Resmi Gazetede Yayımlandı! SGK'dan Topluca Para İadesi Yapılacak! Emekli Olamayanlar Büyük Müjde..!

Resmi Gazetede Yayımlandı! SGK'dan Topluca Para İadesi Yapılacak! Emekli Olamayanlar Büyük Müjde..!

Emekli olmak isteyen vatandaşlara SSK, SGK ve Bağ-Kur'lular için muhteşem bir fırsat oluşturuldu. Çalışma hayatına başladıkları andan son zamana kadar SGK'ya düzenli bir şekilde prim ödemeleri devam ediyor. Ev hanımları da sürekli çalışmak zorunda olmadan normal emeklilik hakkı elde edebilecek. İşte milyonlarca vatandaşın beklediği müjdeli haber...

Anadolu'nun pek çok noktasında kadınlar ev ekonomisine büyük katkı oluşturuyorlar ancak el işi yapan bahçede üretim yapan ve kendi meyve sebzesini satışını gerçekleştiren kadınlar emekli olma imkanı elde edemiyordu kadınlar üretime katkı sağladıkları bir taraftan da katkıları için emeklilik mümkün olacak. İşte çalışamayanlara emeklilik sağlayan son dakika haber ve detayları…

Devlet tarafından aile bütçesine katkı oluşturan kadınlar için destekler devam ediyor. Emekli olmak isteyen milyonlarca kadın için beklenen fırsat oluşturuldu. Artık istedikleri gibi ev kadınları da normal çalışma hayatına devam etmiş gibi emekli olma hakkı elde edebilecekler. Devlet tarafından harekete geçilmeli ve gerekli prim ödemelerini yapmaları gerekiyor. Devlet hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlayan kadınların desteklenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Vergi ödemek zorunda kalmadan ve esnaflık haklarının da tanıyor olması devlet tarafından standart çalışanlar ile aynı koşullarda emekli olma fırsatları ile kadınlar yeni dönemde taçlandırılacaklar.

Hangi Şekillerde Emeklilik Mümkün?

İsteğe bağlı olarak emekli olmak isteyenler için 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta ve vergisiz esnaflık olacaktır.

Vergiden Muaf Esnaflık Nasıl Olur?

Vergi kanunları düzenlenmesi beklenen esnaf muaflığı özellikle ev kadınları için özellikle kullanmamak şartıyla işyeri açmama satışına devam edenlerin gezici olarak mesleğini devam ettiren kesimlere, evlerde işçi olarak çalışanların üretip ticaretlerini devam ettirenlerin vergiden muaf olması sağlanacak. Bu tarz olan işler için vergisiz esnaflık mümkün olacak. Esnaf muafiyet belgeleri alma şartı ile bu haktan yararlanabilmeleri mümkün olacak. Belge almak veya değiştirmek sırasında bir bedel ödenmesi ise söz konusu olmayacak.

Aylık Prim Ödeme Miktarı 846 TL Olacak!

Muafiyet belgesi alarak emekli olmayı hayal eden ve prim ödemeye başlayacak ev hanımları istedikleri isteğe bağlı olarak sigortalı olup yaşamlarını sürdürüyorlar. Primi esas olarak yer alan günlük kazanç limitlerinin alt kısımları için 15 katı üzerinden uygulaması devam ediyor. 30 katını da geçmemesi şartı yer alıyor. Bir taraftan malullük ve ölüm sigortası yaşlılık ve beraberinde genel sağlık sigorta primlerini ödemeye devam ederek emekli olmak için hak elde edebilecekler. Belgesi olan vatandaşlar SGK’ya müracaat etmeleri halinde 27 günlük olarak prim ödemelerinin ardından 30 günlük ödemiş sayılırlar.

2020 yılı için ödenmesi belirlenen tutar 846 lira oldu. 2021 yılında 28 gün, 2022 yılında 29 gün ve 2033 yılında da 30 güne artış sağlanacak.

Hangi Şartlarda Bu Haktan Yararlanılacak?

Zorunlu olarak sigortalı olma adımları için evde çalışmama şartı aranmaktadır. Sahip olunan sigortalılık durumu nedeniyle aylık alamayacak olan ve gelir vergilerden muaf olduklarına belgelerini bildirmeleri şartıyla emekli olabilirler.

Bağ-Kur'a Göre Ödemeler Devam Edecek!

İsteğe bağlı olarak yer alan sigortalılık şartları Bağ-Kur kapsamında gerçekleştiriliyor. Kadınlara tam anlamı ile emeklilik hakkı sağlanabilmesi için 7200 prim gün ödemesi ile birlikte 58 yaş şartı da yer alacak. Kısmi bir şekilde emekli olmaya hak kazanmak için ise 5400 prim günü ödemesi ve 61 yaşının gelmesi gerekiyor. Ayrıca 9 Eylül 1999 tarih öncesinde sigortalı olarak çalışanlar 3600 prim günü ödemesi ile beraber 58 yaşında gelmesi şartı ile emekli olabiliyor.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Kadınlar sigortalı olarak çalışma hayatına başladıklarında doğum borçlanması ile her doğum için 2 yıl en fazla 3 çocuk için borçlanma yapabilir ve 6 yıl daha erken emekli olma şansı elde edebilirler. 3 çocuk için gelen doğum borçlanması ile birlikte kadınlar 6 yıl yani 2160 gün erkenden emekli olma ihtimali elde edebiliyor. Emekli olamayanlara da toplu para ödemesi müjdesi geldi.

Emekli Olamayanlar Toplu Para Ödemesi Alabilecek

Emekli olamayan vatandaşlar ne kadar uzun süre çalışmak zorunda kalsalar da sigortalı çalışma süresi prim gün ödemesi veya şartlarından ikisini yerine getirmeleri halinde birine tamamlayamadıklarında emekli olmak için haklarını elde edemiyorlar. SGK kurumları üzerinde her ne kadar yaş ve gün şartı olsa da prim eksik olması sebebiyle ödenmiş olan prim miktarları geri ödenecek. Bu ödemeler için rakamlar güncel fiyatlar üzerinden hesaplanıyor. Kullanılan sağlık hizmetleri için kesintiler oluşturuluyor.

Toplu Para Ödemesi Nasıl Yapılır?

Toplu para ödemesi almak için vatandaşların ilk olarak gereken şartları tamamlamış olmaları gerekiyor. Kadınlar 20, erkekler 25 yıl gerekli olan şartları sağlayamamalarının ardından kendi işlerini yapmıyor veya çalışmıyor ise bu haktan yararlanabiliyor. SGK kurumuna gidip prim iadesi başvurusu gerçekleştirdiklerini de bu haktan yararlanabiliyorlar. İsteğe bağlı olarak yapılan sigortalılık kapsamında genel sağlık sigortası da yer alıyor. Devlet tarafından sunulan sağlık hizmetleri tercih ediliyor ve her ay ödenen ücretin yüzde 12'lik kısmı sağlık alanı için ödeniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.