Sigorta Girişi 1999 Yılından Önce Olanlar Müjde! Hemen Emekli Olabilirsiniz!

Sigorta Girişi 1999 Yılından Önce Olanlar Müjde! Hemen Emekli Olabilirsiniz!

Emekli olmak isteyen vatandaşlar emeklilik hakları ile ilgili gerçekleşen tüm değişiklikleri yakından inceliyorlar. Emeklilik için söz konusu gelişmelerden bir tanesi de 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcı olan vatandaşlara sağlanan haklardır. EYT ve 1999 yılı öncesinde başlangıcı olanlar için emeklilik şartları ne?

Çalışma yaşamı içinde olan herkes yaşlılık döneminde rahat bir hayat için emekli olmayı hayal ediyor. Sigorta başlangıcımız emekli olabilmeniz için büyük bir önem taşıyor. 1999 yıl öncesinde sigortalı olanlar 3.600 gününü tamamlayarak erkenden emekli olabiliyorlar. Bu hakkın çıkarılması gündemde fakat konuya ilişkin mecliste henüz yer bulmuş değil. EYT yasası merakla beklenirken 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcı olanlara emeklilik hakkı verilmiş vatandaşların ne zaman emekli olacağı merak ediliyor. İşte konuya ilişkin son dakika haberleri…

1999 Yılından Önce Sigortalı Olanların Emeklilik Sürekli Nasıl Hesaplanıyordu?

4447 sayılı kanun yürürlüğe girmeden önce emeklilik için kadınlar 20, erkekler 25 yıl çalıştırılmaktadır ve yasanın yürürlüğe girmesinin ardından emeklilik için yaş şartı da getirildi. Yaş şartı getirildiği takdirde yatırılan prim ve gün sayısı olarak emekliliği hak ediyorken yaş sebebiyle emekli olamayan yüzlerce insan meydana geldi. EYT ile ilgili yasa çıkmasını bekleyen vatandaşlar için henüz mecliste bir çalışma olduğu açıklanmadı. EYT yasası ve 1999 yılında temmuz ayı öncesi emeklilik hakkı kazanmış vatandaşlar haklarını kullanabiliyorlar. EYT’nin 2020 yılında çıkıp çıkmayacağı ise merak ediliyor ve en çok araştırma yapılan konular arasında yer alıyor. Mecliste gündeme getirildiği takdirde onaylanıp kabul edilirse Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girecek. Ancak emeklilerin ve EYT komisyonunun üzerinde durduğu bu konu ile ilgili henüz bir çalışma yapıldığı belirtilmedi. EYT konusu uzun süredir beklenen bir çalışma olmasına rağmen bu durum yasalaşırsa milyonlarca emeklinin yüzünü güldürecek düzenleme hayata geçecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.