1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Büyük Müjde! 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz
SGK'dan Büyük Müjde! 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz

SGK'dan Büyük Müjde! 3.5 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz

Erken Emeklilik İçin 3,5 Yıl Müjdesi haberi heyecan yarattım. 3,5 yıl erken emekli olma formülleri, SGK ve Bağ-kur’ lular için,  internette araştırılmaya devam ediliyor. Askerlik borçlanması nasıl yapılır?

A+A-

Ödenen primleri yetersiz olduğu halde, yaştan emeklilik şartları işe giriş tarihine göre değişiklik göstermektedir. Sigortanızın ilk başlangıç tarihi, 8.09.1999 tarihi ve öncesi olan kadın ve erkekler, 3600 prim günü ve 15 yıl sigortalılık şartıyla emekli olmaya hak kazabilmektedir. 1999’dan önce çalışmaya başlayanlar bu iki şartın yanı sıra; Erkeklerde 55, kadınlarda ise 50 yaş şartı aranmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde bulunan Bağ-kur, SSK ve Emekli sandığı statülerinin birden fazlasında çalışmış olanlar, seçim yaparken devreye son 3,5 yıl yani 1261 gün koşulu giriyor.

Fiilen Çalışsanız Bile Sigortaya Bildirilmediyse Zaman Aşımı Uygulanır Mı?

SSK’ ya sigortanız bildirildi ve primleriniz ödenmesi ise , fiilen bir işyerinde çalıştığınızı belirterek, çalışma tespiti yaptırırsınız. Ama hiç sigorta bildiriminiz yapılmadıysa, 5 yıllık zaman aşımı uygulanır, elinizdeki belgelerle Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine, bizzat giderek hizmet tespiti yaptırmanız gerekmektedir.  Bir işyerinde SSK’ lı olarak hizmet vermeye devam ettiğiniz sürece ödenen primleriniz, SSK olarak değerlendirilmeye alınır. Ancak işten ayrılır veya şirket ortalığınız devam eder ise, bu kez Bağ-kur üzerinden prim yatırmaya devam edersiniz. Son 7 yıllık sigorta primleri süresince 3,5 yıl hangi kurumdan ödeme yapıldıysa o kurumun şartlarına bağlı olarak emekli olursunuz. Maaş açısından değil ama prim açısından Bağ-kur n daha uzun sürebiliyor. Yani SSK’lı olarak 5900 gün prim ödenmiş olması sizin için yeterli iken, Bağ-kur’ da 9000 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması, sigorta giriş tarihinden önce askerlik yapılmış ise, emekli olmayı 1 yıl öncesine alıyor. Prim eksiğiniz yok ise askerlik borçlanmasına gerek yoktur. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız askerliği yatırmanız boşuna para ödemenize neden olacaktır. Emekli olduğunuzda emekli maaşınızı da etkilemez. Etkilese bile yatırılan ücrete değmez.

Çalışılan iki kurumun hizmet sürelerinin eşit olması durumunda,

Hizmet süreleri iki kurum için 1260 gün, son çalışılan kurum emeklilikte geçerli olmaktadır ve maaş hangi kurumdan emekli olunduysa oradan bağlanıyor.

Örnek verecek olursak, bir kişi 03.11.1997’de Bağ-kur’ lu olarak ilk kez sigorta primini yatırmaya başladı. 10 yıl sonra, iş yerini katıp, SSK’lı olarak çalışmaya başladı. Emeklilik için gerekli şartları yerine getirdiğinde hizmet birleştirmesi yapması gerekmektedir. Kişinin emekli olacağı kurum son 7 yıldaki çalışmalarından bulunuyor. Bu şartlara göre, son 7 yılın en az 3,5 yılı SSK’lı olması nedeniyle emekliliği SSK şartlarına bağlı olarak yapılması gerekmektedir.

Son 3,5 Yıl Bağlı Bulunulan Kurum Önemli!

3600 prim günü 15 yıl sigortalılık süresi ile emekli olabilmek için SSK’ya bağlı olarak primlerin yatırılmış olması şarttır. Ancak daha önce Bağ-kur yada Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışmış kişiler, son 3,5 yıl (1261 gün) SSK’ lı olarak hizmet verirse 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günüyle emekli olmaya hak kazanırlar.

Bağ-Kur’lulara Eksik Prim Günüyle Emeklilik Hakkı

Bağ-kurlular da normal emeklilik için kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bağ-kurlulara da tanınan eksik prim günü ile emeklilik hakkı vardır. Erkekler 55, kadınlar 50 yaş ve 15 yıl (5400 gün) prim ödenmiş olması şartıyla yaş akdinden emekli olabilmektedir. Bağ-kur’da 1 Ekim 1999 tarihi itibari ile emekliliğe kalan zamanına bakılmaktadır.

Farklı seçenekler olması durumunda

Kişi birden fazla kurumda çalışması durumunda; İki ayrı işlem uygulanmaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalı olanlar için kural, son 7 yıldaki 1261 gün olarak hesaplanıyor. En son 1261 gün prim ödemesi hangi kuruma yapıldıysa, hizmetlerinizin birleşmesinden sonra o kurumdan emekli olabiliyorsunuz.  Hangi kurum daha çok prim ödemişse emeklilikte o kurumdan gerçekleşecektir.

Erken Emeklilik İçin 3,5 Yıl Müjdesi haberi heyecan yarattım. E-devlet sistemi üzerinde bulunun uygulamada ne zaman emekli olabilirim? Butonu sayesinde hesaplama işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Kaynak: Haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum