Sigorta Girişi Olan Ev Kadını, Öğrenci, Baba, Dul, Yetim, Kardeşe Her Vatandaşa Şartsız Koşulsuz 801 TL Tek Seferlik Ödeme Yapılıyor…

Sigorta Girişi Olan Ev Kadını, Öğrenci, Baba, Dul, Yetim, Kardeşe Her Vatandaşa Şartsız Koşulsuz 801 TL Tek Seferlik Ödeme Yapılıyor…

Dul ve yetim, baba-anne ve kardeşe sağlanabilecek SGK’dan en fazla unutulan ödemeler arasında yer alan cenaze yardım parası müjdesi geldi. Cenaze yardım paraları gerekli koşulların sağlanması halinde vefat etmiş kişinin ailesine ödenmektedir.

Eşi ve çocuğu yoksa annesi babası ya da kardeşlerine verilen bu ödemeden kimler faydalanabilir? Hangi şartlarda bu ödeme alınabilmektedir? Başvuru işlemleri nelerdir?

801 TL'lik ödeme SGK’dan en fazla unutulan ödemeler arasında yer alıyor. Acılı günlerinde vatandaşa destek veren SGK, cenaze ödeneği ile 801 TL verecek. Parayı talep etmeleri halinde hesaplarına yatırılacak. Sosyal Hizmetler Bakanlığından belirlenen şartlara uygun olunması halinde 801 TL olarak belirlenen bu ödeme için dilekçe veriliyor. Ödemeden öncelikle eşi ve çocukları yararlanabiliyor. Eğer, yoksa bu ödemeler anne baba veya kardeşe yapılabiliyor. İşte 801 TL'lik cenaze ödenmesine dair son dakika haberleri…

5 Yıl İçinde Alabilirsiniz!

Cenaze ödeneği SGK yapılan başvuru ile alınabiliyor. Başvuru yapmak için acele etmenize gerek yok. 5 yıl geriye dönük olarak bu haktan yararlanabilirsiniz.

Ödemeler Hangi Kapsama Göre Yapılıyor?

SGK’dan yapılacak ödemeler vefat eden kişinin sigorta ve prim ödemelerine göre yapılmaktadır. Cenaze yardımı ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin vefat eden yakınının en az 360 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekiyor. Cenaze yardımı almak için vefat ettiği tarihte sigortalı olması şartı aranmıyor.

Cenaze Yardımı İçin Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Vatandaşa acılı döneminde destek olmak amacıyla verilen SGK tarafından ödenen cenaze yardımı Sosyal Güvenlik Merkezi veya SGK İl Müdürlüğü üzerinden bir dilekçe ile yapılmaktadır. 5 yıl süreyle verilen bu ödeme bir defaya mahsus olarak resmi başvuru oluşturulması halinde verilir.

Cenaze Yardımı Sorgulama

Cenaze yardımı için dilekçe oluşturmak istiyorsanız öncelikli olarak cenaze ödeneği başvuru durumu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. SGK üzerinde oluşturulmuş olan şahıs ödemeleri sorgulama sayfasına giriş yapın ve alt kısmında kimliğini şimdi doğrula seçeneğine basın. Kimlik doğrulama sistemi sayfası açıldıktan sonra e-devlet şifrenizi ve vatandaşlık numaranızı girin. Eksiksiz bir şekilde bilgileri oluşturduktan sonra cenaze yardımı başvuru durumunu sorgulayın.

Cenaze Ödeneği Bu Yıl Kaç TL?

Vatandaşlara yakınını kaybetmesi halinde sağlanan cenaze yardımı Türkiye İstatistik Kurumu verileri dikkate alınarak yükseltilmektedir. Cenaze ödeneği 2020 yılı itibariyle 801 TL olarak hesaplanıyor. 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na uygun olarak bu kapsamda çalışan vatandaşlar için en az 2.775,16 TL ödeme yapılmaktadır. Başvuru oluşturduktan sonra takip işlemi SGK şahıs ödemeleri sorgulama sayfasından denetlenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.