1. HABERLER

 2. KREDİ

 3. Son Dakika Gelişmesi! 4 Banka Faiz Kararlarını Açıkladı! İşte Güncellenen Oranlar…
Son Dakika Gelişmesi! 4 Banka Faiz Kararlarını Açıkladı! İşte Güncellenen Oranlar…

Son Dakika Gelişmesi! 4 Banka Faiz Kararlarını Açıkladı! İşte Güncellenen Oranlar…

Korona virüs sebebiyle yürürlüğe giren kamu bankaları aracılığıyla düşük faizli olarak verilen taşıt kredilerinde değişiklik yapıldı. Vatandaşların yakından ilgilendiği kredi faiz oranları yükseliyor. İşte Akbank, Garanti Bank, Yapı Kredi ve İş Bankası ile Türkiye Ekonomi Bankası, Finansbank güncel kredi faiz oranları…

A+A-

Korona virüs sebebiyle parasal genişleme politikası sona erdi ve parasal sıkılaşma uygulamaları başladı. Bu neden kredi imkanları hızlı bir şekilde kapatılıyor. Bankalarda kredi kampanyaları devam ederken özellikle konut kredileri için acele etmeyen vatandaşlar büyük bir hüsrana uğradı. Konuya ilişkin son dakika haber ve detayları…

Güncel faiz oranları üzerinden ev, araba alacak ve ihtiyaçları için de ihtiyaç kredi çekecekler faiz oranlarını araştırıyor. Özellikle İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde kredi faiz oranlarının ne kadar olduğu araştırılıyor. 2020 yılında güncel oranların kaç olduğu incelenirken konut fiyatlarının düşmesi vatandaşların beklentisi olarak görülüyor. Ancak bir taraftan devlet uygun konut kredisi veren bankaları da araştırıyor. Konut kredisi kısa bir süre önce ciddi bir düşüş il vatandaşa sağlanırken bir anda yükseldi ve ev almak isteyenler kısa sürede ortaya çıkan bu yükseliş karşısında şok yaşadı. Konut kredisi sayesinde çok fazla kişi fazla peşinat ödemeden ev sahibi olma imkanı elde etti.

14 Ekim İtibariyle Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Oldu?

 • Garanti Bankası; konut kredisi olarak 10.000 TL ile 500.000 TL için 20 yıllık ödeme planı hazırlıyor % 1.33 ile 1.48 arasında faiz oranı belirliyor.
 • ING Bank; konut kredisi için 1000 TL ile 1 milyon TL limit belirliyor ve 10 yıl ödeme vadesi ile % 1.29 faiz oranı belirledi.
 • Türkiye Finansbank konut kredisinde 1000 TL ile 10 milyon TL ve 10 yıl vade imkanı sağlıyor. Faiz oranı ise yüzde 1.19 ile yüzde 1.34 arasında belirliyor. –
 • Yapı Kredi Bankası 10 bin TL ile 1 milyon TL arasında konut kredisi desteği veriyor. 10 yıl belirlenen için yüzde 1.23 ile yüzde 1.35 arasında faiz oranları belirliyor.
 • Akbank 10 bin TL ile 1 milyon TL arasında konut kredisi belirliyor. Yüzde 1.3 faiz oranıyla sağlıyor.
 • Anadolu Bankası konut kredisi 10 bin TL ile 1 milyon TL arasında kredi limiti için hazırlanan ödeme yüzde 1.34 faiz oranı oluşturulmaktadır.
 • Denizbank 10.000 TL ile 1 milyon TL kredi limiti belirliyor. Konut kredisi için 25 yıl ödeme imkanı 1.79 faiz oranı ile veriyor.
 • Burgan Bank konut kredisi için 10.000 TL ile 1 milyon TL limit belirledi. Vade imkanı yüzde 1.4 faiz oranı ile belirliyor.
 • Fibabank konut kredisi için 10 bin TL ile 1 milyon TL limit belirliyor. 10 yıl yüzde 1.39 faiz oranı ile kredi desteği veriyor.
 • HCBS Bank konut kredisi için 2.000 TL ile 500 bin TL arasında limit veriyor. 10 yıl vade imkanı 1.8 faiz oranı belirleyerek sağlıyor.
 • ICBC Bank Türkiye konut kredisi için 10.000 TL ile 750 bin TL kredi limiti verirken 10 yıl vade seçeneği için yüzde 1.28 kredi oranı belirliyor.

Konut Fiyatları Düşer mi?

Konut kredisi faiz oranları belli bir zaman sonra düşer mi merak ediliyor. Gayrimenkul alanında önemli raporlar oluşturan ve 2020 yılının ikinci çeyrek raporuna göre 2019 yılının ilk yarısında toplamda 505.000 konut satışı yapılmıştı. Bu rakam 2020 yılında 625000 adete geldi ve % 23.5’lik bir artış sağladı. Konut kredisi faiz oranlarının değişimi ile beraber önümüzdeki dönemlerde konut fiyatlarının da düşmesi bekleniyor. Özellikle vatandaşlar tarafından böyle bir adımın gerçekleşmesi dört gözle bekleniyor. Bir taraftan vatandaşlar uygun konut ararken diğer taraftan da uygun konut kredisi veren bankaları araştırıyor.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar kısa sürede birikim yapmadan ev sahibi olmanın en önemli yolu yani kredi kullanmayı tercih ediyor. Konut kredisi için çok fazla kişi bankalar tarafından hangi belgelerin talep edildiğini araştırıyor. Vatandaşlardan bazı belgeler talep ediliyor. Öncelikle konut kredisi almak istediğiniz evin krediye uygun olması şartı aranmaktadır. Aksi durumda kredi başvurunuz kabul edilmez. Bankalar vermiş oldukları kredi karşılığında evi ipotek altına alacakları için bu şartlarla müşteriye kredi verebilirler. Bankalar kredi miktarını evin yüzde sekseni olarak belirler. Yani alacağınız evin tam bedelini kredi olarak kullanamazsınız. Diğer bir şart ise başvuru yapan kişinin kredi notunun iyi düzeyde olması oluyor. Çünkü bankalara başvuran kişiler hakkında ilk başta dikkat etmiş oldukları nokta kredi notu olacaktır. Eğer, kredi notunuz düşük ise bankaların kredi desteği sağlaması mümkün olmaz veya düşük kredi kullanabilirsiniz. Bu nedenle de konut kredisi almak için ödeme planına uygun olmak büyük bir önem taşır.

Satın almak istediğiniz evin yaşının büyük olmaması gerekirken vade seçenekleri de genellikle 5 ile 10 yıl arasında sağlanmaktadır. Almayı düşündüğünüz evin tapusu, gelir belgeniz, nüfus cüzdanınız ve SGK dökümünüz yanınızda olarak satın almak istediğiniz ev için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.