Türk çelik üreticisi Tosyalı küresel genişleme peşinde

Türk çelik üreticisi Tosyalı küresel genişleme peşinde

Şirketin başkanı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Türk çelik üreticisi Tosyalı Holding'in, Afrika ve Suudi Arabistan'ı kapsayan küresel genişleme hamlesinin yanı sıra Avrupa ve Amerika'daki potansiyel satın almalar ve ortaklıklar kapsamında yıllık 1,5 ila 2 milyar dolar arasında yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Fuat Tosyalı, Reuters'e verdiği röportajda, bu yıl 10 milyar dolar ciro elde etmesi beklenen Türkiye'nin en büyük çelik üreticilerinden biri olan Tosyalı'nın, sıvı çelik üretim kapasitesini beş yıl içinde 14 milyon tondan 20 milyon tona çıkarmayı planladığını söyledi.

Son yıllarda da benzer meblağlarda yatırım yapan Tosyalı Holding'in, Türkiye'nin yanı sıra Cezayir ve İspanya'da da üretim tesisleri bulunuyor ve Angola'da demir cevheri madenleri işletiyor.

Ayrıca Senegal'de kendi çelik ve haddehanesinin inşasını da içeren özel bir ekonomik bölge işletmeyi hedefleyen şirket, Suudi Arabistan'da 4 milyon ton kapasiteli entegre çelik tesisi için yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Başkan, yatırımı üç yıl içinde bitirmeyi beklediğini de ekleyerek, "Aktif olarak ortaklık arayışında olmasak da (Suudi Arabistan'da) yerel özel/devlet yatırımcılarla ortaklık seçeneklerimizi açık tutuyoruz" dedi.

Tosyalı, dünyanın en büyük 30 demir çelik üreticisinden biri olma hedefi doğrultusunda Avrupa ve Amerika kıtasındaki yatırım fırsatlarını da takip ettiğini söyledi. Dünya Çelik Üreticileri Birliği verilerine göre şu anda 77. sırada yer alıyor.

Tosyalı, yeşil üretime yatırımın da öncelikli olacağını, firmanın çok yakında Avrupa ve Amerika'da hidrojen anlaşmaları yapabileceğini söyledi.

"Temiz enerji alanında ortaklıklar için bazı Avrupalı ​​ve Amerikalı mevkidaşlarımızla görüşme halindeyiz... Ayrıca İspanya'da olduğu gibi çelik işlerimizde de yurt dışında bir satın alma düşünebiliriz" dedi.

Ocak ayında İspanyol çelik boru üreticisi STS'nin satın alınmasının ardından Tosyalı'nın dört ülkede 40 tesisi ve 15.000'e yakın çalışanı bulunuyor.

Başkan, ülkenin adını vermeden, şirketin bir Afrika ülkesinde 4 milyon ton kapasiteli, 2 milyon tonluk yatırımın hemen gerçekleştirileceği bir çelik tesisi yatırımını duyurmaya yaklaştığını söyledi.

Holding ayrıca Senegal'de bir çelik ve haddehane inşa etmek için 200 milyon $ yatırım yapacak.

Başkan, Tosyalı'nın yatırımlar için çoğunlukla kendi öz sermayesini kullandığını ancak alternatifleri de kullanmak istediğini belirtti.

"Yeşil dönüşümümüzü ve hidrojen yatırımlarımızı finanse etmek için bir yıl içinde ilk yeşil tahvilimizi ihraç etmek istiyoruz. Büyüklüğü birkaç yüz milyon dolar olacaktır" dedi.

Türkiye'deki büyüme planlarına ilişkin ise Tosyalı'nın silisli çelik alanında yeni yatırım yapmayı düşündüğünü söyledi.

Tosyalı'nın QAFIC (Katar Silahlı Kuvvetleri Sanayi Komitesi) ile ortak girişimi olan savunma sanayii iştiraki BMC'nin de bir tank fabrikası yatırımı yaptığını ve ilk tankların önümüzdeki yıl Ağustos-Eylül aylarında üretilmesinin beklendiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.