SGK'dan Müjde Emekli Olmayan Bütün Vatandaşlara 2 Bin 135 TL Ödeme Yapılacak!

SGK'dan Müjde Emekli Olmayan Bütün Vatandaşlara 2 Bin 135 TL Ödeme Yapılacak!

Emekliliği olmayan, 65 yaş üzerindeki kişiler, yaşlılık aylığı ile ilgili bilgi almak için sürekli araştırmalar yapıyor. Sosyal Güvenlik Sistemimiz, bu durumda olan vatandaşlara sağladığı destekle, her ay 2135 TL aylık ödemesi yapıyor.

Yaşlılık Aylığı olarak adlandırılan bu ödeme, SGK tarafından yapılıyor. Bu sayede ihtiyaç sahibi yaşlıların, yoksulluk yaşamaması ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri sağlanıyor. Sosyal güvencesi bulunmayan 65 yaş üstü vatandaşlar, Yaşlılık aylığından yararlanabiliyor.

Yaşlılık Aylığı için Gereken Şartlar Nelerdir?

Yaşlılık aylığı için ön şart, kişinin 65 yaş ve üzerinde olmasıdır. Kişinin koşullarını belirlemek amacıyla gereken belgelerde sahtecilik, çeşitli usulsüzlükler, gelir durumunun yanlış şekilde beyan edilmesi gibi olumsuzlukların tespiti, aylığın da hemen kesilmesine neden oluyor. Nafaka alan ve aldığı nafaka miktarının asgari ücretin üçte birinden daha yüksek olması da, yaşlılık ayığının alınamamasına neden oluyor. Yaşlılık aylığı 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşların, temel gereksinimlerini karşılayamadığı durumlarda ödeniyor. Buna göre belirlenmiş olan Yaşlılık Aylığı şartları şöyledir;

Türkiye vatandaşı olmak

SGK, Emekli Sandığı ya da BAĞKUR gibi sosyal güvenlik kurumlarından bir güvencenin bulunmaması,

65 yaşını doldurmak,

Var olan aylık gelirin, belirlenmiş muhtaçlık sınırının altında olması

Yaşlılık Aylığına Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Yukarıda ki şartların yerine gelmesi halinde, vatandaşlar bulundukları ilçelerin kaymakamlıklarında bulunan “ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” na başvurmaları gerekiyor. Bu ilk başvuru sırasında, kişilerin yanlarında kimliklerini bulundurması yeterli oluyor. Burada alınan vatandaşlık numarası aracılığıyla, muhtaçlık değerlendirmesi işlemi başlatılıyor. Ancak doğrudan değil de Vasi tarafından yalpan başvurularda, mahkemeden alınmış vasilik belgesinin de ibraz edilmesi gerekiyor. Burada doldurulan “Yaşlılık Aylığı Başvuru Formu” Mal Müdürlüğü ya da Defterdarlık’ a teslim ediliyor. Bu aşamadan sonra, çeşitli kurumlar aracılığıyla yapılan değerlendirme sonucunda, başvuru sahibinin yaşlılık aylığı şartlarını taşıyıp taşımadığı belirleniyor.

Yaşlılık Aylılığı Ne Kadar?

Yoksulluk sınırının altına olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlara ödenen aylık 637 liraydı. Yapılan zamla birlikte bu aylık 672 liraya çıkarıldı. Bu aylık ödemeden yaralanabilmek için 65 yaşını doldurmuş olmak ve aylık gelirin muhtaçlık sınırının altında olması gerekiyor. Bu aylık gelire alınan nafaka da dahil ediliyor. Muhtaçlık sınırı Asgari ücretin 3’ te biri olarak belirlenmiş durumda. Bundan önceki gelir testi sisteminde, yaşlıların yanlarında yaşadıkları çocukları ve hatta torunlarının gelir düzeylerine de bakılıyordu. Ancak değiştirilen sistemde, artık sadece kişinin ve eşinin gelir durumu değerlendirmeye alınıyor. Buna göre kişinin ve eşinin toplam gelirinin, kişi başına bölünmesi ve çıkan sonucun Asgari ücretin net miktarının 3’ te 1’ inden daha düşük olması gerekiyor.

Evde Bakım Ücreti

Evde Bakım ücreti, yaşlı ve bakıma muhtaç kişilerin, engellilerin alabildiği ve aylık şeklinde ödenen bir destektir. Bu destek 65 yaş ve üzerindeki kişilerin ailelerinin yanından ayrılmadan temel ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla veriliyor. Bu destek aylık 1.460,71 TL olarak veriliyor. Evde Bakım ücretinden faydalanabilmek için, hanede yaşayan kişilerin, kişi başına düşen gelirlerinin 1402 liradan daha az olması gerekiyor.

65 Yaş Üstü Vatandaşlar, PTT’ den Maaşlarını Nasıl Alacak

Koronavirüs Covid 19 salgın sürecinde, her konuda olduğu gibi, ayık destek gibi ödemelerin yapılabilmesi konusunda da çeşitli sorunlar oluştu. Pek çok şehirde 65 yaş ve üzeri kişilerin halen sokağa çıkma yağsı bulunuyor. PTT A.Ş bu sorunu çözümleyebilmek için, hak sahiplerine ödemeleri gerçekleştirmek konusunda çeşitli yöntemler geliştiriyor. Buna göre E-Devlet sistemi üzerinden talep eden tüm vatandaşlar, maaşlarını konutlarında alabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.