1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Rusya'nın Denekleri mi Oluyoruz?
Rusya'nın Denekleri mi Oluyoruz?

Rusya'nın Denekleri mi Oluyoruz?

Korona virüs aşısını bulduğunu açıklayan Rusya denek olarak ülkemizi mi kullanacak? Yetkililer neden bu kadar istekli davranıyor. Vatandaşa tüm gerçekler ve yan etkiler anlatılıyor mu?

A+A-

Bilim dünyası koronavirüs aşısını bekliyor. Şu anda 6 milyondan fazla kişi bu hastalığa yakalandı. Sınırlar kapatılsa bile yayılım hala devam ediyor. Bazı insanlar durumun ciddiyetinin farkında, bazıları değil. Kimi virüs var diyor, kimisi yalan diyor. Hangisi doğru?

Doğru olan insanlar bu hastalık yüzünden ölüyor. Sosyal hayat kavramı artı korkulu hale geldi. Bir taraftan hayat devam etsin diyoruz, diğer taraftan hastalık riski taşıyoruz. Bu durumda tüm sistem karışıklığa uğruyor.

İşte bu aşamada en doğru çözüm aşı çalışmalarının hızlanması. Bilim dünyasından gelen, “aşıyı bulduk, hayvan deneyleri üzerinde antikor gelişimini sağladık” açıklamaları; insan üzerinde uygulanacak deneyler ne zaman başlar sorusunu düşünüyor.

Bulunduğu söylenen aşının insanlar üzerinde denenmesi aşamalar halinde gerçekleşiyor.

 Faz-1 olarak da isimlendirilen aşamada 20 kişi üzerinde deneme yapılıyor.

Aşı bu kişilerin üzerinde herhangi bir olumsuzluk göstermezse Faz-2 denilen 200- 300 kişiye yapılıyor. bu aşamada sorun yaşanmazsa aşıyı çalışanlar toplumsal etkisini görmek için Faz-3 adı verilen 10 binden fazla kişiyi kapsayan aşamaya geçiliyor.

Burada önemli olan bir durum var. Faz-3 kapsamında olduğumuzda ve aşı gerçek koruma etkisi sağlıyorsa aşıya ulaşmamız daha kolay olacak. Yani Türkiye bu Faz-3 aşamasına katılmazsa aşıya ulaşma şansı bir kaç yıl sonrasına kalacak. Şimdilik 700 gönüllü üzerinde denenecek olan aşı sonuçlarına göre değerlendirilecek.

Şimdilik yapılan testlerde aşının , insan bedeninde  antikor ve koronavirüse karşı savaşacak akyuvarlar üretmesini sağladı. Bu umut verici bir gelişme olsa da aşının koruyuculuğu henüz belli değil. Aşı koronavirüse benziyor ve bağışıklık sistemi ona karşı ne yapması gerektiğini öğrenebiliyor.

Vücudun antikor üretimini arttırmasıyla virüse karşı direnç sağlanır. Bütün etkili aşılar antikor geliştirme ve üretme etkisi yarattığı için kullanılıyor. bu durumda deneyler sonrası, üretilen aşının antikor üretimi izlenecek ve koruyuculuğu onaylanmaya çalışılacak.

Deneye gönüllü olanlar ilk aşamada ; Covid-19 denek aşısının, daha önce ve halihazırda virüs bulaşmamış kişilere, antikor testlerinin ardından yapılacak. Aşılama çalışması bir hafta içinde başlayacak. Dünya genelinde 30 bin kişi üzerinde denenecek.Bu çalışmalarda ciddi yan etki ve risk söz konu değil. Riskli kişiler, kanser veya kronik hastalar denek grubundan çıkartılacak.

Faz 3 çalışmasına gönüllü katılan insanların aşı olduktan sonra hastalanıyor mu hastalanmıyor mu yakından takipleri yapılıyor. Aşı olanların olmayanlara göre daha az hastalanması bekleniyor. Tüm dünyadan verilerin toplanması, etkili oldu mu olmadı mı onların değerlendirmesinin uzun süreceği belirtiliyor. Genetik yapı farklarından kaynaklı , aşıya yanıt değişik  olabiliyor, bu anlamda ülkemizde yapılan çalışma avantajlı gözüküyor. Aşı çalışmalarına katılmak insanlık adına oldukça faydalı bir çalışma olacaktır. Bu hastalığın tam anlamıyla geçmesi konuşulmuyor fakat aşılama ile insanların bağışıklığını güçlendirmesi sağlanacaktır. Her ne kadar virüs değişim geçirse de, kullanılacak olan ilaçlar geleceğe yönelik aynı tip virüslere karşı savunmamızı oluşturacaktır.

16 Mart 2020 de dünyada ilk aşı denemesi yapılan denek aşılama sonrası herhangi bir yan etki yaşamadığını belirtti.

Daha önce de yaşanan salgınlardan farklı yayılan ve hızlı bulaşması sebebiyle insanları evlerine kapatan bu virüs bizlere hayatın ne kadar değerli olduğunu hatırlattı. Bu değerli yaşamı sürdürebilmek için gönüllü olan herkes, isimsiz olarak kalsa bile yaptıklarıyla anılacaklar.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.