1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Zam Geldi! En Düşük 8 Bin 904 TL Hesablarınıza Yatırılacak
Zam Geldi! En Düşük 8 Bin 904 TL Hesablarınıza Yatırılacak

Zam Geldi! En Düşük 8 Bin 904 TL Hesablarınıza Yatırılacak

Yüz binlerce çalışanın merakla beklediği o düzenleme geldi ve Ziraat Bankası aracılığı ile ödemeler yapılmaya başlanacak. En yüksek 66 bin 779, en düşük 8 bin  904 TL olarak annelere yapılan ödemelerin miktarı arttığı yeni yılla birlikte annelerin devletten alacağı paralarda da artış meydana geldi. Asgari ücret ve memur maaşlarına bağlı olarak yüks

A+A-

Vatandaşlar o zamlardan yararlanıyor. Yüz binlerce çalışanı ilgilendiren ve başvuranların alabileceği o paraya ilişkin açıklama geldi. En düşük 8.904 TL, en yüksek 66 bin 779 TL olarak belirlendi. T.C. kimlik numarasıyla aile.gov.tr adresinden başvurular yapılmaktadır. Ziraat Bankası aracılığı ile ödemeler gerçekleştiriliyor. İşte yeni yılda annelere devletten ödenecek o ücretlere ilişkin merak edilenler ve konuya ilişkin detaylar…

Kadınların istihdamına katkı sağlamak amacıyla ve doğum yapan annelere ödenen ödemeler bu yıl yapılan zamlarla birlikte yükseldi. Anneye yapılan en yüksek tutarlı ödemenin doğum parası olduğu biliniyor. Brüt maaşa göre değişen doğum parası 112 gün üzerinden hesaplanmaktadır. 2020 yılında en düşük 7 bin 324 TL iken 1 Ocak itibariyle ise bu ödeme 8 bin 904 TL'ye kadar yükseldi. En düşük tutar hesabı asgari ücretlinin 3 bin 577 TL'lik brüt maaşına göre yapılmaktadır. Bununla birlikte brüt maaşı 6.000 TL'ye çıkan anne için 14 bin 933 TL ödeme yapılacak. Para annenin adına açılmış bir Ziraat Bankası hesabına yatırılacak. Paranın yatırılacağı zaman doğum izni biter bitmez kontrol edilebiliyor. Yine turkiye.gov.tr adresinden yatırılacak ücretlerin yatırılıp yatırılmadığına dair detaylar araştırılıyor.

Doğum Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Doğumdan 1 yıl önce en az 90 gün kısa vadeli sigorta primini yatırmış olmak gerekiyor. Önce işten ayrılanlar ise bu ödenekten yararlanamıyor. Kadınların iş yerindeki sigortalılık haline sürmesi gerekiyor. Bu durumda rapor süreci yani 112 gün içinde bir işyerinde çalışmıyor olmak şartı aranıyor. Kadın çalışan doktordan alacağı raporu iş yerine teslim etmekle yükümlü diğer işlemler ise işyeri tarafından tamamlanması ile ödemenin verilmesi sağlanıyor.

Bağ-Kur'lu Da Bu Haktan Yararlanabilir?

Doğum yapan kadınlara sağlanan ayrıcalıklardan Bağ-Kur’lular da yararlanabiliyor. Süt parası olarak Bağ-Kur'luya 202 TL emzirme ödeneği veriliyordu. Anne sigortalı olmaması durumunda bu para babaya sağlanıyordu. SSK yönetim kurulu tarafından bir önceki yılın enflasyon oranına göre bu belirleme yapılıyor. 2020'deki ödeme 202 TL olurken bu yıl 232 TL'ye yükseldi. SGK İl Müdürlüğü'ne Sosyal Güvenlik merkezine başvurular yapılıyor. 5 yıl zaman aşımı olan bu ödemeden 5 yıl içinde yararlanabilmek mümkün. Ödemeler tek seferlik olarak gerçekleştirilmektedir.

Çocuk Sayısına Göre Doğum Parası Desteği Ne Kadar?

Doğum parası 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle doğum yapan kadınlara sağ dünyaya gelen çocukları için yapılan bir ödenektir. Doğum parası ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, 3 çocuğa da 600 TL olarak ödenmektedir. Yeni doğanlara çocuk yardımı için başvuruları Aile Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne ya da İlçe Kaymakamlığı üzerinden yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve aile.gov.tr başvuru imkanı ile bu ödemeler alınmaktadır. Çalışan annelere ilk doğumda ödenecek en düşük para doğum parası, süt parası ve çocuk yardımı ile birlikte 9 bin 436 TL'ye ulaşmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum