1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK, SSK, BAĞKUR Emeklilerine 422 TL Ek Gelir Müjdesi! Kim Kaç TL Ek Gelir Alacak?
SGK, SSK, BAĞKUR Emeklilerine 422 TL Ek Gelir Müjdesi! Kim Kaç TL Ek Gelir Alacak?

SGK, SSK, BAĞKUR Emeklilerine 422 TL Ek Gelir Müjdesi! Kim Kaç TL Ek Gelir Alacak?

Yüzleri güldürecek milyonlarca emekliye 422 lira müjdesi geldi. Ocak ayında artan maaşlar ve 2. promosyonunu alan emekliler şimdi de eş ve çocuk yardımı bekliyor.

A+A-

Temmuz ayında aile yardımına zam almayı bekleyen memurlar, emeklilere yapılan bu ödemenin kendilerine de verilmesini talep ediyor. Bu talepler hayata geçer ise 2 çocuğu olan kişi 422 lira ek gelir elde edecek. Emekli dernekleri ve Memur Konfederasyonları tarafından gündeme getirilen bu talepler için verilecek karar merakla bekleniyor. Memurlara, çalışmayan eş için 332 lira, 0-6 yaş arası çocuk için 73,04 lira, 6 yaş ve üstü çocuk için 36,52 lira ödeme yapılmaktadır. Temmuz ayında bu tutarlar enflasyon oranında %4 artacaktır. Enflasyon tahmini gerçekleşir ise artış %4.04 bulacaktır.

Talepler doğrultusunda aile yardımı hayata geçer ise emekliler promosyon ve bayram ikramiyesinin ardından bir ek gelire daha kavuşacak. Türkiye Emekliler Derneği, vatandaşalar çalışırken yapılan aile yardımlarının emekli olduktan sonra ödenmemesinde önemli bir gelir kaybı olduğunu belirterek, ‘’Aile yardımının emeklilik döneminde de devam etmesini sağlayacak mevzuat değişikliklerine gidilmesini istiyoruz’’ açıklamalarını yaptı.

Emekliye Ek Gelir Var Mı?

Emekliler promosyon ve bayram ikramiyesinin artından aile yardımı hayata geçer ise ek gelire kavuşacaklar. Çalışırken yapılan yardımların emekli olduğunda ödenmemesinin önemli bir gelir kaybına neden olduğunu belirten Türkiye Emekliler Derneği, aile yardımının emeklilik döneminde de devam etmesini sağlayacak mevzuat değişikliğine gidilmesini istiyoruz diye talepte bulundular.

Karara Bağlanması Bekleniyor

Toplu sözleşme masasında memur konfederasyonlarının taşıdığı ‘’ kamu görevlilerine ödenen aile yardımı emeklilikte de sürsün’’ talebinin önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarında karara bağlanması bekleniyor.

Eş Ve Çocuk Parası Artacak MI?

Çalışmakta olan memurlara çalışmayan eşi için 332 lira, 0-6 yaş arası çocuklar için 73,04 lira, 6 yaş üstü çocuklar için 36,52 lira ödenmektedir. Temmuz ayında bu tutarlar en az %4 artış gösterecek. Enflasyon tahmini gerçekleşir ise artış %4.04 bulacak. Eşi çalışmayan 6 yaş üstü çocuğu bulunan kişinin kazancı 422,87 liraya çıkarken, talepler hayata geçer ise bu ödemeden emekliler de eş ve çocuk durumlarına göre yararlanacaklardır.

2020 Güncel Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak

Memurların, emeklilerin ve engellilerin Temmuz zammı belli olacak. İlk 6 aylık enflasyon SSK ve BAĞKUR emeklilerinin zam oranını, memurların ve memur emeklilerinin %4’lük artışa ek fark alıp almayacağını gösterecek.  İlk 6 ay enflasyon verisi; SSK ve BAĞKUR emeklilerinin zam oranını, memurlar, memur emeklileri ve sözleşmeliler ise toplu sözleşme kaynaklı %4 ek enflasyon farkı alıp alamayacağını gösterecek. İlk 6 ay enflasyon oranında zam SSK ve BAĞKUR emeklilerine yapılacak.

5 Aylık Dönemde Fark Çıktı

5 aylık enflasyon verileri belli oldu. Ocak-Mayıs enflasyonu %4,57 olarak gerçekleşti. 5 aylık dönemde %4’lük enflasyon aşılırken, enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı. Merkez Bankası beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre 17 milyon vatandaşın Temmuz zammı %5.09 olacak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.