1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeron İşçiye Kötü Haber! Maliye Bakanı 4D’li Taşeron İşçiler İçin Öyle Bir Açıklama Paylaştı Ki..!
Taşeron İşçiye Kötü Haber! Maliye Bakanı 4D’li Taşeron İşçiler İçin Öyle Bir  Açıklama Paylaştı Ki..!

Taşeron İşçiye Kötü Haber! Maliye Bakanı 4D’li Taşeron İşçiler İçin Öyle Bir Açıklama Paylaştı Ki..!

Lütfi Elvan meclisin yeni yasama dönemine girmesinin ardından taşeron işçiler ile ilgili açıklamada bulundu. Kadrolu yaşama geçememiş olan taşeron işçilerin yüzde 70'lik kısmına katılan işçilerin durumuna göre açıklamada bulundu. İşte detaylar…

A+A-

4D’li taşeron işçilerin büyük bölümü kamuya alınmıştı. 900 binin üzerinde taşeron işçiyi ilgilendiren son dakika açıklaması geldi!

4D’li taşeron işçileri yakından ilgilendiren açıklama Maliye Bakanı'ndan geldi. Vekillerden yönetilen taşeron işçi sorularına yanıt veren bakan taşeron işçilere kötü haberi verdi. Daha önce 900 binin üzerinde bulunan 4D taşeron işçi yakından ilgilendiren karar verince meclisin yasama dönemine geçişin ardından kadroya geçemeyen yüzde 70'lik kesim için özel durumlarına karşı dikkat çekici açıklamalar yapıldı. İşte milletvekillerinden gelen o sorular ve konuya ilişkin son dakika haberleri…

Milletvekilleri Hangi Soruları Yöneltti?

Erhan Usta tarafından komisyonda Bakan Elvan'a taşeron işçilerin kadro alıp almamasına dair bilgi soruldu. Taşeron işçilerin kadroya geçmesinden sonraki dönemlerde çalışma yaşamına devam eden bakanlık sorumluluğunda yer alan hastane yönetimi ile çalışan, mutfakta istihdam eden, şoför olan, kadrolu olmayan 4D taşeron işçilerin ciddi haksızlık ve mağduriyete uğradığını söyleyen milletvekili kadrolu yaşama alınıp alınmayacaklarını sordu. Bu konu ile ilişkili olarak bakandan açıklama geldi.

Bakana yöneltilen sorulardan biri de Süleyman Girgin tarafından geldi. 696 sayılı kanun hükmünde kararnamenin kamuda geçişleri için personel istihdamına dayalı hizmet alımlarında personel alım sözleşme şartları kapsamına gelirken yaklaşık maliyetleri yüzde yetmişi kısmı ise asgari işçilik maliyeti ile beraber aynı yemek ve yol giderleri dahil işçilik gider oluşma şartı aranmıştır dedi. % 70 şartını cihaz ve malzeme ihalelerinde çalışan araç cihaz ya da malzeme gideri çok sayıda geçiş haklarından yararlanma hakkı bulamıyorlar. Taşeron işçiler mağdur ve mağduriyetleri için bir çalışma yapılacak mı? şeklinde sorular yöneltildi. Bakan Elvan bu sorulara cevap verdi.

İşte Bakandan Gelen O Cevap!

Bakan Elvan Hazine ve Maliye Bakanlığına atandı. Usta KİT’ler için istihdam sağlamanın taşeron işçilerin kadrolu yaşama geçişleri sağlanamadı. Vekillerden yöneltilen sorulardan biri de 4D kapsamı için gelmişti. Bu konu hakkında 2021 yıl programında bir çalışma yapılması söz konusu bile değil. Konu için arkadaşlarımız yeniden gözden geçirme yapabilirler. Ancak değerlendirmelerin yönelik net şekilde belirtilmesi ve cevaplarını iletilmesi söz konusu olacaktır dedi. Ayrıca taşeron işçiler için taşeron ve yüzde yetmiş kısıtlarına takılan vatandaşlara 2021 programı için yeni bir çalışma yapılmayacağını dile getirdi. Bakanlık tekrardan inceleme yapılabileceğine dair açıklamada bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.