1. HABERLER

  2. SGK

  3. Sigorta Girişi 1999 Öncesi Olanlar Dikkat! 49 Yaşında Emekli Olmak Artık Hayal Değil!
Sigorta Girişi 1999 Öncesi Olanlar Dikkat! 49 Yaşında Emekli Olmak Artık Hayal Değil!

Sigorta Girişi 1999 Öncesi Olanlar Dikkat! 49 Yaşında Emekli Olmak Artık Hayal Değil!

Erken emeklilik şartları en çok araştırılan bu konular arasında yer alıyor. 3600 günü doldurup 1999 yılı öncesi sigorta başlangıcımız bulunuyorsa emekli olabilirsiniz. 49 yaşında erken emeklilik ile ilgili son dakika haber ve detayları…

A+A-

Türkiye'de milyonlarca vatandaş sigortalı olarak çalışıyor. Ancak emeklilik hayali yaşayan vatandaşlar iş yaşamına başladıkları an itibariyle ne zaman emekli olacaklarını araştırmaya devam ediyorlar. SGK sigortalı olarak bildirilmiş olduğu ve çalışma hayatının sigorta kollarından birine bağlı olarak devam eden vatandaşlara günlük hesaplaması ve sorgulaması yapabilecekleri bir ekran hazırladı. İşte SGK’dan emeklilik hesaplama yöntemi…

Sigorta başlangıcı 1999 yılı öncesi olan vatandaşlar için erken emeklilik hangi statüden sigorta koluna bağlı olursanız olun sağlanıyor. Hesaplama da büyük bir önem taşıyan sigortalılık başlangıç tarihinize göre erken emekli olabilmenizi sağlıyor. 

3600 gün üzerinden emekli olmak pek çok kişinin hayali… Sigortalı vatandaşların hayalini süsleyen erken emeklilik müjdesi için 1999 yılı öncesinde işe başlamış olmak gerekiyor. SGK ilgili mevzuatlar da bulunan kurallara göre emekliliğin mümkün olacağını belirtiyor. 15 yıllık çalışma süresini ve belirtilen prim gününü doldurmuş erkek bireylerin emekli olabileceği yani ne zaman emeklilik hakkı elde edebileceğini belirliyor.

Sigortalı çalışanlar 15 yıl ve 3600 gün primi tamamlamış olduğu takdirde erken emekli olabilecekler. Ayrıca kıdem tazminatı konusu da bu durumda merak edilen konular arasında yer alıyor. SGK 4A, 4B, 4C sigorta kollarından herhangi birine bağlı olan vatandaşları 3600 prim günü tamamlaması şartıyla emekliliğin müjdesini verdi.

49 Yaşını Dolduranlara Erken Emeklilik Müjdesi Verildi?

SGK 6 Mayıs 1986 tarihli bir SSK'lının emekli olabilmesi için 25 yıllık sigorta süresini doldurması ve 5300 prim gün ödemesinin talep ediyor. Şartlar yerine getirildiğinde 49 yaş şartına sahip olunduğu görülüyor. Bu tarihte ilk sigortalı olarak başlayan çalışanlar SGK'ya bildirilen prim ödemesi veya şartını yerine getirdikleri takdirde istedikleri zaman emekli olma şansı elde edebilecekler. Emekli aylığının tutarı ise çalışanın çalışma hayatı boyunca ödemiş olduğu prim gününe göre artıyor veya azalıyor. Bunun yanı sıra prim ödemesi yapılan dönemlerinin de büyük önem taşıdığı biliniyor.

2000 yılından önce, 1 Ocak 2000 ile 1 Ekim 2008 tarihleri arasında, 1 Ekim 2008'den sonra emekliliğe hak kazanan vatandaşlar hak kazanacakları tarihe kadar SGK’ya ödemiş oldukları primler arasında farklılıklar bulunuyor. Bu süreçlerde hangi dönemde kuruma ne kadar para ödendiği bilgisi emekliliğinizde elde edilen maaş tutarını belirliyor. Dolayısıyla sigortada çalışan vatandaşlar emeklilikten sonra ne kadar aylık alabileceklerini bu verilere dikkat ederek hesaplayabilirler.

3600 Günden Nasıl Emekli Olunur?

Vatandaşlar ne zaman emekli olacağını araştırıyor. Hangi sigorta koluna bağlı olurlarsa olsun 3600 gün üzerinden emekliliğin nasıl sağlanacağı vatandaşlarda büyük bir merak uyandırdı. İşe başlangıç tarihi 09.09.1999 ve öncesine ait olanlar bu haktan yararlanabilecek. Bu tarihten sonra sigortalı olan vatandaşlar ise 3600'den üzerinden maalesef emekli olamayacaklar. 3600 prim günü ödemesinin SGK’ya yapılmış olması ve 15 yıllık sigorta süresinin tamamlanması şartı ile kimler emekli olacak? Bu şartlardan biri de 1999 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında şartların tamamlanmış olması gerekiyor.

1999 yılında ilk kez sigortası yapılan ve 30.12.2011 tarihin öncesinde 15 yıllık sigorta süresini dolduran ve 3600 prim günü bulunan erkek sigortalılar 55 yaşında emekli olurken kadınlar 54 yaşında emekli olabiliyor.

Bu tarihten önce ilk kez sigortalandırılmış olsanız bile 2011 yılının son gününe kadar 3600 prim geri ödemesi doldurmamış erkekler 59, kadınlar 58 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
İlgili Haberler