1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Malulen Emeklilik Müjdesi Geldi? Kimler Malulen Emekli Olma Hakkı Kazanır? Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?
SGK'dan Malulen Emeklilik Müjdesi Geldi? Kimler Malulen Emekli Olma Hakkı Kazanır? Malulen Emeklilik  Şartları Nelerdir?

SGK'dan Malulen Emeklilik Müjdesi Geldi? Kimler Malulen Emekli Olma Hakkı Kazanır? Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik şartları; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve GSS Kanunu ile belirlenmiştir. Malulen emeklilik; sigortalı olarak çalışan ancak birtakım sağlık sorunlarından dolayı emekli olabilme hakkına sahip olan çalışanlar için geçerli olmaktadır. Ancak, bu haktan faydalanmak ve malulen emekli olmak için bazı şartlar gerekmektedir.

A+A-

Günümüzde birçok kişi sigortalı olarak çalışma hayatının içerisinde bulunmaktadır. Ancak, bazı sağlık sorunlarından dolayı insanların çalışma hayatına devam edememesi söz konusudur. Bu noktada, 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışan vatandaşların malulen emekli olabilmeleri adına onlara bazı haklar sunulmaktadır.

Malulen Emeklilik Nedir?

Yapmış olduğu meslekte çalışma gücünün tamamını veya bir kısmını kaybeden kişiler başta olmak üzere sürekli bir gelir kaybına sebep olan fizyolojik bir risk olarak tanımlanan malullük için oluşturulmuş sigorta bulunmaktadır. Bu sigorta sayesinde çalışanların mağdur olmasının önüne geçilmektedir. Malulen emekli olan vatandaşlar; işlerini kaybetmelerinden dolayı yaşamış oldukları gelir kayıplarını telafi etmek adına malulen emekli olma yoluna gidebilirler. Ancak, bu haktan faydalanmak için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

  • Malulen emekli olacak kişinin 4A, 4B veya 4C’li olmasından bağımsız olarak sigorta girişinin yapılmasının ardından en az on yıl geçmiş olması gerekmektedir.
  • On yıllık çalışma süresine sahip olan çalışanın en az 1800 günlük prim ödemesi yapması gerekir. Buna ek olarak, hizmet süresi de bulunmalıdır.
  • 4A kapsamında çalışan kişinin işinden ayrılması gerekir.
  • 4B kapsamında çalışan kişinin ise ticari faaliyetlerine son vermiş olması gerekir. Buna ek olarak, bu statüdeki kişinin prim borçlarının olmamasına bakılmaktadır.
  • 4C kapsamında çalışan kişilerin de yapmış oldukları işlerinden ayrılmaları gerekmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlayan bireyler malulen emeklilik şartlarını yerine getirmiş olurlar. Devlet bu insanlara emeklilik hakkı sunmaktadır. Malulen emekliliğin kapsamış olduğu bazı hastalıklar yer almaktadır. Bu hastalıklar arasında kanser, epilepsi, demans, şizofreni, bipolar bozukluk, görme azlığı ve daha birçok hastalık bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
32 Yorum