1. HABERLER

 2. SGK

 3. SGK ve İŞKUR'dan Kadınlara Büyük Müjde! Çalışan Çalışmayan Her Kadına 9214 TL Ödeme Yapacaklar...
SGK ve İŞKUR'dan Kadınlara Büyük Müjde! Çalışan Çalışmayan Her Kadına 9214 TL Ödeme Yapacaklar...

SGK ve İŞKUR'dan Kadınlara Büyük Müjde! Çalışan Çalışmayan Her Kadına 9214 TL Ödeme Yapacaklar...

SGK'dan anneler için 9000 TL’den fazla 3 aylık ödeme yapılıyor. 15 farklı yardım sağlanıyor. Anneler bu destekten nasıl yararlanabilecek? Başvuru şartları nedir ve nerelerden yapılır? konuya ilişkin tüm detaylar haberimizde…

A+A-

İŞKUR ve SGK aracılığı ile annelere çeşitli sosyal ve ekonomik destek paketleri oluşturuluyor. Çalışan ve çalışmayan annelere belirli şartlarda 9.214 TL'ye kadar destek veriliyor. Peki, bu destek hangi anneleri kapsıyor? Başvurular nasıl ve nereden yapılacak? Devletten yapılan ödenekler nasıl alınabiliyor? 4A ve 4B sigortalı üstünde bulunan annelere hangi haklar oluşturuluyor? İşte konuya ilişkin son dakika haber ve detayları…

Annelere devletten pek çok destek veriliyor. Başvurular nasıl ve nereden yapılacak? Süt parası 4A, 4B ve 4C sigortalıların çocuklarına hangi şartlarla ve nasıl ödeniyor? İşte annelere verilen desteklere dair tüm merak edilenler…

Kadınlara PTT'den yatırılan o parayı anında alabilirsiniz. SGK annelere emzirme ödeneği yapıyor. İŞKUR ve SGK kurumlardan ikisi olarak annelere bu dönemde büyük destekler sağlıyor. SSK ve İŞKUR üzerinden vatandaşlara yardım sağlanmaya devam ediyor. SGK’lı olarak bir yerde çalışan annelere SGK’lı olduğu için doğum parası veriliyor. Doğum yardımından farklı olarak ödenen bu ödeme iş yerinden izne ayrıldıktan sonra takip eden dönemler için ödeniyor. Doğum yapan SSK'lı annenin SGK’lı olarak çalışan babaya çalışmayan eş için süt parası ödenmektedir. İŞKUR'dan ise kadınların bu dönemde işsizlik maaşı alma imkanı bulunuyor.

SGK Doğum Parası Desteği

Doğum parası annenin çalışma durumuna bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan ve Türk vatandaşı olan tüm kadınlara doğum yapmaları halinde tek seferlik yatırılan bir ödenecektir. Annenin sahip olduğu çocuk sayısına göre ödeme yapılması sağlanıyor. Doğum yardımı için anne veya babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya mavi kart sahibi olması şartı aranmaktadır. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için ödeme yapılmaktadır. Çocuğun ilgili nüfus müdürlüğünden kimlik paylaşım sistemine kayıt ettirilmesi ile birlikte başvurular Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne yapılıyor. Bireyin ilk çocuğu olması halinde 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL olarak doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. Daha sonraki çocuklar için de 600 TL'lik yardım yapılıyor. İkiz bebeklerin ilki için 300, ikincisi içinde 400 TL yani toplamda 700 TL ödeme yapılmaktadır. Üçüz bebeklerin ilki için 300, ikincisi için 400, üçüncüsü bebek için 600 TL olmak üzere toplamda 1300 TL'lik destek verilmektedir. Başvurular gerçekleştirildikten sonra yardım parası banka hesabına yatırılmaz ve PTT'ye isme aktarılır. Bu para annenin adı ve soyadı üzerine yatırılmaktadır ve yalnızca annenin çekebilmesi sağlanır.

SGK Doğum Parası Nasıl Hesaplanır?

SGK’lı olarak çalışan ve çocuk sahibi olan bir kadının SGK’dan aldığı doğum parası bulunuyor. Bu doğum parası diğer yardımdan tamamen farklıdır. Doğum için iş yerinden izin ayrıldıktan sonra bu paranın da yatırılmasını takip etmek gerekiyor. Doğum yapan bir kadının SGK’lı olarak çalışan bir babanın çalışmayan eşine süt parası yardımı yapılmaktadır. Bunun dışında en az 9.214 TL'lik yardımdan da yararlanabilirsiniz.

En Az 9.214 TL Destek Verilecek!

Asgari ücretli olarak çalışırken ilk çocuğunu dünyaya getirmek için izne ayrılan anne 180 TL emzirme ödeneği, 300 TL doğum desteği alabiliyor. Bunun dışında 6.367 TL iş göremezlik ödeneği alan anne yarı zamanlı çalışma desteği olarak da 2.366,52 TL ödeme alıyor. Toplamda 9.214,09 TL ödeme almış oluyor.

