1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Vajinal Mantar Nedir, Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?
Vajinal Mantar Nedir, Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

Vajinal Mantar Nedir, Mantar Enfeksiyonu Neden Oluşur?

Vajinal mantar, kadınların yaşamı boyunca ¾’ünde görülen yaygın bir enfeksiyondur. Vajinal mantar enfeksiyonların başlarında gelen en önemli mikroorganizma Candida Albicans denile maya hücreleridir.

A+A-
Bu tür hastalarda bu mantar hücresi %60- 90 oranında sorumlu tutulduğu için bu hastalık daha çok vajinal kandiyazis olarak adlandırılır.
 

Mantar Enfeksiyonu Nasıl Oluşur?

Mantar enfeksiyonları, kadınların vajina floraları birçok sebeplerle vücut direncinin düşmesine bağlı olarak mantar hücreler burada çoğalır ve aktifleşir. Buna da vaginit denir. Laktobasil denilen faydalı bakteriler vajen florasında bulunur ve vajinayı zararlı bakterilere karşı korur. Bu faydalı bakterilerin bir diğer adı da süt basilleridir. Laktobasillerin sayısı azalırsa vajen enfeksiyonları meydana gelmektedir. Buna bir örnek verecek olursak eğer, antibiyotik kullanımından sonra vajinal mantarların oluşması gelir. 

Mantar enfeksiyonu ortaya çıkmak için sürekli fırsat kollamaktadır. Vücut direncinin düşmesi, yorgunluk, stres ve penisilin ve tetrasiklin içerikli ilaçların kullanılmasıyla meydana gelebilmektedirler. 

Çok sık olmamasına rağmen mantar enfeksiyonları cinsel temasla da bulaşabilmektedir. Ancak erkek semeninde üretimi olmadığı için cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yerini alamamaktadır. Ama yapılan bazı araştırmalar sonucunda eşlerde birbirine benzeyen mantar hücreleri taşıdığı saptanmış olduğu için doktorlar eşlerinde tedaviye katılmasının daha etkili olduğunu düşünmektedirler.

Kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu eşine bulaşabilir. Ancak erkeklerde şikayet oluşturacak sorunlar görülmeyebilir ya da yanma hissi duyabilirler. Bunun dışında vajinal mantar kadın hastalığı olarak bilinse de bu hastalık sünnetsiz erkeklerde de görülmektedir. Vajinal mantar erkeğin cinsel organında çatlak ve aşınmalara neden olabilir.

Vajinal Mantar Belirtileri Nelerdir?

Vajinal sıvı normalde kaşıntı yapmaz ve kokusuzdur. Çamaşırı ıslatacak kadar bol gelmez. Doğum kontrol hapı kullananlarda ve gebelerde vajinal sıvı miktarı artar. Vajinal mantar belirtilerinin en önemli ve en sık belirtisi huzursuzluk veren ve geceleri artış gösteren kaşınmadır.

Vajinal kaşıntılar sıcakla daha da artış göstermektedir. Kaşınmaya bağlı vulvada az miktarda kanama ve soyulmalar olabilmektedir. Çok kaşımaya bağlı deride çatlak meydana gelir ve buda ikincil bir enfeksiyon riski demektir. Ancak her kaşınma belirtisi vajinal mantar anlamına gelmez. Vajinada alerjik bir reaksiyon gelişmiş olabilir. Vajina ve vulvada şişlik ve kızarıklık olabilir.  Ya da enfeksiyon tamamen psikolojik kaynaklı olabilmektedir. 

Çoğu hastalarda dış genital organlarda yanma oluşmaktadır. İdrarınızı yaparken idrarın geldiği yerlerde kızarma ve güçlü bir yanma hissi olmaktadır. Ayrıca bu hastalarda cinsel ilişki sırasında yanma ve ağrı olabilir. Bu nedenle kadınlar cinsel ilişkiye girmek istememektedirler. 

Normal vajinal sıvıdan farklı olarak gri ya da koyu beyaz renkte, kütleler halinde ve kalın, kokusuz sıvılar gelebilir. Genelde akıntı peynir gibidir. Bu akıntı şekli kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bazı kadınlar ise vajinalarının kuru olmasından şikâyet etmektedirler.

Mantar enfeksiyonunda genelde koku olmaz. Eğer ikinci bir enfeksiyon varsa o zaman koku oluşmaktadır. 

Vajinal Mantar Risk Faktörleri

 • Geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı 
 • Şeker hastalığı
 • Hamilelik
 • Hormon takviyesi
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması 
 • Rahim içi araç 
 • Doğum kontrol hapları
 • Pamuklu olmayan iç çamaşırları
 • Obezite
 • Metabolik hastalıklar

Vajinal Mantarlardan Korunma Yolları 

Vajinal mantarlardan korunmak için;

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.