1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sigorta Girişi Olanlara Herkese Büyük Müjde 2 Bin 200 TL Para Ödenecek...
Sigorta Girişi Olanlara Herkese Büyük Müjde 2 Bin 200 TL Para Ödenecek...

Sigorta Girişi Olanlara Herkese Büyük Müjde 2 Bin 200 TL Para Ödenecek...

SGK' dan büyük müjde geldi. Sigortalı olarak çalışmakta olan kişinin vefat etmesi durumunda birinci derece yakınlarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2.200 lira cenaze yardımı ödenmektedir.

A+A-

Kişinin ölümünden önce beyan ettiği kişiler de cenaze yardımlarını almaya hak kazanabilirler. Bu yardımdan yaralanmak için mutlaka sigortalı olarak çalışıyor gerekmektedir. Vefat eden kişinin eşi veya çocukları yok ise en yakın akrabası bu yardımları almaktadır.

Yardımdan Yararlanmak İçin Şartlar Nelerdir

Cenaze yardımı için ilk olarak veraset ilamını almanız gerekmektedir. Alınan veraset ilamının Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir. Veraset ilamında yazan varislerin talep dilekçesi oluşturması gerekmektedir. Ölen kişinin ardından cenaze masraflarını kim karşıladı ise belgelenip yaşadıkları mahalledeki muhtara onaylatması gerekmektedir. Bu şartların tamamlanmasının ardından cenaze yardım başvurusu alınmaktadır.

Cenaze Yardım Parası 2020 Yılı İtibari İle

Cenaze yardımı ödemesi vefat eden kişinin sigorta statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Hem SSK hem de Bağ-kurlu olarak vefat eden kişinin yakınlarına 2020 yılı itibari ile yaklaşık 715 lira ödenmektedir. Eğer kişi Emekli Sandığı olarak çalışırken vefat etmiş ise yakınlarına 2.200 lira cenaze yardımı verilmektedir.

Cenaze Yardımından Kimler Faydalanabilir

Herhangi bir sağlık kuruluşuna bağlı olarak çalışan kişi vefat ettiği zaman yakınlarına cenaze yardımı yapılmaktadır. Emekli olduktan sonra da vefat eden kişi için de cenaze yardımları yapılmaktadır. Yaşlılık aylığı almakta olan kişi vefat etmiş ise yakınları cenaze yardımından yararlanabilmektedirler. Sigortalı olarak çalısıp işten ayrılmasına rağmen 1 yılı geçmemiş kişi vefat ettiği taktirde yakınları bu yardımlardan almaya hak kazanırlar. Cenaze yardımı alacak kişi eğer dul veya yetim aylığı alıyor ise yardım haklarından yararlanamazlar. Yardımı alacak kişi kesinlikle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen aylıklardan birine sahip olmaması gerekmektedir. Vefat eden kişi ölmeden önce en az 360 günlük sigorta primi ödemiş ise yakınları yardımı alma hakkına sahip olacaklardır.

Cenaze Yardımları Başvuru İçin Zaman Aşımı Var Mı?

Cenaze yardımları için zaman aşımı 5 yıldır. Cenaze yardımından faydalanabilmeniz için ölen yakınınızın, ölüm zamanının 5 yılı doldurmamış olması gerekir. Eğer 5 yılı geçmiş ise başvurunuz geçersiz sayılacaktır. Bu zaman aşımı süreysine dikkat ederek başvurularınızı yapar iseniz olumsuz sonuçlarla karşılaşmamış olacaksınız.

Pandemi Sosyal Yardım

1000 TL Sosyal Yardım başvuruları e-devlet üzerinden yapılmaktadır. 1. ve 2. faz desteğinden yararlanan kamu işçisi, memurlar, işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinden yararlananlar . Belirtilen şartlara uymayanların dışındaki kişiler, 3. faz yardım başvurularını tamamlayabilecekler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada ''Peyderpey de olsa ödemelere de başladık aslında, şuanda 620 bin haneye faz 3'ten de yardım yaptık.'' dedi. Pandemi Sosyal Yardım Desteği ödemeleri başvurularını, E-devlet üzerinden arama butonuna Pandemi Sosyal Yardım yazarak çıkan arama sonucunu seçip, gerekli bilgileri doldurarak yapabilirsiniz. Yapılan başvuru sonuçları E-devlet üzerinden '1000 TL Sosyal yardım desteği sorgulama' ekranından sogulayabilirsiniz. 

Kaynak: Haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.