1. HABERLER

  2. KREDİ

  3. Son Dakika Gelişmesi Faiz Depremi Yaşanıyor! Faiz Oranları Değişti! 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Açıklanıyor..!
Son Dakika Gelişmesi Faiz Depremi Yaşanıyor! Faiz Oranları Değişti! 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Açıklanıyor..!

Son Dakika Gelişmesi Faiz Depremi Yaşanıyor! Faiz Oranları Değişti! 32 Günlük Vadeli Mevduat Hesabı Faiz Oranı Açıklanıyor..!

Faiz oranları değişiyor. Paralarını 32 günlük vadeli mevduat hesabına yatıracaklar için bütün sunulan faiz oranları güncellendi. Bankalar tarafından sağlanan vadeli mevduat hesap faiz oranları detayları haberimizde…

A+A-

Bankaların sağlamış olduğu vadeli mevduat hesabı faiz oranları güncellendi. Bankalar 32 günlük mevduata vermiş oldukları faiz oranlarını yenilemeye başlıyor. Ekim ayı itibarıyla bankaların vermiş olduğu hoşgeldin faizinin özellikle e-vadeli hesap açanlara yüksek faiz getirisi sağlaması yatırımcıyı düşündürüyor. Vadeli hesap faiz oranlarının düşmesi ile birlikte yatırımcılar alternatif kanallar arıyor. Peki, bankada parası olan hangi fonlara yatırım yapmak zorunda kalacak? Hangi yatırımların gerçekleştirilmesi doğru olur? İhtiyaç, konut ve taşıt kredisi indirimi derken bankalar tekrar vadeli mevduata faiz oranlarını yükseltiyor. İşte konuya ilişkin son dakika haberleri...

Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank kısa süre önce hem kredi faiz oranlarını hem de vadeli mevduat faiz oranlarını yeniledi. Merkez Bankası'nın kararı sonrası faiz oranlarını yeniden belirleyen devlet bankaları sunmuş oldukları oranlarla müşterilerinin dikkatini çekmeyi hedeflemişlerdir. Vadeli hesap faiz oranlarının düşmesi ile yatırımcılar alternatif aramaya başlıyorlar. Vadeli mevduat hesabı ile kazanç elde etmenin en büyük avantajı oluşuyordu. Paranızı vadeye koyarken vade bitiminde elinize ne kadar para geçeceği konusunda kesin bir bilgi bulunuyordu. İşte konuya ilişkin detaylar…

Devlet Bankaları 32 Günlük Vadeli Mevduat Faiz Oranlarını Açıkladı!

Devlet bankaları vadeli mevduat faiz oranlarını farklı oranlarda belirledi. En yüksek faiz oranı Vakıfbank tarafından uygulanıyor. Devlet bankaları arasında en düşük faiz oranı ise Ziraat Bankası'ndan belirlendi. Bu kapsamda 32 gün vadeli mevduat faiz oranı 10.000 TL üzerinden 32 gün sonunda alınan getiri rakamları ise şu şekilde hesaplanıyor;

  • Vakıfbank Ekim 2020 döneminde vadeli mevduat hesabı faiz oranı %11.75 10.000 TL’nin 32 gün sonunda sağlamış olduğu getiri 88 TL oluyor.
  • Ziraat Bankası Ekim 2020 döneminde vadeli mevduat hesabı faiz oranı yüzde 11 oldu. 10.000 TL’nin 32 gün sonunda sağlamış olduğu getiri 82 TL olacak.
  • Halkbank'ta ise 32 günlük vadeli mevduat faiz oranı 500 TL ile 25000 TL arası için yüzde 12 belirlendi. 25001 TL ile 5 milyon TL arasında yüzde 12.25 olarak uygulandı.
  • Vakıfbank Ekim 2020 vadeli mevduat hesabının 32 günlük faiz oranı % 11.75
  • Fibabank Ekim 2020 vadeli mevduat hesabı 32 günlük faiz oranı yüzde 12
  • Burgan Bank 2020 Ekim ayı vadeli mevduat hesabı 32 günlük faiz oranı 12.90
  • ING Bank Ekim 2020 vadeli mevduat hesabı 32 günlük faiz oranı 12.50 ve
  • QNB Finansbank 2020 Ekim ayında vadeli mevduat hesabı 32 günlük faiz oranı %12.30 olarak belirlendi.

En yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı Alternatif Bank’ta veriliyor. Banka müşterilerine fatura talimatı gibi 4 farklı bankacılık işlemi kullanmaları halinde yüzde 13.50 oranında getiri kazandırıyor.

Faiz Oranları Yükseliyor Mu?

Vadeli mevduat hesabında sağlanmış olan rakamlar Merkez Bankası'nın 200 baz faiz yükselmesi sonrası güncellendi. Yükseliş meydana geldi ve bankalar daha önce en yüksek yüzde 12 ile yüzde 12.50 oranında vadeli mevduat getirisi sağlamıştı.

Vadeli Mevduat Hesabı Ne Demektir?

Vadeli mevduat hesabı kazanç elde etmek için en avantajlı ve risksiz bir yöntemdir. Paranızı vadeye koyarken vade bitiminde ne kadar kâr elde edeceğinizi bilirsiniz ve yatırımcılar vadeli mevduat hesabı için en ideal yatırım aracı olarak tercih etmektedirler.

Mevduat Faiz Oranları Ne Kadar?

Vadeli mevduat faiz oranları bankaların belirlemesine göre değişmektedir. Bu oranlar belli oldu ve hesaplama yapma olanağı sağlandığı için vade bitiminde bankanın sunmuş olduğu faiz oranına göre elinize ne kadar faiz getirisi olacağını bilirsiniz.

Vade Türleri Nelerdir?

Her bankanın uygulayacak olduğu vade birbirinden farklı olabilir. Ancak genel itibarıyla 1, 3, 6 ve 1 yıllık vade uygulanmaktadır. Her vadenin kendine özgü oranı oluşturulmuştur ve bazı bankalar gün üzerinden vade belirleme özelliği taşırlar. Birikim hesabı olarak da isimlendirilen bu hesaplarla ilgili detaylı araştırma yapabilirsiniz. Vadelere göre faiz oranlarını inceleyip sizin için hangisinin daha karlı olacağına karar verebilirsiniz.

Vadeli Mevduatta Stopaj Kesintisi Uygulanır Mı?

Vadeli mevduat hesabı ile elde edilen kazancın yüzde 15'i kadar stopaj alınıyor. Bankalar kazanç üzerinden verdiğiniz gelir vergisi olarak bu ödemeyi yapmanızı talep ediyor. Kesilen stopaj ödenmektedir ve stopaj oranı vadeye göre değişiklik gösterir. Vade ne kadar uzarsa stopaj oranı düşer.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.