Resmen Duyuruldu Emeklilik Yaşı Düşürüldü! 5 Yıl Erken Emekli Olabileceksiniz..!

Resmen Duyuruldu Emeklilik Yaşı Düşürüldü! 5 Yıl Erken Emekli Olabileceksiniz..!

Vatandaşa büyük müjde! Erken emekliliği sağlayan 6 önemli etken sayesinde rahatlıkla emekli olabilirsiniz. EYT düzenlemesi pek çok vatandaş tarafından merakla beklenirken bu bekleyiş sonuçlanmadığı takdirde emekliliği öne çekebilecek planlar gündeme geliyor. Vatandaşlara kolaylık sağlayacak emeklilik uygulamalarına dair son dakika haber ve detaylar

Vatandaş büyük bir merakla emeklilik yaşını öne çekebilmek için yapılması gereken düzenlemeleri bekliyor. EYT müjdesi gelmezse emeklilik yaşını düşürmek için uygulanabilecek 6 farklı yöntem bulunuyor. Emeklilik yasasında yapılacak düzenleme ile nasıl emeklilik yaşı geri çekilebilir? Emeklilik için prim gün sayısı ve yaş şartına etki eden faktörler neler? İşte erken emeklilik sağlayan askerlik, doğum borçlanması gibi pek çok vatandaşın merak ettiği formüller…

Vatandaşa yapılacak düzenlemelerle birlikte erken emeklilik sağlanacak. Emeklilikte yaşa takılanlar için bu düzenleme hayata geçerse 1999 yılında yapılan düzenleme sonrası ortaya çıkan EYT kavramı ortadan kalkacak ve pek çok vatandaş emekli olmaya başlayacak. Son dakika müjdesi geldiği takdirde şu anda 5.954.225 kişi emekli olabilecek. EYT çıkmadan emeklilik yaşı nasıl geri çekilir diyorsanız 6 yöntemle bu işlem gerçekleştirilebiliyor.

Erken Emekli Eden 6 Yöntem

  • 5 yıla kadar erken emeklilik imkanı sağlayan yıpranma hakkı erken emeklilik sağlayan yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkacak. 20 yıl çalışan kişi 25 yıl çalışmış sayılacak ve 5 yıl daha erken emekli olabilecek.
  • Malulen emeklilikte 10 yıl sigortalılık yetecek! % 60 oranında işgücü kaybı ortaya çıkması ile birlikte malulen emeklilik hakkı sağlanacak. 10 yıllık sigorta süresi ve 1800 prim gün sayısı ile % 60 oranında da iş gücü kaybı yeterli olacak.
  • Engelli vatandaşlara 16 yılda emeklilik imkanı! 1 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında sigortalı olan vatandaşlara % 50 ile % 59 arasında olanlara 16 yıl üzerinden 3700 gün ile emekli olma imkanı oluşturulacak. Engellilik durumu %40 ile 49 arasında ise 4100 prim günü üzerinden ve 18 yıl sigortalılık ile emeklilik sağlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.