1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sigorta Girişi Olanlara Büyük Müjde! 2 Bin 200 TL Ödeme Yapacak!
Sigorta Girişi Olanlara Büyük Müjde! 2 Bin 200 TL Ödeme Yapacak!

Sigorta Girişi Olanlara Büyük Müjde! 2 Bin 200 TL Ödeme Yapacak!

SGK tarafından sigortalı çalışıp vefat eden kişinin yakınlarına verilen bir yardım türüdür.  Bu yardım kişinin birinci derece yakınlarına verilir. Kişi ölmeden önce beyan verdiği kişiler de cenaze yardımı alabilir.

A+A-

Cenaze yardımı SGK tarafından sigortalı çalışıp vefat eden kişinin yakınlarına verilen bir yardım türüdür.  Bu yardım kişinin birinci derece yakınlarına verilir. Kişi ölmeden önce beyan verdiği kişiler de cenaze yardımı alabilir. Kişi herhangi bir beyanda bulunmamışsa cenaze yardımı öncelikli olarak kişinin eşine ve çocuklarına verilir. Ölen kişinin eşi ve çocukları yoksa cenazeyi kaldıran en yakın akrabası bu destekten faydalanabilir.

Cenaze Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Cenaze yardımı alabilmek için veraset ilanı vermek gerekir. Verilen ilanın örneğinin mutlaka tasdikli olması gerekir. Vefat eden kişiye ait nüfus kayıt örneği SGK kurumuna teslim edilmelidir. Varisler talep dilekçesi yazarak başvuru yapması gerekir. Vefat eden kişinin cenaze masraflarının kim tarafından karşılandığına ilişkin belgenin düzenlenmesi gerekir. Bu belgeyi bağlı olduğunuz muhtar tarafından onaylatmanız gerekir. Bu belgeleri tamamladıktan sonra cenaze yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Cenaze Parası Kaç Lira?

Cenaze yardım miktarı kişinin bağlı olduğu sigorta alanına göre değişiklik gösterir. SSK ve Bağ-Kurlu olarak çalışıp ölen kişinin yakınına 2020 yılı itibari ile 715 lira ödenirken, Emekli Sandığına bağlı olarak çalışıp ölen kişinin yakınına 2200 lira cenaze yardımı ödenir.

Cenaze Yardımında Zaman Aşımı

Cenaze yardımında zaman aşımı 5 yıldır. Vefat eden kişinin yakını vefattan sonra 5 yıl içinde cenaze yardımına başvuru yapmazsa cenaze yardım alma hakkını kaybeder.

 

Cenaze Ödeneği Kime Verilir?

Cenaze ödeneği kime ödenir pek çok kişinin aklına takılan sorular arasında yer alıyor. Bu ödenek 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 37. maddesine göre vefat edenlerin yakınına verilir. Emekliyken vefat eden bir kişiye cenaze yardımı ödenir. Sigortalı çalışırken vefat eden kişinin yakınlarına da cenaze yardımı ödenir. Yaşlılık aylığı alırken vefat eden bir kişinin yakınları da bu yardımdan faydalanabilir. Sigortalı birisi işten ayrıldıktan sonra üzerinden 1 yıldan az zaman geçtikten sonra vefat etmişse bu kişinin yakınlarına da cenaze yardımı verilir.  Hak sahibi kişi dul ve yetim maaşı alıyorsa cenaze yardımından faydalanamaz. Cenaze yardımı alacak kişinin kesinlikle herhangi bir SGK kaynaklı aylığa sahip olmaması gerekir.  Vefat eden kişi ölmeden önce en az 360 gün sigorta primi ödemiş olması gerekir.

  • İş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle vefat edenler için,
  • Sürekli iş göremezlik geliri, vazife malüllüğü ve malüllük ya da emekli (yaşlılık) aylığı almakta iken vefat edenler için,
  • Kendisi için en az 360 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş iken ölen 4A, 4B ve ilk kez 2008 Ekim ayı itibari ile 4C kapsamında sigortalı olan sigortalıların hak sahiplerine ödenmektedir.

Kaynak: Haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum