1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Son Dakika Bakan Selçuk Müjdeyi Verdi
Son Dakika Bakan Selçuk Müjdeyi Verdi

Son Dakika Bakan Selçuk Müjdeyi Verdi

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekim sonu itibari ile özel sektör istihdam rakamlarını açıklamıştır. İstihdamda geçen yıla göre yüzde 30 artış yaşandı.

A+A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından 2019 yılının Ekim ayı sonu istihdam rakamları açıklanmıştır. 1 milyon 300 bine yakın kişinin özel sektörde istihdam edildiğini duyuran Bakan Selçuk, söz konusu oranların geçen yılın aynı dönemine nazaran %30 oranında artışla gerçekleştiğinin altı çizilmiştir. 

İŞKUR tarafından düzenlenen 10. Olağan Genel Kurul programında önemli açıklamalarda bulunana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, 2003 yılında faaliyetlerine başlayan Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumunun, Türkiye İş Kurumuna dönüşmesinin istihdam açısından büyük bir etkiye sahip olduğunu ifade etmiştir. Son dönemin istihdam rakamlarını da açıklayan Bakan Selçuk, gelecek hedeflerinin yüksek olduğunu ifade etmiştir. 

Bakan Selçuk İşverenlere Seslendi 

Ekim 2019 istihdam rakamlarının özel sektör nezdinde toplam 1 milyon 300 bine dayandığını ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, milli ruhun bir gereği olarak istihdamın daha da arttırılması için işverenlere önemli bir çağrıda bulunmuştur. 

İşsizlik Sigortası Fonu hakkında yapılan eleştirilere de yanıt veren Bakan Selçuk, işçinin ve işverenlerin ortak fonu olduğunu ifade ederek, ülke refahı, büyüme ve istihdam için söz konusu fonun gerekliliklerinden bahsetmiştir. İstihdam için güçlü işverenlere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Bakan Selçuk, işsizlik fonunun en temel amacının ve gerekliliğinin işsizliği ortadan kaldırmak ve istihdamı korumak olduğunu ifade etmiştir. 

Özel sektörde işe yerleştirme sayılarının 2017 yılından itibaren kademeli olarak arttırıldığını ve söz konusu sayıların 1 milyonun üzerine ilk defa çıkarıldığını ifade eden Bakan Selçuk, nitelikli ve daha çok istihdam için güçlü işverenlere ihtiyaç olduğunu dile getirmiştir. 

İşgücü Programlarından Milyonlarca Kişi Yararlandı 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından İŞKUR 10. Olağan Genel Kurul programında önemli açıklamalar yapılmıştır. 11. Kalkınma Planı çerçevesinde üretimde verimi arttırmak ve nitelikli işgücünün yetiştirilmesi için söz konusu planda önemli bir yer ayırdıklarını belirtilmiştir. 

Aktif ve pasif iş gücü programlarının devreye gireceğini ifade eden Bakan Selçuk, sadece mesleki eğitim kapsamı içinde yer alan programlardan toplamda yarım milyondan fazla vatandaşın yararlandığın ifade eden Selçuk, İŞKUR ve diğer ortaklarla birlikte Bakanlık önderliğinde istihdamın gelecek dönem için daha fazla arttırılması için çalışmaların devam ettiği vurgusu yapılmıştır. 

Türkiye İş Kurumunun hizmet ve kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi ve arttırılması adına toplamda 4 bin 765 iş ve meslek danışmanı ile hizmet sağladıklarını ifade etmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İŞKUR’un 2 bin 720 hizmet noktası ile istihdamın Türkiye geneli arttırılması adına faaliyetlerine devam ettiğinin altını çizmiştir. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.