam Uygulandı...

Asgari Ücretliye Güzel Haber Vedat Bilgin'den Geldi! %60 Taban Asgari Ücrete Zam Uygulandı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hayat pahalılığından dolayı asgari ücrete yeni bir zam yapılacağını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, hayat pahalılığından dolayı temmuz ayında asgari ücrete yeni bir zam yapılacağını açıkladı. Bu açıklama, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı konusunda önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. İşte asgari ücret zammıyla ilgili merak edilen detaylar:

OCAK 2023'TE 8.500 LİRAYA ÇIKAN ASGARİ ÜCRET, TEMMUZ'DA NE KADAR OLACAK?

Ocak 2023'te yapılan asgari ücret zammı sonrasında, asgari ücret 8.500 lira olarak belirlenmişti. Ancak hayat pahalılığı ve enflasyon nedeniyle, çalışanların alım gücü düşmekte ve temmuz ayında yeni bir zam yapılması gerektiği düşünülmekteydi. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in son açıklamaları, bu beklentiyi doğrular nitelikte.

Kamu işçilerinin maaş zammı için tolu iş sözleşmesi görüşmelerinde sona gelindi. Kabul edilecek rakam sonrasında işçilerin bir kısmı Ocak, diğerleri ise Mart ayında ödemeleri alacak. Hal böyle olunca, "700 bin kamu işçisinin maaşı kaç TL zamlanacak? 4D, Kamu işçisi maaşları ne kadar olacak 2023?" sorularının cevapları araştırılıyor. İşte toplu iş sözleşmeleri için son detaylar!

Kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi sürecinde sona gelindi. Ocak ve Mart ayında maaşlara yansıyacak teklif için gözler gelecek yeni teklife çevrildi. İşçiler oluşan zam farkını ise toplu olarak alacak. İşçi konfederasyonları masaya 'taban ücretin brüt 15 bin liraya yükseltilmesi, ilk 6 ay yüzde 45 zam ve yüzde 15 refah payı' talebiyle oturmuştu. Sürecin sonuna gelinmesinden dolayı kısa süre içinde açıklama gelmesi bekleniyor. İşte, kamu işçisine toplu zam görüşmelerinde son gelişmeler!

700 bini aşkın kamu işçisine zam pazarlığında son viraja girilirken, hem Çalışma Bakanı Bilgin'den hem de Türk-İş Başkanı Atalay'dan yeni açıklamalar geldi.

Anlaşılacak rakam işçilerin bazılarının Ocak, bazılarının da Mart'tan itibaren maaşlarına yansıyacak. İşçiler zamların yanı sıra fark ödemesi de alacak.

700 bini aşkın kamu işçisi toplu iş sözleşmesi görüşmelerine kilitlendi. Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri, üniversiteler ve hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar için süreç devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Bir oransal artış yapacağız. Asgari ücretle olan işçilerin 12 bin veya 12 bin 500'e çekilmesi.

Onların talep ettiği bir rakam var onların üzerinde. Toplu sözleşmeleri Kamu İşveren Sendikaları yapıyor. Biz nihai kararı sendikalarımızla oturup çıkartacağız" dedi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da toplu iş sözleşmesinin ana gündemleri olduğunu aktararak, düşük ücrete 15 bin lira teklif ettiklerini, şu anda rakamın 12 bin lira olduğunu, pazarlık sürecinin devam ettiğini söyledi.

Daha yüksek ücrete ise yüzde 45 zam ve iyileştirme teklifinde bulunduklarını hatırlatan Atalay, "Arzumuz seçim arifesinde bitirebilirsek bitiririz ama arzu ettiğimiz rakam olursa bitiririz" diye konuştu.

Kamuda özellikle taşerondan kadroya geçenlerde ikramiyesi 30, 40 gün olanlar bulunduğunu aktaran Atalay, "Bunu 60 güne tamamlamayla ilgili bir talebimiz var" dedi.

MASADAKİ RAKAMLAR

İşçi konfederasyonları masaya 'taban ücretin brüt 15 bin liraya yükseltilmesi, ilk 6 ay yüzde 45 zam ve yüzde 15 refah payı' talebiyle oturmuştu.

Kamu işvereni ise ilk yaptığı '11 bin 500 lira taban ücret, ilk 6 ayda yüzde 30 zam' teklifini, daha sonra '12 bin lira taban ücret ve yılın ilk 6 ayında yüzde 40 zam' olarak güncelledi.

2 YILLIK ORAN ÇIKACAK

Görüşmelerde 2 yıllık zam oranları belirlenecek.

Toplu sözleşme kamu işçilerinin yüzde 25'i için 1 Ocak, kalanları için de 1 Mart'tan itibaren geçerli olacak.

Anlaşmanın ardından kamu işçilerine geride kalan aylara ilişkin fark ödemesi yapılacak.

HER AY İÇİN 35 GÜN TEKLİFİ

Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisine zammın yanı sıra bu yıl için aylık 2 bin 500 lira, gelecek yıl için de 3 bin 500 lira sosyal yardım talep ediyor.

İşçi tarafı ayrıca bütün işçilere çalıştıkları her tam yıl için 35 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı verilmesini ve bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılmasını istiyor.

Gelir vergisi yükünü hafifletmeye yönelik olarak ücretlerdeki gelir vergisinin yüzde 15'i aşması halinde aşan kısım işveren tarafından karşılanması da isteniyor.

Toplu sözleşme ikramiyesi için ise mutabakat sağladı.

Kamu işçilerinin maaş zammının 1 Mayıs'ta açıklanması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.