1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeron İşçinin Gözü Bu Haberde! 4D’li Taşeron İşçi zammında flaş gelişme..!
Taşeron İşçinin Gözü Bu Haberde! 4D’li Taşeron İşçi zammında flaş gelişme..!

Taşeron İşçinin Gözü Bu Haberde! 4D’li Taşeron İşçi zammında flaş gelişme..!

Ekim ayının sonunda yapılacak olan toplu iş sözleşmesi tarihinin netleşmesi bekleniyordu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla taleplerini hükümeti iletecek olan taşeron işçiler ne istiyor? Maaş düzenlemeleri ile ilgili gelişmeler...

A+A-

Devlet birimlerinde 4D statüsünde çalışan kamu işçileri için yeni bir süreç başladı. İlk adımları önümüzdeki günlerde atılacak. Ekim ayının sonunda yapılacak olan toplu iş sözleşmesi tarihinin netleşmesi bekleniyordu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla taleplerini hükümeti iletecek olan taşeron işçiler ne istiyor? Maaş düzenlemeleri ile ilgili gelişmeler...

4D statüsünde çalışanlar 31 Ekim'de toplu iş sözleşmesi toplantılarını merakla bekliyorlar. 4D’li çalışanlar için toplantıda talepleri dile getirecek olan sendikalar Bakanlığa taleplerini bildirecekler ve bu kapsamda hükümete talepler belirtilecek. Yüzde on, yüzde 12, yüzde 12.50, yüzde on beş gibi oranlar konuşuluyor. Ancak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde nasıl sonuç alınacağını merak ediliyor. Ayrıca bu görüşmelerden emekli maaşlarının asgari ücrete yükseltilmesi de söz konusu olacak. İşte emekliler ve 4D’li taşeron işçilere dair tüm son dakika haberleri...

Kamuda çalışan taşeron işçi maaşlarına yapılacak zam oranını merak ediyorlar Ayrıca işçiler sosyal anlamda da sıkıntı yaşamamak için bazı imtiyazlar istiyorlar. Maaş zammı toplantının ana konusu olurken asgari ücret ayarı, yüzdelik dilim düzenlemesi de görüşülecek konular arasında. Bu kapsamda yapılacak görüşmelerde en az yüzde onluk zam artışı alınacağı düşünülüyor. Zirve noktası ise yüzde yirmi ile yüzde 17.5 olacağı değerlendiriliyor. Muhtemel zam oranlarının ise yüzde onun üzerinde yapılacağı düşünülüyor. Zam oranlarına ilişkin talep ve tekliflerin belirlenmesinin ardından 2020 TİS görüşmelerine gözler çevrildi. 2019 yılında yüzde 8.5 bandında zam alan kamu işçileri 2020 yılında enflasyon ve pandemi nedeniyle bu zammın hiçbir etki oluşturmadığını belirttiler. Kadroya geçen 4D’li taşeron işçilerin bekledikleri TİS görüşmesi ne zaman merak ediliyor? Ekim ayı içinde yapılması beklenen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ederken bu görüşmelerde 4 ana başlık gündeme gelecek.

2020 TİS Görüşmelerinde Görüşülecek Dört Ana Başlık

Taşeron işçilerin dört gözle bekledikleri toplu iş sözleşmesine sayılı günler kala tansiyon yükseliyor. Sendikalar yapacak oldukları talepleri Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na indirecekler ve böylece hükümet toplu iş sözleşmelerinde alınan kararları inceleyip kararı açıklayacak. En çok bu konuda mağduriyet yaşayanlar ise 4D’li işçiler ve emekliler oldu. İşçiler tayin hakkı ve görev tanımı gibi sosyal haklarını da talep ederken maaşları kadroya alındıktan sonra düşen çalışanlar ise yüzdelik dilim düzenlemesi yapılmaması ve maaş zam oranlarının düşük olması ile ilgili çalışma bekliyorlar.

Taşeron İşçiye TİS İle Zam Yapılır Mı?

