1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK Açıkladı! Müjde 1800 Primi Olan Hemen Emekli Olabilecek...
SGK Açıkladı! Müjde 1800 Primi Olan Hemen Emekli Olabilecek...

SGK Açıkladı! Müjde 1800 Primi Olan Hemen Emekli Olabilecek...

Emekli olmak için prim günü ve yaş şartı bulunmaktadır. 1800 prim günü ile emekli olunur mu? Erken emeklilikte gereken şartlar? Çalışan vatandaşların en çok merak ettiği konu ne zaman emekli olurum? Erken emekli olunur mu? Haberimizde bu soruları cevapladık...

A+A-

Bazı özel durumlarda SGK çalışanlara erken emeklilik imkanı sunmaktadır. En az 10 yıl sigortalı çalışıp toplam 1800 gün ve başka birinin bakımına muhtaç yani malul sayılan kişilere sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 prim gününü bildirmek koşulu ile SGK malulen emekli hakkı vermektedir. Engelli çalışan vatandaşlar %40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmaksızın 15 yıl 3600 günden başlayarak işe başlangıç tarihine göre 18 yıl 4680 güne kadar kişiler emekli olabiliyor. Son dakika emeklilik haberleri

Çalışan herkesin hayali emekli olmak ve iyi bir maaş almaktır. Erken emekli olunur mu? Sorusuna belli şartlar dahilinde kişilerin erken emekli olma yolları açılmaktadır. Erken emeklilik için sigortadan belli bir süre doldurması, işe giriş tarihine göre de prim ve yaş koşulunu tamamlaması gerekmektedir. Emeklilik için yaş şartını geri çekmek bazı durumlarda mümkün olmaktadır. Kadın çalışanlar için çocuklarının üzerinden prim kazanma imkanı bulunmaktadır. Kadınlara sunulan imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 günü bu da 6 yıl kazanması demektir. Yaşı ve yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu var ise 6 yıl erken emekli olabilmektedir. Erkek çalışanlar ise askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı verilmektedir.

Erken Emeklilik İçin Sağlık Problemleri

Sağlık durumları iyi olmayanlar için iki şekilde erken emekli olma yolu bulunmaktadır. Malulen emeklilik için, sigortalı olduktan sonra ortaya çıkmış olan rahatsızlıklar geçerli sayılmaktadır. İş yapabilme yetisinin %60’ını kaybeden vatandaşlar, sağlık raporu alarak erken emekli olma imkanından yararlanabilirler. En az 10 yıllık sigortalılık süresi bulunan, toplam 1800 gün veya başka birinin bakımına muhtaç derecede malul sayılan kişiler için ise sigortalılık süresi aramaksızın 1800 gün bildirmek koşulu ile malulen emekli olma imkanı verilmektedir. Çalışan engelli vatandaşlar ise en az %40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3600 günden başlayarak işe başlangıç tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süre ile emekli olmaktadırlar.

Evlilik Akdi Bir Yılı Dolmamış Kadınlara Kıdem Tazminatı

Kadın çalışanlar için önemli kararlar alan SGK, evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde kıdem tazminatlarını alarak işten ayrılabilecekler. 1475 sayılı iş kanunun 14. Maddesinin (e) bendine göre; ‘’Kadın evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi rızası ile iş sözleşmesini sona erdirmesi durumunda’’ kıdem tazminatına hak kazanacağı hükme bağlanmıştı. Bu düzenlemeye göre kadın çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için öncelikle, kadının iş sözleşmesinin devam etmesi ve iş akdi devam eden kadın çalışanın evlenmesi gerekmektedir. Evlendiğini beyan eden kadın çalışan işverenden kıdem tazminatı istemesi gerekmektedir. Kadın çalışan evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesinin feshedilmemesi ve işverenden kıdem tazminatı istenmemesi halinde kadın işçinin kıdem tazminat hakkı kaybolmaktadır. Kıdem tazminatı için en ez bir yıllık çalışmasının bulunması gerekmektedir.

