Resmi Gazetede Yayınlandı Emekli Olma Yaşı Düşürüldü! Hemen Erken Emekli Olacaksınız...

Resmi Gazetede Yayınlandı Emekli Olma Yaşı Düşürüldü! Hemen Erken Emekli Olacaksınız...

Malulen emeklilik; sigortalı çalışan kişilerin sağlık sorunları nedeniyle emekli olma hakkıdır. Engelli ya da malul kişiler haklarını tam olarak kullanamıyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile belirlenen şartlara göre kişinin engellilik ya da malul durumuna sebep olan hastalığın ya da kazanın sigortalı çalışmaya başladıktan sonra meydana gelmesi gerekmektedir. Doğuştan gelen bir bir hastalık ya da sigortalı çalışmaya başlamadan önce meydana gelen hastalık ya da kaza engellilik kanun kapsamına girmemektedir.

Ülkemizde yarım milyonu aşkın engelli ya da malul durumda bulunan vatandaşımız var.  Sigorta, çalışma ve kazanma gücünün kısmı veya tamamını kaybetmiş vatandaşların mağduriyetini gidermektedir. Malulen emekli olan kimselerin durumlarından dolayı kaybettikleri geliri tekrar kazanabilmek için malulen emeklilik şartlarına uygun görülmeleri gerekmektedir.

Malulen Emekli Olabilmenin Temel Şartı Nedir?

Malulen emekliliğin temel şartı kişinin çalışma ve kazanma gücünün kaybına neden olan engel ya da hastalığın sigortalı şekilde çalışmaya başladıktan sonra meydana gelmesi gerekir. Doğuştan gelen hastalık ve sigortalı çalışmadan önce oluşan hastalık ya da kaza durumu malullük şartlarına uygun değildir.

Malullüğe Nasıl Karar Verilir?

Sigortalı kişiler, devlet tarafından tespit için yetkilendirilmiş hastanelerin düzenlediği sağlık kurulu raporuna dayanarak sağlık kurumunca verilir. Malullük raporunu verecek sağlık kurumu sosyal güvenlik mevzuatında yer alan koşullar doğrultusunda çalışma ve kazanma gücünün azalma oranına göre karar verir.

Engelliliğe Nasıl Karar Verilir?

Engellilik raporu sağlık kurumu tarafından “Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkındaki Yönetmelik” doğrultusunda sigortalı kişilerin engellilik oranına bakılarak tespit edilir. Belirlenen engellilik oranı, maluliyet oranı değildir. Engellilik ve maluliyet farklı koşullar esas alınarak belirlenir. Belirlenen hastalıkların çalışmaya engel olup olmadığı önemli bir kriterdir. Belirlenen hastalık nedeniyle kişiler %60 engellilik oranına sahip bile olsa malul sayılmayabilir. Engelli kimsenin malul sayılabilmesi için hastalığın ya da kazanın sigortalı olduğu tarihten sonra ortaya çıkmış olması ev çalışma gücüne %60 engel olması gerekmektedir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum