Taşeron İşçiye Çifte Zam! Yüzdelik Dilim Ve Asgari Ücret Zammı Ne Kadar?

Taşeron İşçiye Çifte Zam! Yüzdelik Dilim Ve Asgari Ücret Zammı Ne Kadar?

Taşeron işçi konusu uzun bir süredir görüşülüyor. Taşeron işçiler kadroya alınmadan önce ne kadar maaş alıyorlarsa o dönemki asgari ücret üzerinden maaşları oranlanacak. Peki, taşeron işçi maaşlarına ayrı ayrı zam yapılacak mı? Yüzdelik dilimi asgari ücret zammı ne kadar olacak? Toplamda çalışanlar ne kadar maaş zammı elde etmiş olacak?

Taşeron işçi maaşına yapılacak zam oranı 4D’li personeller ve yakınları için de önemli bir konu haline geldi. 2020 yılının toplu iş sözleşmesinde Çalışma Bakanlığı’nın ortak bir yazı ortaya çıkardığı iddia edilmişti. Yüzdelik dilim mevzusunda olumlu gelişmelerin yer aldığı bu yazı daha sonra kaldırıldı. Yüzdelik dilim düzenlemesi ve taşeron işçilerin kadroya alınmadan önceki maaşlarına göre maaş düzenlemesi yapılacak.  İşte yüzdelik dilim ve taşeron işçi maaş zammı ile ilgili son dakika haberleri…

Kadroya alınan taşeron işçiler toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için heyecanlı bekleyişini sürdürüyor. Ekim ayının sonunda görüşülecek olan maddeler toplantı sonunda taşeron işçilerin haklardan yararlanmalarını sağlayacak. Taşeron işçi için önemli husus maaş zammı olurken maddi ve manevi pek çok hakkı elde edebilecekleri toplu iş sözleşmeleri ile ilgili kararlar merak ediliyor. Taşeron işçilerin maaş düzenlemelerinin nasıl yapılacağı araştırılıyor. İşte taşeron işçilerin bekledikleri yüzdelik dilim düzenlemesi ve maaş zammı ile ilgili gelişmeler…

Taşeron İşçiler Ve Çalışanlar Ne Kadar Maaş Alacak?

Taşeron İşçiler İçin Yüzdelik Dilim Düzenlemesi Hayata Geçirilirse Ne Kadar Maaş Alabilecekler?

Önemli olan nokta kadroya geçiş süreci olarak belirlenmektedir. Taşeron işçiler o dönemki maaşlarını asgari ücrete göre ayarlanacak. Bu haktan kadroya geçenler yararlanabilecek ancak bakanlık kararı ile farklı maddelerde ön plana çıkabiliyor. Beklentiler ise asgari ücretten yüksek maaş alırken kadro sonrası maaşı düşen taşeron işçilerin yeniden rahat etmesi ve 2020 TİS görüşmeleri sonrasında işçilerin menfaatine kararların çıkması olacak.

Taşeron İşçi İçin Yeni Zam Ve Yüzdelik Dilim Düzenlemesi

Taşeron işçilerin yüzdelik dilim düzenlemesi ve kadroya alınmadan önceki maaşlarına göre yapılacak düzenleme merak ediliyor. Taşeron işçiler kadroya geçmeden önce ne kadar maaş alıyorsa o dönemki asgari ücrete göre maaşları ayarlanacak. Şimdiki maaşları orana göre yeniden belirlenecek ve tam olarak bunların olabilmesi için Çalışma Bakanlığı'ndan onay gelmesi bekleniyor.

Maaş Düzenlemesi İle Taşeron İşçiler Ne Kadar Maaş Alacak?

Bir milyona yakın 4D’i işçi bulunuyor ve bu düzenleme sonrası bir de seyyanen maaş zammı bekliyorlar. Enflasyon karşısında ezilen maaşları nedeniyle en az 1000 TL'lik seyyanen zam talebi bulunuyor.

Maaş Zam Oranı Yüzde Kaç Bekleniyor?

4D’li taşeron işçilerin 2020 yılı sonunda en büyük beklentileri maaş zam oranları oldu. Uzun süredir her altı ayda bir yüzde 4 zam alan işçiler alım güçlerinin düştüğünü bildirip yüksek oranda zam talebinde bulunuyorlar. Ancak konuya ilişkin Çalışma Bakanlığı veya yetkili sendika herhangi bir açıklamada bulunmuyor. En düşük zam oranı için 2021 yılında enflasyon hedefi yüzde 8.5 oran üzerinde tutuluyor. En yüksek oran için ise yüzde 15 ile yüzde 17.5 oranları konuşulan rakamlar arasında.

4D Taşeron İşçi Biraz Daha Bekleyebilir?

Devlet kurumunda hemen hemen her alanda görev alan 4D’li taşeron işçiler 2020 yılının son yarısında toplu iş sözleşmesi bekleyişi ile büyük bir zorluk yaşadılar. 31 Ekim tarihinde yapılacak olan toplu iş sözleşmesi sayesinde iş kolları değişecek. Ekim sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmesinin başlaması bekleniyordu. Ancak görüşmelerin belli bir sürede tamamlanması ve yeni kararların açıklanması ile konuya ilişkin yeni düzenlemeler ve açıklamalar geliyor.

Toplu İş Sözleşmesi Başlıklarında Neler Var?

Toplu iş sözleşmesi görüşmesinin başlıklarında mali ve sosyal haklarını yeniden kazanması beklenen taşeron işçiler için bu konular gündeme gelecek. Ayrıca maaş zammı, yüzdelik dilim, görev tanımı, tayin hakkı ve ek ödeme ile promosyonlarla ikramiyeler ile görüşülecek konular arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.