Güvenlik mevzuatıyla kadınlarımıza önemli haklar verilmiştir. 5510 sayılı Kanunun 18. Maddesine göre sigortalı kadının doğurması halinde; doğumundan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul hamilelik halinde ise doğumdan önceki 8 haftalık süreye ek 2 haftalık süre ilave edilmektedir. Çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Bu ödeneğin verilmesi için doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekmektedir. Sigortalı çalışan kadının erken doğum yapması halinde, doğumdan önce kullanmadığı çalıştırılamayacak süreleri ile isteği ve hekimin onayı ile doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum yaptıktan sonra istirahat süresine eklenen süreler için de geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Öngörülen süreler kadın işçinin sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doktor raporu ile doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilmektedir. Hamile çalışanlara doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için günlük kazancının 3/2 geçmeyecek oranında geçici iş göremezlik ödeneği verilmektedir. Erken doğumda ise, erken yapılan doğum sonrasına eklenmektedir.

Doğum Borçlanması Şartları Neler?

Kadın sigortalılara doğum nedeni ile çalışmadıkları sürenin sigorta primlerinin ve prim ödeme gün sayılarının telafisi amacı ile doğum borçlanması hakkı verilmektedir. 5510 sayılı Kanunun 41. Maddesine göre sigortalı sayılanların ücretsiz doğum ya da analık izni süresi ile sigortalı kadının, 3 defaya mahsus olmak üzere doğum tarihinden sonra 2 yıllık süreyi aşmamış olması gerekmektedir. Borçlanılacak sürelerde uzun vadeli sigorta kolları açısından sigortalı sayılmaması halinde ve çocuğunun yaşaması şartı ile talepte bulunulan süreleri borçlanması mümkün olmaktadır. Doğum nedeni ile çalışamayan kadınlar, en fazla üç doğum için geçerli olmak üzere ikişer yıllık sürelerinin borçlandırılmasında sigortalının doğumdan önce tescil edilmiş olması gerekmektedir. Kişinin adına kısa ya da uzun vadeli sigorta kolları yönünden prim ödenmiş olması yetili olmaktadır.

Yazılı talepte bulunmaları halinde prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendi taraflarınca belirlenecek olan günlük kazancın %32’si üzerinden borçlanma yapmaları mümkündür. Günümüzde bu rakam asgari aylık 941,76’dır.

Doğum Yapan Kadınlar İçin Emzirme Yardımı

SGK tarafından verilen yardımlardan bir tanesi de emzirme ödeneğidir. 5510 sayılı Kanunun 16. Maddesine göre kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir ve aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, çocuk başına yaşaması koşulu ile doğum tarihinde geçerli olan SGK Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilmektedir. Ödeneğe hak kazananların sigortalılığı sona erenlerin bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya karısı analık sigortası haklarından yararlanacak sigortalı erkeğe, doğum tarihinden önceki 15 gün içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması koşulu ile emzirme ödeneği verilmektedir. 2020 yılı emzirme ödeneği 202 liradır.

Engelli Çocuk İçin Erken Emeklilik Şartları

Engelli çocuğu bulunan kadın sigortalılara erken emeklilik hakkı verilmektedir. Başka birinin bakımına muhtaç derece ağır engelli çocuğu bulunan kadın sigortalılara, 2008 yılı Ekim ayı başından sonraki prim ödeme gün sayılarının dörtte biri oranında toplam prim ödeme gün sayısına ek yapılmaktadır. İlave edilen süreler de emeklilik yaş şartlarından düşülerek, kadın sigortalıların daha erken emekli olabilmeleri sağlanmaktadır. Bakıma muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan ve 20 yıl çalışan kadın sigortalıların 5 yıl daha erken emekli olmaları mümkündür. Anayasa ile teminat altına alınan biyolojik ve fizyolojik farklılıklar nedeni ile korunmasına ilişkin tedbirler alınmıştır. Fakat mevzuat düzenlemesi yeterli gelmemektedir. İhmal, bilgi eksikliği, kasıt nedenleri ile ya da kültürel/geleneksel nedenlerle belirli dönemler itibari ile kadın çalışanların haklarının korunup korunmadığı inceleme kapsamına alınması yerinde bir karar olacaktır.

Ağır Mesleklere Dikkat

Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışan kişilerin sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklemesi yapılarak ve işe girişi geriye çekilerek emeklilik hakkına kavuşmaktadır. Kanunun Fiili Hizmet Süresi Zammı diye bilinen bu avantaj belli mesleklere uygulanmaktadır. Bir yılda 12 ay çalışmış biri 15 ay çalışmış gibi kabul edilmektedir. İşe giriş tarihi de 3 ay erkene çekilmektedir. Normal çalışanlara göre daha erken emeklilik ortaya çıkartıyor.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum