1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK Girişi Olanlara Büyük Müjde! Beklenen Resmi Açıklama Yapıldı
SGK Girişi Olanlara Büyük Müjde! Beklenen Resmi Açıklama Yapıldı

SGK Girişi Olanlara Büyük Müjde! Beklenen Resmi Açıklama Yapıldı

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren haber! SGK, Bağ-kur ya da emekli olanlara müjdeli haber. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ikramiye, SGK girişiniz varsa EYT, ikramiye, askerlik öncesi borçlanma gibi haklardan faydalanabilirsiniz. Erken emeklilik (EYT) ile ilgili son gelişmeler. İşte tüm soruların cevapları…

A+A-

Milyonlarca emekli ve çalışanı ilgilendiren resmi duyuru yapıldı. Her geçen gün yeni haberler gelmeye devam ediyor. 

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik ile ilgili pek çok sorunun cevabını veriyor. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren emeklilik soruları cevaplandırılmayı bekliyor.  Emeklilik günü bekleyen milyonlarca insan fırsat ve avantajlardan yararlanabiliyor.  Erken emeklilik için çalışanların çok fazla fırsatı var. Bu fırsatları bilirseniz sizde erken emekli olma yolunun kapılarını arayabilirsiniz. Kadınlar, doğum dönemini borçlanarak, erkekler ise askerlik borçlanması yaparak emekli olabilir. Ayrıca 3600 prim ödeme gün sayısını ve yaş şartını tamamladıysanız emekli olabilirsiniz.

Kadınlarda Doğum Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik

Kadınlar, doğum borçlanmasıyla erken emekli olabilirler. Bunun için doğumdan önce SGK girişinizin olması ve doğumundan itibaren iki yıl sigorta girişinin olmaması gerekmektedir. Doğumdan önce SGK girişi olup, 2 yıl çalışmamış olan ve 2 yıl boyunca çocuğu sağ olan anne emekliliğini doğum borçlanmasıyla erkene alabiliyor.

 Erkeklere Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik

Askerlik görevini tamamlamış olan erkekler, erken emeklilik hakkı kazanabiliyor. Askerlik görevinden önce çalışma hayatı olmayan erkekler, askerlik borçlanması yaparak 1-2 yıl daha erken emekli olabilir.

Bağ-Kur’ lulara Erken Emeklilik Şartları

Bağ-kur prim ödemesini 2008 yılında başlatmış olan memur işçiler de yukarıda belirtilen aynı kurallarla erken emeklilik fırsatlarından yararlanabiliyor. Yapılan son düzenlemeye göre son 7 yıl içerisinde 261 gün prim günü ve üzeri çalışmış olup 4A kurallarına tabi çalışan Bağ-kur Esnaf ve Emekli sandığı mensupları bu belirtilen yöntemle 2 yıl daha erken emekli olma fırsatını yakalayabilmektedir. Tüm çalışma hayatı boyunca memur olanlar 62 yaşında emekli olabilmektedir. Ancak 2 yıl bile işçi olarak çalışmış ise 2 yıl daha erken yani 60 yaşında emekli olabiliyor.

3600 Prim Günü 10 Yıl Çalışma Süresiyle Emekli Olabilmenin Şartları

  • Sigorta başlangıç tarihinizin 09.09.1999 tarihi ve öncesine ait olması,
  • 15 yıl sigortalı olma süresini tamamlamış olmak,
  • 3600 gün prim ödenmiş olması,
  • Yaş şartlarını yerine getirmiş olmak,
  • Kadınların 54 yaşının, erkeklerin ise 55 yaşının üzerinde olması,
  • Prim günlerini doldurmamış olan kadınlar 58, erkekler ise 59 yaşında emekli olabileceklerdir.

Bu şartlara sahip olan çalışanlar, yaş şartını da yerine getiriyorlarsa ve 3600 prim ödeme gün sayısını doldurmuşlarsa emekli olabiliyorlar. Emekli olabilmek için SGK’ ya bir dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Emeklilikte Daha Yüksek Nasıl Maaş Alınabilir?

1 Ekim 2008 tarihi ve bu tarihten önce sigortası başlamış olanların maaşlarını arttırma şansı vardır. Çoğu çalışanın bilmediği bu formül aynı zamanda daha az prim günü ödemesi ile erken emeklilik ihtimalini de getirmektedir.

2008 yılından önce sigortalı olan kişilerin son 3,5 yıllık prim ödemelerini SSK' dan yapması durumunda emekli maaşı SSK üzerinden bağlanacaktır. SSK'dan emekli olanlar ile BAĞ-KUR’dan emekli olanların, maaşı kıyaslandığında yaklaşık 300-400 TL daha yüksek maaş aldıkları bilinmektedir.1 Ekim 2008 tarihinde ya da bu tarihin öncesinde çalışma hayatına başlamış olanlar için durum farklıdır. Bu durumda, sigorta başlangıcı BAĞ-KUR olan ve hizmet süresinin 7 yılının son 3,5 yılını SSK' ya prim ödeyerek geçiren çalışanlar SSK'dan emekli olma hakkı kazanırlar.

Kaynak: Haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum