1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Taşeron İşçilerin Aylardır Beklediği Açıklama Hükümet’ten Geldi! 4D’li Çalışanlar İçin Müthiş Gelişme!
Taşeron İşçilerin Aylardır Beklediği Açıklama Hükümet’ten Geldi! 4D’li Çalışanlar İçin Müthiş Gelişme!

Taşeron İşçilerin Aylardır Beklediği Açıklama Hükümet’ten Geldi! 4D’li Çalışanlar İçin Müthiş Gelişme!

4D taşeron işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ile mali ve sosyal hakların nasıl değişeceği merak ediliyor. Toplu iş sözleşmesi için planlanan yeni düzenlemeler ne durumda ve bu düzenlemeler hayata geçebilecek mi? İşte konuya ilişkin detaylar…

A+A-

4D kadrosuna dahil olmuş taşeron işçiler için hükümetten son dakika açıklamalar gelmeye başladı. Toplu iş sözleşmeleri görüşmelerinin zirvesinde maaş zamları ve görev tanımları gibi konular yer alıyor. Yüzdelik dilimler, tayin hakkı, ek ödemelere kadar ikramiye ve promosyon artışları da görüşme sırasında masaya yatırılacak konular arasında yer alacak. Bakanlıktan 4D taşeron işçiler için resmi bir yazı yayınlandı ve 696 sayılı KHK ile kadrolu olan taşeron işçilerin 4D statüsü ile çalışanlar için nöbet ücretlerinin de verilmesi konusuna dair yazılar yayına alındı. İşte taşeron işçi ve toplu iş sözleşmeleri ile ilgili yaşanan son dakika haberleri…

Kamu kurum ve kuruluşları İçinde çeşitli birimlerde 900 binin üzerinde taşeron işçinin çalışma hayatına devam ettiği biliniyor. Devlet birimlerinde bulunan ve her alanda görev alan taşeron işçiler için 2020 yılında yeni bir dönem başlaması 1 Kasım itibarıyla gerçekleşecek 4D’li taşeron işçi kadrosunda olan çalışanlar için beklenen açıklama hükümetten geldi. Ek ödeme konusunda gelişme yaşandı. 1 Kasım itibariyle yeni döneme geçilecek ve Çalışma Bakanlığı'ndan ne kadar zam geleceği ile ilgili teklif oranları da gündemde.

4D’li taşeron işçiler arasında kadroya geçenler için beklenen açıklama nihayet geldi. Nöbete kalan işçiler için ek ödeme yapılacağı belirtildi. 1 Kasım itibarıyla görev tanımı yapılan taşeron işçiler ek çalışmaları karşılığında ücret alabilecekler. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bir bakanlık olan Strateji Geliştirme Bakanlığı 7 Eylül itibarıyla merak edilen görüşü yayına aldı. 2017/5 sayılı nöbet genelgesine göre işçi statüleri yer alan personeller içinde nöbet ücreti ödenebilme ihtimali aktarıldı.

İşte Merak Edilen O Genelge!

900 bin taşeron işçi için beklenen düzenleme ile birlikte maaş zammı da bekleniyor. Enflasyon oranının altında ezilen işçi maaşları için en az 4D taşeron işçiler 1000 TL zam bekliyorlar. Ancak taşeron işçiler için daha önemli bir konu da var. Ek ödemeleri karşılığında bugüne kadar ücret alamayan taşeron işçiler alamayan taşeron işçiler nöbetlerine tuttukları zaman bunun maaşa ek ücret olarak yansıyıp yansıyacağını merak ediyorlardı. Yazının genelinde ise 4D’li taşeron işçilerin tayin hakkından ek ödemeler de ki artış oranına ve görev tanımlarından maaşlarına yapılacak zamma kadar her şeyin belirlenmesi talebi yer alıyor. Yazının asıl amacında ise taşeron işçilerin hem sosyal olarak hem de maddi olarak haklarını koruyabilmek ve nitelendirmelerini sağlamak için oluşturulduğu biliniyor.

Maaşlara Ne Kadar Zam Yapılacak?

Taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam oranı 2020 yılında en büyük beklentiler arasında yer alıyor. Uzun süredir yüzde dörtlük zammın yetersiz kalmasından şikayet eden işçiler nihayet maaşlarına hak ettikleri hızlanma alabilecekler. Bugüne kadar enflasyon oranında maaşlarının edilmesi nedeniyle zor durumda kalan taşeron işçiler 2021 yılı içinde maaşlarına yapılacak en düşük zam oranı ile daha iyi bir yaşam sürebilecekler. En düşük zam oranının 8.5 üzerinde durulduğu biliniyor. En yüksek oranı ise yüzde 15 veya yüzde 17.5 olma ihtimali konuşulanlar arasında bulunuyor.

4D İle Taşeron İşçiler Bu Değişim İçin Biraz Daha Bekletilecek Mi?

Devlet birimlerinin pek çok kademesinde iş hayatını sürdüren taşeron işçiler 2020 yılının ikinci yarısında toplu sözleşmeler için uzun süredir beklediler. Her ne kadar 31 Ekim tarihi ve iş kollarında değişmeler meydana gelecek olsa da Ekim ayı sonrasında iş sözleşmesini başlatması bekleniyor. 4D taşeron işçiler tarafından yeni kararların açıklanması ve beklemeler devam ederken de gelişmelerin oluşması kararı bulunuyor. Peki, 2020 yılında toplu iş sözleşmesinde görüşülecek başlıklar ne?

4D Taşeron İşçi İçin 2020 TİS Başlıkları Neler?

Taşeron işçiler için 2020 TİS görüşmeleri sırasında hem maddi hem de sosyal haklar üzerinde düzenlemeler yapılacak. Bu süreçlerde hangi düzenlemelerin hayata geçeceği merak konusu oldu. TİS’de üzerinde durulacak konulardan ilk sırada;

  • Maaş zammı
  • Görev tanımı
  • Maaş oranları
  • Yüzdelik dilim
  • Tayin hakkı ve
  • Ek ödemeler yer alacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.