1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sigorta Girişi Olan Herkese SGK'dan Beklenen Büyük Müjde!
Sigorta Girişi Olan Herkese SGK'dan Beklenen Büyük Müjde!

Sigorta Girişi Olan Herkese SGK'dan Beklenen Büyük Müjde!

Erken emekli olmayı hayal edenler devletin kendilerine sunmuş olduğu ayrıcalıktan faydalanma şansına sahip olabilirler. Herkesin bildiği gibi ülkemizdeki insanlar uzun yıllar boyunca çalışırlar. Bu noktada, birçok kişinin hayali, en kısa süre içerisinde emekli olmaktır.

A+A-

Emekli olacağı zamanı araştıran binlerce insan belki de kendilerine sunulacak bir fırsatın peşine düşerler. SGK ile prim gününü ve çalışma saatlerini tamamlayan kişiler hangi şartlar altında emekli olacaklarını araştırırlar. Erken emeklilik için bazı şartlar bulunmaktadır.

Emekli olmak isteyenler bir an önce yaşlarının dolmasını arzularlar. SGK ve Bağkur; çalışmaya devam eden dönemler için geri ödeme sunmamaktadır. Ancak, geçmiş dönemler içerisinde çalışmayan dönemlere yönelik olarak yapılan geri ödemelere dönük ödeme imkanı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bazı şartlar altında erken emekli olma hakkı da tanınmaktadır. Bu noktada, emekli olmasına birkaç yıl kalan kişilerin artık beklemesine gerek olmayacaktır. Sigortalılar için yapılması mümkün olan borçlanma; 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu içerisindeki 41. Maddenin düzenlenmesiyle gerçekleşmektedir.

İş Kaybına Uğrayan Kişiler Erken Emekli Olabilir Mi?

Kanunda belirlenen süre kapsamında çalışan ancak en az yüzde 60 oranında iş kaybına uğrayan kişilerin erken emekli olmasına izin verilmektedir. Bu husustan faydalanmak isteyenlerin bazı şartları taşıması gerekir. Bu şartların başında on yıl sigortalı olma, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı gelmektedir. Bunun yanı sıra, bakıma muhtaç çocuğu olan annelerin de erken emekli olma hakları bulunmaktadır.

Sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınların sigortalarının başlamasının ardından gelen üç çocuk için doğum borçlanması toplam altı yıl olmaktadır. Bir başka deyişle, çalışan anne, tüm şartları sağladığı takdirde doğum borçlanması sayesinde altı yıl önceden erken emekli olma hakkı kazanmaktadır. Asker olarak çalışan kişilerin ise askere gitmeden önce borçlanarak işe girmesi halinde giriş tarihleriyle beraber geri çekme hakları bulunmaktadır. Kanunlara göre askerlerin bir yıl erken olacak şekilde erken emekli olma hakları yer almaktadır. Sigortadan sonra yer alan süreçlerde ise askerlik borçlanması ile prim kazanma hakları bulunmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, beş yıl önceden emekli olma hakkının kimler tarafından elde edildiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan kişilere devlet tarafından erken emekli olma hakkı sunulmaktadır. Madencilik başta olmak üzere fabrika çalışanları, bazı memurlar yapmış oldukları işlerden dolayı prim hakkı kazanırlar. Bu sayede, emeklilik için gerekli olan prim gün sayılarında artış meydana gelmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak bu meslek gruplarının erkenden emekli olması sağlanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyenler SGK ile iletişime geçebilirler.

Hangi Hallerde Borçlanma Yapılmaktadır?

Emekli Sandığı’na bağlı olarak iş hayatına devam eden kişilerin ücretsiz izin süreleri borçlanma olarak geçmektedir. Bunun yanı sıra, sigortalı olarak çalışanlar, bu süre içerisinde herhangi bir suçtan dolayı gözaltına alınıp tutuklanabilirler. Tutuklu veya gözaltında oldukları süre boyunca borçlanma yapılması söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda, grev ve lokavt içerisinde geçen süreçlerden borçlanarak yararlanma hakkı bulunmaktadır. Doktorlar adına fahri asistanlık ile geçen zaman dilimi; borçlanmaya tabi tutulmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, part time çalışanlar başta olmak üzere otuz günden daha az çalışma hayatı bulunanlar ve ücretli öğretmenlik yapan kişilerin bu süreleri borçlanma sırasında tercih ederek otuz güne tamamlama hakları bulunmaktadır.

Erken Emekli Olmak İsteyenler Hangi Tarihlere Dikkat Etmeli?

Emekli olmak isteyenler için yaş şartı oldukça önemli bir husustur. İlk işe giriş tarihi 01.04.1981 olanların yaş şartına ve prim gününe dikkat etmesi gerekir. 5000 gün içerisinde ödeme yapmış sigorta primleri veya SGK ile en kısa süre içerisinde emekli olma hakkı yer almaktadır. Bunun yanı sıra, tam anlamıyla emekli olabilmek adına yirmi yıllık sigorta süresinin yanı sıra 5000 gün uyum şartı bulunmaktadır. Bu kriterler kadınlar için geçerlidir.

Erkeklerin şartlarına da göz atmak gerekir. İlk işe giriş tarihi 08.09.1976 ve öncesinde olanların 5000 gün ödedikleri takdirde yaş şartını beklemeden emekli olmaları söz konusudur. 25 yıllık sigorta süresi artı 5000 gün şartı emekli olmak adına aranılan şartlar arasındadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum