1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Müjde 8 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Yapmanız Gerekenler...
SGK'dan Müjde 8 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Yapmanız Gerekenler...

SGK'dan Müjde 8 Yıl Daha Erken Emekli Olabilirsiniz! İşte Yapmanız Gerekenler...

8 yıl daha erken emekli olabilmeniz için güzel haberler geldi. Uzun yıllar emeklilik hayaliyle çalıştığınız o gün geldi? 8 yıl erken emekli olabilmeniz için yapılması gerekenler nelerdir? Nasıl 8 yıl daha erken emekli olabilirsiniz? İşte yapılması gerekenler…

A+A-

2000 ve 2008 yıllarında çıkan yasalar, çalışanların geriye dönük borçlanmasını ortadan kaldırmıştı. Ancak bu yasa sonrası Yargıtay’ a yapılan başvurular ve Yargıtay’dan çıkan kararlar gösteriyor ki bu haklar geriye alınabiliyor. Bu bağlamda yapılan emeklilik hesaplarında ödenen primler önem arz etmektedir.

Erkek Emekli Şartları Neler?

4.10.2000 tarihi öncesinde Bağkur’a bağlı olarak bir gün dahi sigorta ödediyseniz, 20.04.1982 tarihine kadar tescili geriye gidebilir. Yeter ki sigorta girişiniz yapıldıktan sonraki dönmeler ile ilgi vergi kaydı veya şirkette hissedar olsun, oda kaydı bulunanlar da sigortasını 22.03.1985 tarihine kadar geriye alabilir. 04.10.2000 tarihinden sonra Bağkur’ a bağlı olarak prim ödeyenler, önce esnaf olduğu halde, 4.10.2000 tarihine kadar, Bağkur’ a kayıt ve tescil yaptırmayanların sigorta hak ve yükümlükleri 04.10.2000 tarihinden itibaren başlatılmaktadır. 01.10.2008 tarihinden önce Bağkur tescili olanlar 04.10.2000 tarihine kadar olan sürede vergi mükkellefi veya odaya kayıt ise Bağkur’ unu geriye götürebilir. Bu tarihlerde tescil yaptırmamış olanlar için ise son şans 01.10.2008’dir.

Geriye Dönük Borçlanma Kimler Yapabilir?

Ekonomik sorunları nedeniyle, borçlanma imkanından esnafın faydalanamadığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken ‘’ Esnafın gözü kulağı vergi ve oda kaydı dikkate alınarak, geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-kur’ a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi katıları dikkate alınsın’’ açıklamalarında bulundu.

Bugüne kadar hiçbir Bağkur kaydı olmayan esnaf ve sanatkarlar vergi ve oda kaydı ile 1.10.2008 tarihinden başlamak koşuluyla sigortalı olabilirler. Başka bir deyişle bugünden itibaren yaklaşık 8 yıl erken emeklilik fırsatı kazanmanız mümkün.

Kurumlar Arası Hizmetlerin Bir Araya Toplanması

Çalışanların emeklilik hesaplamaları tüm hizmet süreleri toplanarak yapılıyor. Tabi bunun için hizmetlerin bir araya toplanması gerekiyor. Kurumlar arası çalışmalar belli yöntemlerle birleştirilmektedir. Emekli olunacak kurum bu birleştirmelerden sonra belirleniyor. Bir sigortalı, çalışma hayatı boyunca hem SSK’lı, hem Bağkur’ lu hem de Emekli Sandığı mensubu olarak primi ödenmiş olabilir. Çalışmalarının tamamı toplandığında toplam prim gün sayısı ortaya çıkıyor. Birleştirilen çalışmalara askerlik borçlanması veya doğum borçlanması ile elde edilmiş günler de ilave edilebilmektedir.

Konuyu örnekle açıklayacak olursak,

1 Haziran 2005 tarihinde vergi mükellefi olarak market açan bir kişi ve vergi kaydı devam eden kişi, bu güne kadar Bağkur kayıt ve tescil yaptırmamış ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurduğu takdirde 01.10.2008 tarihinden itibaren sigortalı olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
25 Yorum