1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK Girişi Olanlar Müjde! Tüm Vatandaşları İlgilendiriyor Resmi Açıklama Geldi!
SGK Girişi Olanlar Müjde! Tüm Vatandaşları İlgilendiriyor Resmi Açıklama Geldi!

SGK Girişi Olanlar Müjde! Tüm Vatandaşları İlgilendiriyor Resmi Açıklama Geldi!

Türkiye'de pek çok statü ve sigorta kolu SGK çatısı altında toplandı. Emekli olanlar düzenli olarak emekli maaşlarından yararlanırken sigorta primini daha önce yatırmış olanlarda yatırılmış primlerine emekli almaları halinde geri almak için çeşitli yollara başvurup alabilecekler. İşte detayları…

A+A-

Türkiye'de pek çok statü ve sigorta kolu SGK çatısı altında toplandı. Sokak hangi sigorta koluna bağlıysanız o sigorta kolunun koşullarına göre emekli olmanız mümkün olacaktır. Emekli olanlar düzenli olarak emekli maaşlarından yararlanırken sigorta primini daha önce yatırmış olanlarda yatırılmış primlerine emekli almaları halinde geri almak için çeşitli yollara başvurup alabilecekler. İşte detayları…

Türkiye'de SGK çatısı altında emekliliğe elde edemeyenler için yepyeni bir uygulamaya başladı. Emekli olmak için pek çok şartının yerine getirilmesi gerekiyor. Ancak bu şartlardan birini tamamlayamayanlar emekli olmayı sağlayamıyor. Emekli olamayan vatandaşlar yaş ve yıl şartını doldurduktan sonra emekli olamamaları halinde SGK'da biriken prim ödemelerini geri alabiliyorlar. Üstelik prim ödemelerini güncel prim ödemesi tutarı üzerinden geriye dönük talep ediyorlar. Ancak bunun için kendiliğinden bir talep oluşmuyor ve SGK’ya gidip müracaat ederek SGK da birikmiş primlerinizin ödenmesini talep etmeniz gerekiyor.

Pek çok memur ve işçi statüsünde çalışan için bu haber oldukça önemli. Emekli olarak huzurlu bir ömür geçirmeyi hayal eden çalışanlar bunu sağlayamadıkları ya da işverenin emeklilik bedelini ödememesi nedeniyle emekli olamayan vatandaşlar primlerinin boşa gittiğini düşünürken artık bunun için yeni bir yöntem uygulanıyor.

Sigorta Primi İadesi Nereden Ve Nasıl Alınır?

Sigorta prim iadesi yapılması için yatırmış olunan primler SGK'dan talep edilmelidir. Bunun için öncelikle başvuru gerekiyor ve para iadesi için SGK’ya bireysel başvuru yapmanız gerekiyor. Resmi başvurular için SGK İl müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine şahsen dilekçe oluşturmalısınız. SSK kapsamında belirlenen hizmet akdi kapsamında 2008 ve öncesi için kendisi veya işveren tarafından ödenen primlerini geri alabilen vatandaşlar hızlı bir şekilde bu işlemi gerçekleştirir. Prim toplu ödemesini de hızlıca alabilirler. Ancak Bağ-Kur çalışanların da bu durum biraz daha değişkenlik gösteriyor. Bağ-kur primlerinin ödenmiş olan primleri bakılmaksızın tüm primleri geri alma hakkı bulunuyor ve ödenen primler haricinde emekliliğe etki edecek tüm şartları yerine getirenler eksik olan primleri için hizmet borçlanması adı altında emekli olabilme imkânına sahip olabiliyorlar. Bunu borçlanma yapıp geriye dönük prim ödenmiş olunmasına rağmen emeklilik şartları oluşmayabilir. Bu durumda hizmet borçlanması yapan kişilere toplu geri ödeme yapılmaz.

Sigorta Primleri Kimlere Hangi Durumlarda Ödeniyor ?

Sigorta primlerinin ödenmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Hangi hizmet koluna sahip olduğunuz bu konuda büyük bir önem taşımaktadır. Nakit olarak bazı şartlar aranıyor ve bu şekilde iade talepleri gerçekleştiriliyor. 4A ve 4B sigorta kolu için 2008 yılından sonra 4C sigorta kolu için ise SGK’da çalışanların hem yaşı hem de hizmet yıl şartını doldurmuş olması şartı aranıyor. Kadınlarda 20, erkeklerde 25 olan bu yıl ve yer şartı birden fazla işyerinde çalışanlarda ödenmiş olan toplam miktar gerçek kazancı da aşmış ise aradaki fark hesaplanarak SGK’dan talep edilir. Esas olarak belirlenen kazancı aşma durumu genel toplam prim ödemesinde güncel asgari ücretin 7.5 katından daha fazla olması şartı yer alıyor. Aradaki farkı almak için başvuru taleplerini 10 yıl içinde ilgili kuruma iletmek gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.