1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Varis Nasıl Olur, Belirtileri, Ameliyatlı ve Ameliyatsız Varis Tedavisi
Varis Nasıl Olur, Belirtileri, Ameliyatlı ve Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varis Nasıl Olur, Belirtileri, Ameliyatlı ve Ameliyatsız Varis Tedavisi

Varis, deri altında toplardamarların koyu laciverti renkte, genişlemiş ve bükülmüş olarak görülmesidir. Varis, başlangıçta genellikle görüntü ikayetleri verse de gecen zamanla ağrıya neden olabilir. Toplardamar (venöz) yetmezlik oluşursa bacaklarda şişme

A+A-

Tedavisi yapılmamış varisli damarlarda pıhtı meydana gelirse (tromboflebit) bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık sebab olur. Varisler, genellikle erkeklerden çok bayanlarda rastlanan bir kalp damar rahatsızlığıdır. 

Varis Nasıl Olur?

Varisin meydana gelmesinde pek fazla etken rol alır. Varisin meydana gelmesinde pek fazla etken rol alır. Damar duvarını zayıflatan sigara gebelik, şişmanlık, ayakta kalmak uzun süre, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik etkenler sebebi ile varis varolabilir. 

Varis, toplardamar kapakçığındaki kifayetsizliği sonucu oluşur. Kan devamlı geriye yönelir ve göllenir. Bu olay damarda basınç artışına ve şişliğe neden olur. Erken tehşis edilmezse zamanla damarda genişleme çoğalır ve bükülmeler olur. Varisler, toplardamarların farklı bir seviyesinde meydana çıkabilir. Kasıkta toplardamar kifayetsizliği olabileceği gibi daha aşağı bölgelerde bacak düzeyinde kifayetsizlik görülebilir. Bazen varisin sebebi bir toplardamara pıhtı atması olabilir. Tıkanan damarın arka kısmında kan göllenir ve damar genişler.

Varisin Belirtileri Şunlardır!

Varisin meydana getirdiği başlıca rahatsızlıklar şunlardır:

Bacaklarda  laciver mor şişlikler

Ağrı

Bacaklarda ağırlık 

Bacaklarda şişlik

Bacaklarda uyuşukluk

Kaşınma

Varisin Çeşitleri

Kılcal damar varisleri.

Retiküler varisler 

Büyük toplardamar varisleri olarak üçe ayrılır. 

Kılcal damar varisleri: Telenjiektazi olarak isimlendirilir. Bu varisler çoğunlukla kılcal damarların çatlamaları akabinde görülür. Görüntüsü örümcek ağına benzerler. Gebelikte hormon kullanan genç bayanlarda çoğunlukla oluşur. 

Retiküler varisler: Genellikle diz arkası ve ayak bileği bölgelerinde oluşur ve ciltten hafif kabarık ve mavi renklidir.

Büyük toplardamar varisleri: Bacaktaki safen ven olarak adlandırlan büyük toplardamarın kifayetsizliği akabinde. Ciltten oldukça kabarık ve yeşilimsi olurlar. 

Varisler Başka Hastalıklara Sebeb Olur Mu?

İlk zamanlar görüntüsünden şikayet edilsede varisler; bacakta ciddi ağrı, toplardamarda iltihaplanma, varisin hasar görüp kanaması ve varisin içinde pıhtı birikip akciğerlere pıhtı atması (pulmoner emboli) benzeri şikayetlere yol açabilirler. 

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varisli damarın çıkarılması en çok kullanılan tedavi yöntemdir. Fakat hem zahmetlidir hem de tedavisi zaman alır. Damar içine köpük sıkarak varisi açmak yani damar ''skleroterapisi'' bir diğer tedavi yöntemidir. Lakin bu tedavi yönetemlerinde varisin tekrarlama yüzdesi yüksektir.

Lazer yöntemi ile varis tedavisi rahatsız toplardamar ve büyük varislerin damar içinden lazer ile kapatılması biçiminde yapılmaktadır. Rahatsız damarlar lazerle kapatılırken, sağlam olan damarlar korunur. Ameliyatla uygulanan tedavi yönteminde hastanın tam hayatına devam edebilmesi için en az iki hafta dinlenmesi gerekmekteiken lazer yöntemi ile uygulanan tedavide ise bu zaman 1 hafta gibi kısa bir süre olmaktadır. Ayrıca tedavi yapılan bölgede rahatsız edecek izler kalabileceği için çok mecbur kalınmadıkça doktorlar uygulamamaktadır edilmemektedir.

Ameliyatlı ve Ameliyatsız Varis Tedavi Arasındaki Farklılıklar

Varis, şikayeti ile gelen hastalarının korkulu rüyası olan varis ameliyatıları ilerleyen teknolojiler sayesinde ağrısız ve acısız biçimde uygulanan ameliyatsız varis tedavi yöntemlerine bırakmıştır. Ameliyatlı ile ameliyatsız varis tedavisi arasında farklılıklar çoktur. İşte bu farklılıklar ise;

Ameliyattan sonra ameliyat edilen bölgede iz kalması hastalarını çok fazla rahatsız eden bir 1) Varis Ameliyetı sonrası izler kalır. Ançak ameliyatsız da izkalma olasılığı yoktur.

2) Ameliyat sonrası hastanın belli bir süredinlenmesi gerekir. Ameliyatsız tedavide hemen hayat dönembilir

3)Ameliyatsız varis tedavisi için, klinik ortamı yeterlidir. Fakat ameliyatlı operasyonda ameliyathanede yapılması şarttır.

4)Ameliyatlı tedavide hastaya Anestezi uygulanır. Ameliyatsız varis tedavisinde ise anesteziye ihtiyaç duyulmaz.

5)Varis hastalığı her yaş grubunda karşınıza çıkabilir bu nedenlebellibir yaşınta olmanız gerekmektedir ameliyat için ama ameliyatsız tedavide yaş sınırı yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.