Annelik izni kullanılan 16 hafta içinde kadınlara çalışmadıkları her gün için geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor. 112 günlük bu ücret 6.367 TL'ye ulaşıyor. Doğum yapanlar veya evlat edinen annelere birinci doğumda 60, 2. doğum için 120 gün ve sonraki doğumlarda da 180 gün yarım gün çalışma hakkı sağlanmaktadır. Anneler tüm izinlerini kullanmış olsalar bile çocuk mecburi ilköğretim çağına kadar kısmı çalışma hakkından yararlanabiliyorlar.

Süt Parası Yardımı Nedir?

Emzirme ödeneği olarak 4A ve 4B sigortalılık statüsüne sahip olan annelere ödenen bir hak olarak bilinen bu ödeme 4C sigortalı koluna mensup annelere devlet kurumu tarafından yapılmaktadır. Emzirme ödeneği bu kişilere sağlanmamaktadır. 2020 yılında 4A ve 4B statüsünde olan kadınlara 202 TL olarak süt parası ödenmesi uygun görüldü. Vatandaşların resmi başvuru şartı ortadan kaldırıldı ve PTT hesaplarına 24 ay boyunca ödenen süt parası ödemesi gerçekleştirilmektedir. Doğum tarihinden itibaren beş yıl içinde talep edildiği takdirde bu ödeme yapılıyor. 2015 yılının 15 Mayıs tarihi itibariyle ortaya çıkan durumlar için sağ ve canlı doğumlar adına yatırılıyor. Annenin çalışmaması veya vefat etmesi halinde ödeme babalarına yapılıyor. 4A ve 4B sigortalı koluna mensup çalışan kadınların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim ödemesi bulunması gerekiyor.

İŞKUR'dan Teşvik Alabilmek İçin Gerekli Şartlar?

İŞKUR'dan bazı şartları taşıyan vatandaşlara teşvikten yararlanma imkanı oluşturuluyor.

 • Aylık prim hizmet belgesi yasal süresi içerisinde ulaştırılması,
 • Sigorta primlerini yasal sürede ödemek,
 • Kayıt dışılık ve sahte sigortalılıktan dolayı ceza yememek,
 • Düzenlenmiş olan destek unsurlardan yararlanmakta olan işverenler aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik destek ve indirimlerinden yararlanmak,
 • Özel sektöre işverene olmak işe alınan kişi veya işe alınma tarihinde İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak,
 • İşe alınan kişi 01.02.2017 ile 31.12.2017 tarihleri arasında işe alınmış olması
 • İşe alınma tarihinden önce SGK'ya verilen aylık prim hizmet belgesinin kayıtlı olmaması
 • Aralık 2016 dönemine ilişkin SGK’ya verilen aylık hizmet belgesinde sigortalı sayısına ilave olmak şartları yer almaktadır.

Annelere Kreş Desteği Kaç TL Ödeniyor?

Çalışan kadınlara oluşturulan yeni desteklerden biri de kreş desteği oldu. Kadınların çalışma hayatında aktif rol alması için verilen kreş desteği 711 TL artırıldı ve 1015 TL'ye ulaştı. Pek çok kadın bu konuda memnuniyetini ifade etti ve bakanlar kurulu kararı ile kreş desteği için ayrılan bütçe 4.3 milyar TL oldu. Başvuru yapmak isteyenlerin önce işvereni yoksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı merkezlerden bu işlemleri tamamlamaları gerekiyor. İlk önce annenin maaş durumu göz önünde bulunduruluyor ve anne maaş bakımından şartları uygun olduğu takdirde işveren tarafından kreş desteği oluşturuluyor. Çalışan anne asgari ücretle çalışıyorsa çocuğuna bakmakla mükellef olduğu takdirde devlet kadının işinden istifa etmesinin önüne geçmek için ona destek sağlıyor. Ancak maaşı 5.000 TL olan ve çocuğa bakacak aile büyüğü olan vatandaşların çocuğun babasının maddi gelir masraflarına yetecek düzeyde olması halinde ailelerin bu desteği alabilmesi güçleşiyor.

Teşviklerden Kimler Faydalanamaz?

 • Sosyal destek primine tabi çalışan yani emekliler SGK'ya borcu olan yapılandırmayanlar
 • Sigortasız işçi çalıştıranlar işveren aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süre içinde SGK'ya vermeyenler işe alınacak kişilerin son 3 aydır işsiz olmaması ve işe alındığı tarihte İŞKUR'a kayıtlı olmamaları
 • Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta ile işsizlik sigortası primi idari para ile buna ilişkin gecikme cezası veya hizmet zammı borçlanması bulunanlar teşviklerden yararlanamıyorlar.

İşsizlik Maaşı Kimlere Ödenir?

Kendi rızası olmadan işten çıkartılan vatandaşlar işsizlik ödeneğinden yararlanabiliyor. İş yerinin iflas etmesi kendi isteği dışında gerçekleşen olaylara bağlı olarak işsizlik maaşı alma şartları oluşuyor. Çalıştığımız yerden ayrılmadan önce 120 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekiyor. Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı çalışmak ve işsizlik sigortasının primi ödenmiş oluyor. Bu da aranan şartlar arasındadır

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.