Taşeron işçileri 2020 toplu iş sözleşmesi görüşmesi sonrası beklenilen zam oranı sağlanır mı taşeron işçilere belli oranda yapılacak zam nasıl bir değişim sağlayacak merak ediliyor. Türk İş Sendikası her 6 aylık dönemde ne kadar maaş zammı talep ettiğini Çalışma Bakanlığı'na bildiriyor ve sendikaya iletilecek sonuç ile iki tarafın görüşmelerinde orta yolunu bulunması hedefleniyor. Bu yıl için görüşülen rakamlar yüzde 15 seviyesinde olacak. Ancak henüz hangi rakamı bakanlığın kabul edileceği bilinmiyor.

Çalışma Bakanlığı Konuya İlişkin Çalışma Yapıyor Mu?

Çalışma Bakanlığı Türk İş sendikasının taleplerini toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde dinleyecek. 2020 TİS görüşmelerinde en çok merak edilen konu taşeron işçilerin görev tanımı oluyor. 1. derece taşeron işçi KHK ile göreve alındıktan sonra tanımları olmadığı gerekçesiyle pek çok farklı alanda görevlendirildiklerini ifade ediyorlar. Kendi alanlarının dışında görevlerde çalıştırılan taşeron işçiler bu alanda kısıtlanıyorlar ve pek çok işçi aile birliğinin bozulması nedeni ile sosyal haklarını ve tayin hakkını da talep ediyor. 4D’li personel için yetkili sendika konuyu toplu iş sözleşmelerinde bakanlığa bildirecek.

Kime Ne Kadar Maaş Verilecek?

Yüzdelik dilim düzenlemesi ve bu kapsamda kadroya geçmeden önce asgari ücret alan işçiler düzenleme olduğu takdirde de asgari ücret üzerinden maaş alacaklar. Ancak o dönemdeki asgari ücretten %5 daha yüksek alan bir işçi bu dönem asgari ücrete göre % 5’lik daha yüksek maaş alacak.

Taşeron İşçilere Beklenen Müjde Geliyor Mu?

Maaşlarının enflasyon oranında değil bu oranın üstünde zam almasını bekleyen taşeron işçiler geçtiğimiz her 6 aylık dönem için yüzde dörtlük zam aldılar. Bu zam oranlarının enflasyon rakamları karşısında eridiğini belirten taşeron işçiler zam oranının yüzde onun üzerinde ve emekli ile çalışanların mağduriyetlerini giderecek şekilde yapılmasını talep ediyorlar. Bu kapsamda toplu iş sözleşmelerinde görüşülecek konulardan biri de asgari ücret düzenlemesi oluyor. 2019 ve 2020 yılında sonuçlanan mahkeme kararları da işçileri haklı buluyor ve yüzdelik dilim düzenlemesi talep eden taşeron işçilere 2020 TİS ile bu işçiler içinde taleplerin gündeme alınmasını bekliyorlar. Ancak bu konuda sendikalardan veya Çalışma Bakanlığı'ndan henüz bir açıklama gelmiş değil.

4’li Taşeron İşçilerin Durumları İle İlgili Talepler Masada

Taşeron işçilerin sorunlarının çözüme kavuşturulması için yetkili işçi sendikası konu ile ilgili taleplerinin listesini bakanlığa mektup olarak gönderdi. Taşeron işçilerin sorun yaşadığı konularda bakanlığın nasıl bir çözüm yolu üreteceği ise büyük bir merakla bekleniyor. Görev tanıma başta olmak üzere tayin hakkı ve maaş zamları ile alakalı görüşmeler Çalışma Bakanlığı’na bildirildikten sonra taleplerin hangi oranda ve ne şekilde karşılanacağı merak ediliyor. Maaş zam oranları için yüzde onun üzerinde olan teklifler değerlendiriliyor ve ideal oranın yüzde on beş olacağı düşünülüyor. Ayrıca eşi kamuda çalışan taşeron işçilerin il dışı tayin hakkının da masaya yatırılması bekleniyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.