Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank'tan 100 Bin TL 48 Ay Vadeyle Kredi Desteği veriyor..!

Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank'tan 100 Bin TL 48 Ay Vadeyle Kredi Desteği veriyor..!

KOBİ destek paketi vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı. Kamu bankalarının kobilere vermiş olduğu 100 bin TL'ye kadar mikro işletmeler destek paketi hayata geçti. Pakete başvurmak isteyenler araştırmaya başladı bile.

Küçük ve büyük işletme 250 kişiden az çalışanı olana ve yıllık net satış hasılatı ile mali bilançosundan herhangi biri 125 milyon Türk lirasını aşmayanlara yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme sınıflandırılması yapılıyor. Ekonomik birimleri ve girişimleri ifade eden bu kavramlara göre kredi desteği sağlanıyor. İşte detaylar…

100.000 TL'ye kadar 48 ay vade imkanı ile KOBİ destek paketi için bazı şartlar aranmaktadır. Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıf Bank tarafından ortak bir çalışma olarak mikro işletmelere destek paketi detayları belirlendi. Mikro, küçük ve orta büyüklükte olan işletmelerin genel adı olan KOBİ kelimesi ile pek çok destek ödemesi gündeme geldi. Araştırılan terimler arasında yer alan bu konuda çalışan sayısı ve yıllık ciro miktarı baz alınarak destek sağlanmaktadır. KOBİ tanıtımı yönetmelik çerçevesi ile belirlenmiş olup KOBİ destek kredisi gibi ödemelerde bu tanıma uygun bir şekilde yapılmaktadır. Peki, Kobi destek kredisi kimlere verilir ve KOBİ desteği ne anlama geliyor? İşte konuya ilişkin son dakika haberleri…

KOBİ Destek Paketine Dair Detaylar

Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından ortak çalışma olarak yürütülen KOBİ Destek paketi detayları paylaşılmış oldu. Reel sektörde sağlanan destekler pandemi döneminde de kesintisiz bir şekilde kamu bankaları tarafından veriliyor. Mikro işletmeler destek paketi uygulanmaya başladı. Mikro işletmeler destek paketi KOBİ'ler başta olmak üzere kira ödemeleri, temel maliyetlerin karşılanması ve böylelikle KOBİ'lerin finansman ihtiyacının karşılanması için nakit desteği sağlanarak tedarikçiler ile aralarındaki nakit akışının korunması sağlanmaktadır.

Kredi Garanti Fonu teminat olarak verilen 48 ay vadeli ve yıllık 11.5 faiz oranı ile verilen bu krediden yalnızca cirosu 3 milyon TL'ye kadar olan firmalar yararlanabiliyor.

1 Milyon TL’nin altında olan işletmeler 50.000 TL'ye kadar limit açılıyor.

1 milyon TL ile 3 milyon TL arasında cürosu olan işletmelere azami kredi limiti olarak 100.000 TL destek sağlanabilecek.

Firmaların Kredi limitinin en fazla %10 nakit olarak serbest kullanıma bırakılması en az %90’lık kısmı ise işletme giderlerinin finansmanı amacıyla oluşturulacak. Üçüncü kişilere ve satıcılara havale, EFT ve kurumsal kart üzerinden ödeme yapılacak. Bu sayede yeni destek paketi ile işletmelerin kira, maaş gibi temel giderleri karşılanıyor.

Mikro işletmeler destek paketi ile işletme kredisinin yanında firmalar, kurumsal kart ile doğrudan borçlandırma sistemi oluşturuyorlar. Tedarik zinciri finansmanı, mal alımına yönelik yapılan teminat mektubu, nakit çekimine kapalı kurumsal kredili mevduat hesabı üzerinden nakit işletme kredisi verilecek. Ayrıca güvenceli çek de kullanılabilecek.

KOBİ Ne Demektir? KOBİ’ler Nasıl Sınıflandırılır?

KOBİ sınıflandırılması şu şekilde yapılmaktadır.

  1. Mikro işletme 10 kişiden az çalışanı istihdam etmiş olan ve yıllık net satış hasılatı ya da blançosu arasında herhangi biri 3 milyon Türk lirasını aşmayan işletmeler
  2. Küçük işletme 50 kişiden daha az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı ya da maliye bilançosu arasından herhangi biri 25 milyon Türk lirasına aşmayan işletmeler
  3. Orta büyüklükteki işletmeler 250 kişiden az yıllık çalışanı bulunan ve yıllık net satış gelirinin veya mali blançosundan birinin 125.000.000 Türk lirasını aşmaması halindeki işletmelere denir.

KOBİ destek paketi çeşitli zamanlarda KOSGEB tarafından işletmeler için kredi imkanı oluşturmaktadır. Bu paketten yararlanmak isteyen vatandaşlar KOSGEB başvurusu gerçekleştiriyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.