1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Siğil Nedir? Bulaşıcı mıdır? Tedavisi Nasıl Yapılır
Siğil Nedir? Bulaşıcı mıdır? Tedavisi Nasıl Yapılır

Siğil Nedir? Bulaşıcı mıdır? Tedavisi Nasıl Yapılır

Siğil, Human Papilloma Virüs(HPV) olarak adlandırılan ve şimdiye kadar 70’e yakın çeşidinin tespit edildiği bir virüsün neden olduğu cilt tümörünün bir çeşididir. Bu tümör iyi huyludur yani genel olarak sağlık açısından bir tehdit oluşturmazlar.

A+A-

Siğil, Human Papilloma Virüs(HPV) olarak adlandırılan ve şimdiye kadar 70’e yakın çeşidinin tespit edildiği bir virüsün neden olduğu cilt tümörünün bir çeşididir. Bu tümör iyi huyludur yani genel olarak sağlık açısından bir tehdit oluşturmazlar.

 Siğil Bulaşıcı mıdır?

Virüslerin neden olduğu birçok hastalıkta olduğu gibi siğilde bulaşıcıdır çünkü siğile HPV denilen bir virüs neden olmaktadır.  Halk arasında kurbağadan siğil bulaştığına dair çok yaygın bir inanış vardır ama bu konu kanıtlanmış değildir. Hatta bazı doktorların düşüncesi bu inanışın tamamen uydurma olduğudur.

 Siğil Nasıl Bulaşır?

Siğillerin bulaşmasında en büyük neden; cilt temasıdır. Siğilli biri ile yapacağımız temas neticesinde siğil virüsleri vücudumuza geçecek ve kuluçka dönemini tamamladıktan sonra çıkmaya başlayacaktır. Temas eden cilt yüzeyi ne kadar korunaksız ise siğilin bulaşması da o kadar kolay olacaktır bu nedenle genital bölge siğillerinin bulaşması daha kolaydır.

Hangi Türde Siğiller Vardır?

Sağlık çevreleri siğilleri genel olarak dört gruba ayırmıştır bunlar;

Yaygın siğiller: Genel olarak el, parmak ve tırnak çevresinde çıkarlar.

Ayak tabanı siğilleri: Ayak tabanının deri altında gelişen, baskıdan dolayı ağrı yapan siğiller.

Düz siğiller: Genel olarak deri ile aynı renk olan ve vücudun her yerinde görülebilen oldukça zararsız siğillerdir.

Genital bölge siğilleri: Saydığımız dört siğil çeşidinden en tehlikeli olan ve kimi zaman kesinlikle tedavi edilmesi gereken siğillerdir. Bu siğiller erkeklerde penis ve torbalarda, kadınlarda ise vajina ve anüs çevresinde olan siğillerdir bulaşıcı karaktere sahiptirler ve genel olarak tedaviye dirençli siğillerdir.

Genital bölge siğilleri üzerinde biraz daha fazla durmakta yarar var çünkü parmağınızda çıkan bir siğilin, kötü görüntü dışında size bir zararı yoktur. Fakat;  genital bölge siğili, tedavi edilmediği takdirde kadınlarda rahim ağzı kanserine dahi neden olabilmekte. Erkeklerden kadınlara geçme olasılığı daha yüksektir. Yapılan araştırmalar neticesinde virüslü biri ile cinsel ilişki sonrasında genital siğil bulaşma oranı %65’tir (oldukça yüksek bir oran!). Genital siğiller özellikle, birden fazla kişiyle cinsel ilişkide bulunanlarda sıkça görülmektedir.  

Siğil Kimlerde Daha Sık görülür?

*Tırnak derilerini yiyenlerde
*Kansızlık çekenler, kanserli hastalar ve bağışıklık sistemini *zayıflatan ilaçları kullananlarda yani bağışıklık sistemi zayıf olanlarda.
*Dengesiz beslenenler, aşırı stres altında olanlar ve alerjik bünyeye sahip olanlarda.
*Korunmasız olarak cinsel birleşme yaşayanlarda (özellikle hayat kadınlarından bulaşma olasılığı daha yüksektir) .
*Ortak kullanım alanı olan hamam ve kaplıca gibi mekânlarda bulunanlara siğil bulaşma olasılı daha yüksektir

Siğil tedavisi nasıl yapılır?

Siğilin durumu, hastanın yaşı, siğilin çeşidi, siğilin bulaşma düzeyi gibi birçok etkene bağlı olarak onlarca tedavi yöntemi vardır. Burada önemli olan doğru teşhis ile doğru tedavi yöntemini bulmaktır bu nedenle bir doktordan yardım almaktan çekinmeyin özellikle de genital siğiller için.

Kriyoterapi: Sıvı nitrojen veya karbondioksitle siğillerin dondurularak tedavisi. Oldukça etkili bir yöntemdir.

Koterizasyon: Siğillerin, elektrokoter denilen özel bir cihazla yakılarak kurutulmasıdır. Bu işlem acılı vereceği için siğilin yayılma durumuna göre genel veya lokal anestezi(bölgesel uyuşturma) yapılır.

Kordilom: Ağızdan alınan ilaçlarla tedavi. Her vaka için başarı şansı yoktur.

Lazer: Siğillerin özel lazer cihazlarla yakılması.

Asitle yakma: Salisilsilik asit  gibi çeşitli asitlerle siğilin yakılması. Tedavi sonunda genellikle iz kaldığı için ve artık oldukça gelişmiş yöntemler olduğu için bu yöntem artık pek kullanılmamaktadır.

Aslında siğil tedavisinde oldukça fazla yöntem vardır ama artık yeni tekniklerin, gerek başarı oranları gerekse acısız ve izsiz tedavi yapmaları nedeniyle eski tekniklere gerek kalmamaktadır.

Bitkisel çözüm:

  • Cevizin siğile iyi geldiği bilinmektedir.
  • Keçiboynuzu tohumları kurutulup öğütülür. Öğütülen tohumlar kaynatıldıktan sonra sirkeyle karıştırılarak siğile sürülür.

NOT: bu tedavi yöntemleri içerisinde özellikle Lazer (%76), LEEP (%76) ve koterizasyon (%74) yöntemleri daha başarılıdır.

Kaynak Haberzamani.net

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.