Öğretmenlikte Yeni Dönem! Detaylar Bir Bir Açıklandı

Öğretmenlikte Yeni Dönem! Detaylar Bir Bir Açıklandı

Öğretmenlik mesleğinde yeni değişikliğin sinyalleri verilmişti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in de açıkladığı, önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması beklenen Öğretmenlik Meslek Kanunu ve yeni dönem öğretmenlik şartlarıyla ile ilgili detaylar şekillenmeye başladı.

Öğretmen adaylarının mesleğe başlamadan önce başarıyla bitirmesi gereken Milli Eğitim Akademisi’nde, adaylar bir yıl eğitim görmelerinin hedeflendiği ve buradan sonra atamaların yapılacağı duyurulmuştu. Milli Eğitim Akademisi, öğretmen adaylarının mesleğe donanımlı bir şekilde başlamaları için kapsamlı bir eğitim programı sunacağı açıklanmıştı. Bu programda, öğretmenlik meslek bilgisi, müfredatla sınırlı özel alan bilgisi ve branş ayrımı olmaksızın tüm öğretmenlere dil, tarih ve kültür konularında eğitim verilecek.

Milli Eğitim Akademi programı, teorik dersler ve uygulamalı derslerden oluşuyor. Teorik derslerde yazılı sınavlar ile değerlendirme yapılırken, uygulamalı derslerde uygulama yapılan okulda danışman öğretmen ve akademi eğitim personeli tarafından ayrı ayrı değerlendirme yapılıyor. İki değerlendirmenin ortalaması geçme notu olarak kabul ediliyor.

  • Akademiye alınan öğretmen adaylarına ''23 Bin Lira'' maaş verilmesi planlanırken, aynı eğitim kurumunda asgari ve azami çalışma süresi 3-12 yıl olarak da belirlendi. 

Öğretmenlikte Kimler Görev Alamaz?

Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, bulundurmak; hayâsızca hareketler, müstehcenlik gibi suçlar ile cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan mahkûm olanlar öğretmen olamayacak. Görevde iken bu suçlardan mahkûm olanların ceza türü ve süresine bakılmaksızın öğretmenlik mesleği sona erecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.