1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sigorta girişi olan herkese 801 TL ödeme yapılacak! SGK'ya hemen başvurun kimse bu parayı bilmiyor...
Sigorta girişi olan herkese 801 TL ödeme yapılacak! SGK'ya hemen başvurun kimse bu parayı bilmiyor...

Sigorta girişi olan herkese 801 TL ödeme yapılacak! SGK'ya hemen başvurun kimse bu parayı bilmiyor...

SGK vatandaşa pek çok alanda yardım ödemesi gerçekleştiriyor. Büyük bir çoğunluğu koronavirüs salgınıyla verilmeye başlanan desteklerin her gün arttırılması söz konusu. Uzun süredir verilen ancak pek çok kişi tarafından bilinmeyen 801 TL'lik cenaze ödemesi dilekçe ile alınabiliyor.

A+A-

Çalışanlara ek ödemeler sağlandığı gibi vatandaşın acılı günlerinde de yanında olan SGK’dan cenaze sürecinde eş, çocuk, anne, baba veya kardeşine 801 TL'lik ödeme yapılıyor. Üstelik bu ödeme geriye dönük 5 yıllık süre zarfında da alınabiliyor. Vatandaşa yapılan ödemeler saymakla bitmiyor. Koronavirüs salgını ile birlikte özel olarak pek çok yardım paketi oluşturuldu. İşte cenaze yardımına dair son dakika haberleri…

SGK dul, yetim, anne, baba veya kardeşe ölen yakını için beş yıllık süre içinde dilekçe oluşturması halinde 801 TL cenaze ödemesi yapıyor. SGK tarafından oluşturulan bu yardım yakını yerine enaze masraflarını karşılayan kişi tarafından da alınabiliyor. Ancak bu yardımı alabilmek için masrafları üstlendiğini belgelemesi gerekiyor.

Cenaze Yardımı Ödemesi Kaç TL ve Ne Zaman Alınır?

Cenaze yardımı ödemesi SGK'ya yazılı başvuru yapıldığında alınabiliyor. Yapacak olduğunuz dilekçeli başvuru sonrasında ödemeleri alabilmeniz mümkün. Bu ödemeden faydalanabilmek için başvuru zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle de vatandaşların çoğu ödemeden habersiz olduğu için unutuyor. Ancak 5 yıl geriye dönük dilekçe oluşturulduğu takdirde ödemeyi alabilmek mümkün.

Kimler Cenaze Ödemesinden Yararlanabilir?

Geçtiğimiz yıl 716 TL olarak ödenen cenaze ödeneği bu yıl 801 TL olarak hak sahiplerine ödeniyor. Vefat eden kişinin sigorta ve prim ödemelerine ilişkin şartları taşıması halinde bu ödeme yapılmaktadır. Cenaze yardımı ödeneği alabilmek için vefat eden kişinin en az 360 gün sigortasının ödenmesi gerekiyor. Bu yardımı almak için vefat eden kişinin vefat ettiği dönemde sigorta primini yatırmış olması gerekmiyor. Bu yıl itibariyle 801 TL olarak ödenen cenaze yardımı kişinin öncelikli olarak eşine ve çocuklarına, yoksa anne babası veya kardeşlerine yapılır.

Hangi Şartlarla Yardım Yapılıyor?

  • Cenaze ödeneği 360 günlük sigortası bulunan kişinin vefat etmesi halinde sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın hak sahiplerine verilir.
  • Sigortalı bir kişinin iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle vefat etmesi halinde
  • Malullük, sürekli iş göremezlik raporu veya yaşlılık primi olan kişinin vefatı gerçekleştiğinde ödeme yapılmaktadır.

Başvuru işlemleri SGK’ya dilekçe ile yapılmaktadır. Sigortalı veya emekli kişinin ölüm tarihi nüfusa henüz işlenmemişse dilekçe ile beraber makamlardan düzenlenmiş ölüm belgesi de kuruma verilmelidir. Vefat tarihinden 5 yıl içinde bu ödemeler yapılabiliyor. Kişilerin bu haktan vazgeçmiş olduğunun kabulü için ise 5 yılın geçmiş olması gerekiyor. Cenaze yardımı kişinin ailesine yalnızca bir defaya mahsus yapılan bir ödemedir. Ölüm aylığı ile aynı değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum