1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tüp Mide Ameliyatını SGK Karşılıyor! Tüp Mide Ameliyatı Ücreti Ne Kadar?
Tüp Mide Ameliyatını SGK Karşılıyor! Tüp Mide Ameliyatı Ücreti Ne Kadar?

Tüp Mide Ameliyatını SGK Karşılıyor! Tüp Mide Ameliyatı Ücreti Ne Kadar?

Obezite; tüm dünyanın olduğu gibi Türk insanının da en büyük sorunlarından birisidir. Türkiye’de obezite sınırları içerisinde yaşayan birçok insan bulunmaktadır. Bu hastalıktan kurtulmak için etkili diyetler ve spor yapılabilir. Ancak, obezite sınırında bulunan vatandaşların tek kurtuluşu ameliyat olmaktadır.

A+A-

Bu noktada, obezite hastalarının en çok sorduğu soruların başında ameliyat masraflarının devlet tarafından karşılanıp karşılanmadığı gelmektedir. Bu bağlamda, obezite hastalarına birtakım güzel haberler verilebilir.

Obezite Hastaları Ücretsiz Ameliyat Olabilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 5 Şubat 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre SGK; tüp mide ameliyatlarının kapsamını daha da genişletmiştir. Buna göre, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan obezite hastalarının hastanelerin endokrin bölümünden ameliyat onayı aldıkları takdirde ameliyat masraflarını devlet karşılamaktadır. Sonuç olarak, birçok obezite hastasının ücretsiz tüp mide ameliyatı olabileceğini söyleyebiliriz.

Sigortalı hastaların vücut kitle indeksinin 40 ve üzeri olduğu hallerde ameliyatlarının ücretsiz yapılması söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra, vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında olan ve bunun yanı sıra diyabet, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon gibi şikayetleri olan hastaların da SGK kapsamına dahil edildiği bilinmektedir. Hangi obezite hastalarının ücretsiz tedavi olacağını bir örnekle açıklamak mümkün!

1.75 cm boyunda ve 108 kg ağırlığında olan bir obezite hastası; vücut kitle indeksi kriterine uygun olduğu için hastaneden onay aldığı takdirde obezite ameliyatını ücretsiz bir şekilde olabilecektir. Devlet hastanelerinde farklı bir uygulama ile karşılaşan hastaların durumu ivedilikle SGK’ya bildirmesi gerekmektedir. Tüp mide ameliyatının da bu kapsamda olduğu bilinmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.