1. HABERLER

  2. SGK

  3. SGK'dan Kadın Ve Erkeklere Müjde! Emeklilik Yaşı Düşüyor! Siz De Bu Şartları Taşıyorsanız Hemen Emekli Olabilirsiniz..!
SGK'dan Kadın Ve Erkeklere Müjde! Emeklilik Yaşı Düşüyor! Siz De Bu Şartları Taşıyorsanız Hemen Emekli Olabilirsiniz..!

SGK'dan Kadın Ve Erkeklere Müjde! Emeklilik Yaşı Düşüyor! Siz De Bu Şartları Taşıyorsanız Hemen Emekli Olabilirsiniz..!

Vatandaşlara büyük müjde devletten geldi! Emekli olma yaşı düşürülecek. Bu durumda hemen emekli olabileceksiniz. Borçlanma hakkı ön plana çıkarılıyor ve erken emekli olmak için kadınların doğum borçlanması, erkeklerin askerlik borçlanması yapabilmesi sağlanıyor. Peki, hangi şartlarla erken emeklilik mümkün olacak?

A+A-

Türkiye'de vatandaşlar emekli olmayı imkansız olarak görüyor. Pek çok kişi emeklilik yaşının ileri çekilmesi ile birlikte çalışmaktan vazgeçmeyi düşünüyor. Çalışsa da emekli olmayı başaramayacaklarını düşünen vatandaşlara hemen emekli olabilecekleri fırsat sağlandı. Kadın ve erkeklerin hemen emekli olabilmesini sağlayacak o düzenleme… İşte konuya ilişkin son dakika haberleri…

SGK’ya dahil olan vatandaşlar aktif çalışma yaşamlarına devam ettiklerinde ne zaman emekli olabileceğini araştırıyorlar. Yıpranma hakkı ile birlikte 5 yıla kadar erken emekli olabilmek mümkün olacak. Özellikle yıpratıcı işlerde çalışan vatandaşların emeklilik yaşını öne çekilecek. 20 yıl çalışan bir kişi yıpranma hakkı ile birlikte 25 yıl çalışmış sayılacak ve erken emekli olma hakkı elde edebilecek.

Yıpranma Hakkı Hangi Mesleklere Sağlanıyor?

Erken emeklilik sağlayan en önemli etkenlerden biri yıpranma hakkıdır. Yıpranma hakkı emniyet mensuplarına, gazetecilere, madencilere, çelik işinde çalışanlara, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde olanlara ve toplamda 43 meslek için sağlanmaktadır. Bu kapsamda vatandaşlar prim ödemesinde eksikleri bulunuyorsa emekliliği sağlayabilirler. Prim ödeme şartını yerine getirip sadece yaştan dolayı eksiği olanlar 5 yıla kadar yıpranma hakkından yararlanabiliyorlar.

Doğum Borçlanması Erken Emeklilik Sağlar Mı?

Türkiye'de doğum borçlanması pek çok vatandaşa erken emeklilik fırsatı sağlıyor. Çocuktan yararlanabilen kadınlar 6 yıl daha erken emekli oluyor. Her çocuk için 2 yıl erken emekli olma hakkı sağlanırken doğum yapmadan önce sigortalı olmak şartı bulunmamaktadır.

Kadınlarda doğum borçlanması, erkeklerde askerlik borçlanması mümkündür. Tam 1 yıl ile 2 yıl arasında erken emeklilik imkanı sağlayan askerlik için prim ödemelerinin yapılmamış olması şartı gerekiyor.

Staj Sigortası İle Erken Emeklilik Mümkün

Vatandaşların borçlanma yapmaları halinde staj sigortası ile erken emekli olabilmeleri mümkün. 1 yıl ile 2 yıl daha erken emekli olmayı sağlayacak vatandaşlar büyük bir avantaj elde edebiliyorlar.

Prim Borçlanması İçin Ne Kadar Ücret Ödemek Gerekiyor?

Borçlanma yaparak emeklilik sağlamak isteyen vatandaşlar için en düşük prim ödemesi 27,28 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre aylık en düşük 818,40 TL oluyor. En yüksek 204,60 TL günlük ödeme yapılmakta ve en yüksek prim de 6.138 TL'ye denk geliyor.

Haberzamani.net haber sitesinin haberine göre;  Erken emekli olmak isteyenler yıpranma payı ile daha erken emekli olabiliyor. 5 yıla kadar erken emeklilik mümkün.

  • Anneler doğum borçlanması yaparak erken emekli olabiliyorlar. Prim gün sayısı eksik olan kadınlar bu haktan yararlanarak erken emekliliği sahip olabiliyor.
  • Bakıma muhtaç çocuğu olanlar, malul çocuğu olmaları halinde erken emekli olabiliyorlar.
  • 10 yıl sigortalı olup malulen emeklilik hakkı bazı vatandaşlar için mümkün oluyor. Yüzde altmış oranında işgücü kaybı meydana gelmesi durumunda mağdur olanlar yaşı beklemeden emekli olabiliyor. Engelli hakkından yararlanarak 16 veya 18 yıl içinde emeklilik mümkün. Çalışma gücündeki kayıp meydana gelen vatandaşlar bu kaybı sağlık raporu ile belgelediklerinde %50 ile %59 arasında ise 16 yıl sigortalılık süresi ve 3700 gün üzerinden %40 ve %49 arasında ise 18 yıllık sigorta süresi ve 4100 prim günü üzerinden emekli olabiliyor.
  • Askerlik borçlanması ile emeklilik de vatandaşlara sağlanan bir haktır. 2000 yılı öncesinde sigorta başlangıcı yapılanlar erken emeklilik için gerekli yaşı aşağı çekebiliyorlar ve daha erken emekli olabiliyorlar.

Nasıl Emekli Olurum?

  • 1964 Yılının 3. ayında doğdum. 1986 yılının 7 ayında işe başladım. 3200 prim günüm bulunuyor. Ne zaman emekli olabileceğim?

Mevcut giriş tarihiniz baz alındığında 5300 prim günü üzerinden emekli olabilirsiniz. Askerden sonra işe başladıysanız borçlanma yapıp 5225 prim günü üzerinden emekli olursunuz. Bu nedenle günü tamamladığınızda emekliliği sağlayabilirsiniz. Kısmi emeklilik için de 60 yaşında olacağı tarihi beklemeniz gerekiyor.

  • 1983 yılında doğdum. 2005 yılının 3. ayında sigorta girişim yapıldı. Nasıl emekli olurum?

2005 yılında giriş yapmanızdan dolayı emeklilik yaşınız 65 yaş ve prim günü de 7000 olarak belirlenmiş. En az 4500 prim günü ve 25 yaş şartını doldurduktan sonra 60 yaşında emeklilik sağlayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum