1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. SGK harekete geçti hesaplarına 3 Bin TL yatırılacak! Karşılıksız ödeme için harekete geçildi...
SGK harekete geçti hesaplarına 3 Bin TL yatırılacak! Karşılıksız ödeme için harekete geçildi...

SGK harekete geçti hesaplarına 3 Bin TL yatırılacak! Karşılıksız ödeme için harekete geçildi...

Devlet harekete geçti. O ücretler yükselecek. Pek çok vatandaşı kapsayan düzenleme hayata geçiriliyor. Şu anda 2800 TL olan ödeme 2021 yılında artacak ve 3000 TL olarak hesaplara yatırılacak. Devletten çalışan annelere büyük destek geldi. işte pek çok kişinin bilmediği o desteklere dair detaylar…

A+A-

SGK harekete geçti. Yeni yılda 3000 TL'yi bulan ödenekler annelerin hesaplarına yatırılacak. Özellikle özel bakım gerektiren çocukları için bu destek daha da fazla oluyor. Çocuk 36 aylık olana kadar yararlanılan ve en fazla 32 ay süreyle alınabilen destek için bazı şartlar bulunuyor. İşte o desteklere dair son dakika haberleri...

Devletten ödeme için start verildi. Pek çok kişinin bilmediği o konuda açıklama yapıldı. Her ay 2800 TL olarak ödenen destek 2021 yılında 3000 TL olarak ödenmeye devam edecek. Kreşler kapanınca Annelerin çocukları mecburen evde kalıyor. Bu durumda çalışan anneler bakıcı bulmak zorunda kalıyor. Çoğu kişinin bilmediği ancak devlet tarafından sağlanan desteklerle her ay 2800 TL bakıcı desteği veriliyor. Evde çocuğuna bakacak kimse bulunmayan vatandaşlara bakıcı talebine karşılık olarak finansal destek oluşturuluyor. Finansal bunalımda olan annelere özel bakıcı hizmeti verilen kuruluşlardan bakıcıyı kolayca bulabilirsiniz. Ancak virüs döneminde faaliyetini ara vermesi bakıcı ihtiyacını ortaya koyuyor. Maddi durumu çok da yeterli olmayanlar için ve ödemekte zorlanan annelere devletten destek veriliyor.

Aylık 2 Bin 800 TL Ödeme Yapılıyordu!

Devletten sigortalı çalışan kadın istihdamını artırmak için ve sigortalı eğitimli bakıcı çalıştırılmasını teşvik edebilmek amacıyla SGK çalışan annelere her ay 300 Euro yani yaklaşık 2 bin 800 TL bakıcı desteği sağlıyor. Özel gereksinimli çocuğu bulunanları ise her ay verilen destek 350 Euro’yu buluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sağladığı bu destekler her gün kademeli olarak artıyor ve 2021 yılında 325 Euro olan desteği 2022 yılı için 350 Euro olarak belirleniyor.

O İllerde İkamet Etmek Gerekiyor!

Avrupa Birliği ile ortaklaşa olarak sürdürülen ve finanse edilen SGK'nın yürütmüş olduğu eğitimli çocuk bakıcılarının teşviki yoluyla kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi için İzmir, İstanbul ve Ankara illerinde çocuğuyla ikamet eden annelere başvuru imkanı oluşturuluyor. Çalışan annelerin iş ve yaşam dengesine katkı sağlamak amacıyla çocukların bakımını sigortalı ve eğitimde bakıcının yapmasını amaçlayan proje kapsamında bakıcı desteği oluşturuluyor. Başvuru tarihi itibariyle 0-2 yaş çocuğu olanlara ve 4A kapsamında çalışan annelere başvuru imkanı oluşturuluyor.

İŞKUR Kimler Başvuru Yapabilir?

Bu proje kapsamında 0-36 ay arasında çocuğu olan anneler bakım için destek ödemesi alabilir. Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sertifika ile profesyonelliğini ispatlayan bir bakıcı hizmet verebilmektedir. Çocuk 36 aya kadar olduğu takdirde en fazla 32 ay süreyle bu destekten faydalanabilmek de mümkündür. Projede gerekli şartları sağlayıp destekten yararlanmak isteyenler e-devlet şifresi ile SGK üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar.

Annelere Destek Ödemesi Başvuru Şartları Nedir?

SGK’ya başvuru oluşturmak için öncelikli olarak;

  • 0-24 ay aralığında çocuğun bulunması gerekiyor.
  • SGK kaydına göre proje döneminde analık izninde olmak gerekmektedir.
  • İstanbul, Ankara ve İzmir illerinden birinde ikamet etme durumu bulunmaktadır.
  • Çocuğunuzla aynı evde ikamet ediyor olmanız gerekiyor.
  • Bekar bir anneyseniz çocuğun velayetinin sizde olması ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız gerekmektedir.
  • En geç kesin kayıt tarihi itibari ile bir işverenin yanında sigortalı çalışıyor olmak ve tam zamanlı çalışmak gerekiyor.
  • Eğitimli çocuk bakıcısının tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırmanız ve çocuğunuzu bu bakıcıya bıraktırmanız gerekmektedir.
  • Bakıcının ücretini en az asgari ücret düzeyinde ödemeniz şartı bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.