1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Resmen Gerçekleşti! 43 Yaşında Emekli Olabilirsiniz… EYT Son Dakika Gelişmesi!
Resmen Gerçekleşti! 43 Yaşında Emekli Olabilirsiniz… EYT Son Dakika Gelişmesi!

Resmen Gerçekleşti! 43 Yaşında Emekli Olabilirsiniz… EYT Son Dakika Gelişmesi!

8 Eylül 1999 tarihi itibarıyla 4447 sayılı kanunu yürürlüğe girdi ve EYT sorunu gündeme geldi. Emekli olmak için gün sayan vatandaşlar gelen yasa ile birlikte mağduriyet yaşadılar. Bu nedenle pek çok vatandaş erken emeklilik yolunu arasa da EYT kapsamında her yıl binlerce kişi mağduriyet yaşıyor. İşte erken emeklilik müjdesi!

A+A-

EYT kapsamında 1992 yılında 20 yıl sigortalılık, 5.000 prim günü üzerinden emeklilik sağlanırken erkeklerde 25 yıl üzerinden ve 5000 prim günü ödemesi ile sigortalılık sayesinde emeklilik mümkündü. Yapılan değişikliklerle birlikte 5.000 prim günü ödeme hakkını doldurmuş vatandaşlar 18 yaşında sigortalı oldukları takdirde kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabiliyor. 4447 sayılı yasa ile büyük bir değişiklik meydana geldi. Emeklilik sisteminde meydana gelen değişikliklere dair son dakika haber ve detayları…

4447 Anayasası Neleri Değiştirdi?

Vatandaşlara 5.000 prim günü üzerinden ve 20 ile 25 yıl üzerinden emeklilik sağlanırken kadınların 38, erkeklerin 43 yaşında emekli olma hakkı getirilmiştir. 9 Eylül 1999 tarihi sonrasında sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olmak için hak kazanabiliyorlardı. Prim ödemesi, yaş şartı ve sigortalı çalışma süreleri kademeli bir şekilde artırılmaya başlandı. Sigortalı bir şekilde çalışma hayatına girdikleri sürede vatandaşların sözleşmelerinde yer alan maddeler değişti. Sigortalılık şartları ve emeklilik ile ilgili umutları hayal kırıklığına dönüştü. Yaş şartları eksik kalan vatandaşlar emekliliği sağlayamıyorlar. Bu nedenle EYT söz konusu oluyordu. Emeklilikte yaşa takılanların umutla beklediği yasa değişikliği henüz gelmedi. Meclise konu ile ilgili teklif sunulup sunulmayacağı merak konusu oldu. Pek çok politikacı bu yasaya ilişkin çalışmalar düzenleyip mecliste sunma gayreti içerisinde. Ancak yakın zamanda konuya ilişkin bir açıklama veya düzenleme yapılır mı merak ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.