1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeron İşçiye Zam Müjdesi! 4D'li Taşerona 1000 TL Seyyanen Zam Yapılacak mı? Taşeron İşçi İle İlgili Detaylar…
Taşeron İşçiye Zam Müjdesi! 4D'li Taşerona  1000 TL Seyyanen Zam Yapılacak mı? Taşeron İşçi İle İlgili Detaylar…

Taşeron İşçiye Zam Müjdesi! 4D'li Taşerona 1000 TL Seyyanen Zam Yapılacak mı? Taşeron İşçi İle İlgili Detaylar…

Çalışma Bakanlığı tarafında KYK sonrası gündeme gelen mali ve sosyal haklar tablosu taşeron işçilerin maaşlarının düzenlemesi için TİS görüşmelerinin 2020 yılında yapılacağı güne kadar çalışanlar her 6 ayda % 4 zam alabileceklerdi. Taşeronda 1000 TL’lik seyyanen zam yapılacak mı ve 4D’li taşeron ne kadar maaş zammı alabilecek?

A+A-

Kamu kurumları bünyesinde çalışan taşeron işçiler 2020'de görüşmelerini yaklaşmasıyla mali durumlarla ilgili detaylar hakkında daha fazla konuşmaya başladı. Bu noktada işçi maaşlarına yapılacak zam oranları da liste başında yer alıyor ve yüzdelik dilim düzenlemesi merak edilen hususlar arasında.

Taşeron işçiler son dakika haberlerini oldukça merak ediyor. Tayin hakkı ve yüzdelik dilim enflasyon zammının masaya yatırılacağı toplu iş sözleşmesi kapsamında taşeron işçiler ne alacaklarını oldukça merak ediyorlar. Hem seyyanen zam hem önümüzdeki yıllarda enflasyon karşısında düşük kalmayacak bir zam istiyorlar. Çalışma Bakanlığı bu konuda nasıl bir adım atacak merak ediliyor. Türk İş Sendikası’nın o konuda ne tür bir talepte bulunacağı da merak edilen konular arasında.

YHK'nin Kararı Ne?

Asgari ücretle çalışan işçiler için hayal kırıklığı yaratan kritik karar 21 Temmuz 2020'de “emsal ilke ve prensipleri değerlendirmesi” adı altında yapılan toplantıda gerçekleşti. Bu kararı verirken bugüne dek asgari ücretle maaşını alan ve asgari ücret zammı uygulanan ardından da belirlenen zam oranı ile alabiliyorlardı. Sendikasız olan işçiler asgari ücretle çalışmak zorunda kalıyor. Sendikalı işçiler ise asgari ücretin üstünde %4 ve %5 gibi oranlarda toplu sözleşme zammı alarak gelirlerini yükseltebiliyorlar.

Çalışma Bakanlığı’ndan Taşeron İşçi Açıklaması

KYK sonrası Çalışma Bakanlığı mali ve sosyal haklar tablosunda taşeron işçilerin maaşları için çift görüşmelerini 2020 yılında yapacaklarını duymuştu. O zamana kadar ise işçilerin her 6 ayda % 4 zam alacaklarını belirtmişti. Bu süreçte ekonomik açıdan büyük problem yaşayan ve % 4 zamdan daha yüksek oranlarla zam yapılmayan işçiler duruma itiraz ettiler. Şimdi test görüşmelerinde yeni zam oranını tüm çalışanlar merak ediyor.

Çalışma Bakanlığı'nın ise konuya ilişkin açıklamaları büyük dikkatle takip ediliyor. Zam oranlarının vatandaş ile paylaşan Çalışma Bakanlığı basında yer alan değerlendirmeleri baz olarak % 15 asgari ücret zam oranı olmasıyla enflasyon rakamının üzerinde bulunması nedeniyle ön plana çıktığına değindi. Bunun yanında işçiler % 12.5 ve yüzde 17.5 değerlendirmesi alabileceklerine dair bilgiler bulunurken bakanlığın %10 bandında bir öneriyle çalışmalarını sürdürebileceğine dikkat çekti.

Maaş Belirlemesi Yeniden Gündemde

Emsal karar ve tüm taşeronları kapsaması için hükümet olumlu karar verdiği takdirde taşeron işçiler yeniden maaş hesaplaması yaptırabilecek. Haziran ayı içerisinde görüşmelerin ikincisi de taşeron işçilere zam yapılıp yapılamayacağı konusu olacak. % 4 zam alan taşeron işçiler hükümet ile yapılan görüşmelerde bu orana daha da yükseltebilmeyi talep edecekler.

Taşeron İşçilere Tayin Hakkı Geliyor Mu?

Belediye ve kamu taşeron işçilerinin merakla bekledikleri tayin hakkı konusuna çözüm bulmak için tartışılıyor. Bu alanda işçiler kendi durumlarına göre bazı haklar sağlanmasını talep ediyorlar ve çözüm önerileri madde madde belirtiliyor.

Memur ve belediyede çalışan taşeron işçi koşulsuz olarak tayin hakkı verilmesini talep ediyor.

  • Eşi kamuda çalışanlar aile birliği sağlanması açısından tayin hakkı talep ediyor.
  • Kurum içi ve il içi tayin hakkı verilmesi konusunda adımlar atılacağı belirtiliyor. Ancak tüm çözüm önerileri ile ilgili resmi bir bilgi yer almıyor. Bu öneriler yalnızca değerlendirmede esas görülüp sonuçlar 2020 yılında yapılacak olan toplu iş sözleşmesi kapsamında görüşülecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk İş tarafından toplantı gerçekleşecek. 2020 yılının yaz ayının başlangıcında yapılması beklenen TİS görüşmeleri resmi gazetede yayınlanan karar ile 3 ay ertelendi.

Seyyanen Ne Anlam İfade Ediyor?

Tüm çalışanlara eşit zam yapılması anlamına gelen seyyanen belli bir gruba ait değil. Yüzdelik zam üzerinden herkes maaşına göre farklı zam alabilmektedir. Seyyanen zam elde 50 TL ise herkesin maaşı o kadar artış gösterir. Seyyanen zam genellikle düşük maaşlı çalışanlar için faydalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum