1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Beklenen Haber Geldi SGK'dan Büyük Müjde! İşte Detaylar
Beklenen Haber Geldi SGK'dan Büyük Müjde! İşte Detaylar

Beklenen Haber Geldi SGK'dan Büyük Müjde! İşte Detaylar

Rapor parası olarak halk arasında bilinen ödeme olan, geçici iş görememezlik ödeneğinden yaralanmak için öncelikle; rapora konu olan sağlık durumunun iş hayatında sorun teşkil etmemesi durumunda kişilerin işlerine dönmesi gerekmektedir. SGK' ya bağlı olarak işçilerin raporlu oldukları ve işe gidemediği dönemlerdeki maddi kayıplarını SGK ödemektedir

A+A-

Sağlık sorunları veya iş kazası gibi durumlarda raporlu oldukları zamanlardaki maddi kaybı SGK tarafından karşılanmaktadır. Rapor aldığı için maaşlarından kesinti yapılan işçilerin maşalarını SGK geri ödüyor. Meslek hastalığı ya da kaza sonucunda iş hayatından geçici bir süre uzak kalan sigortalıların maaşlarında kesinti yapılmaktadır. İşçi durumu ispat etmesi durumunda ödemeleri SGK tarafından yapılmaktadır.

Raporlu Olan Sigortalı Parasını Nasıl Alıyor

Sigortalının rapor parasını alabilmesi için gitmiş olduğu hastaneden alınan raporu işverene iletmesi gerekmektedir. İşverenin raporu 5 gün içinde e-rapor sistemine girmesi gerekmektedir. SGK tarafından incelenen rapor uygunluk durumunda PTT'ye ödeme talimatı verilir. Durumla ilgili işçiye SMS gönderilir. İşçi PTT şubelerine giderek rapor parasını alabilmektedir.

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

Raporunuz 3 günün altında ise tarafınıza hiçbir şekilde ödeme yapılmamaktadır. Raporun 3 gün ve daha fazlası olmaması gerekmektedir. SGK rapor sorgulama e-devlet, Ziraat Bankası ve PTT üzerinden yapılmaktadır. SSK rapor parası sorgulama ise e-devlet şifresi ve T.C kimlik numaranız ile birlikte dijital ortamda internet üzerinden anında yapabilirsiniz. E-devlet resmi sitesi üzerinden rapor sorgulamanız rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

E-devlet sayfasında kimliğimi doğrula yaptıktan sonra açılan ekranda, arama bölümüne SGK rapor parası yazarak sorgulama yazmanız yeterli olacaktır.  

Rapor Parası Hangi Durumlarda Verilir

Sigortalı bir çalışanın hastalık, doğum ve iş kazası gibi durumlarda SGK tarafından yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından veya hekim raporlarında yazan istirahat süresince geçici bir süre iş yapamamasıdır. Alınan rapor ile işe gidemediklerinde Sosyal Güvenlik Kurumunun kişiye ödediği ücrete rapor parası denmektedir.

2020 RAPOR PARASI NE KADAR?

2020 senesi için rapor parası ne kadar, raporun alınma sebebine göre farklı rakamlar olacaktır. SGK'dan hastalık halinde alınacak rapor için hastanede istirahat edildi ise, rapor parası aylık 1.373 TL olarak SGK tarafından hesaplanacaktır. Eğer çalışan ayakta tedavi edildi ise miktar 1.831 TL olarak ödeme yapılır. İş kazası sebebiyle yapılan rapor bildirilerinde yatarak tedavi halinde 1.451 TL para ödeme yapılır. Çalışanların ayakta tedavisi yapılmışsa rapor parası 1.962 TL’dir.

2020 SGK Çalışma Saatleri

SGK hafta içi her gün 08:00 – 12:00 / 13:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. SGK’ da hafta sonları yani Cumartesi ve Pazar günleri hizmet verilmemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlükleri; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gibi dini bayramlarda ve ayrıca 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos ve 15 Temmuz gibi resmi tatil günlerinde de hizmet verilmemektedir.

SGK Genel Müdürlüğü: Ziyabey Caddesi No: 6 Pk: 06520 Balgat – Çankaya – ANKARA

SGK Genel Müdürlük Telefon Numarası: (0312) 207 80 00

Çağrı Merkezi: Alo 170

haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler