1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Polis Alımı İle İlgili Resmi Açıklama Geldi! 2020 POMEM, PYMO, PAEM Alımı Başvuru Şartları Nedir?
Polis Alımı İle İlgili Resmi Açıklama Geldi! 2020 POMEM, PYMO, PAEM Alımı Başvuru Şartları Nedir?

Polis Alımı İle İlgili Resmi Açıklama Geldi! 2020 POMEM, PYMO, PAEM Alımı Başvuru Şartları Nedir?

PAEM, PMYO, POMEM eğitimleri ile polis olmak isteyenler ilanları yakından takip ediyor. Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kriminal inceleme temel eğitim kursu açılış programına katılan İçişleri Bakanı gündeme dair açıklama yaptı.

A+A-

Bakan açıklamasında polis alımı konusuna da yer verdi. POMEM ile PMYO’da eğitim süresi alım süreçleri hakkında bilgilendirme yaptı. Polis olmak isteyenlerin belirli bir eğitimden geçmesi ve bazı fiziki özelliklere sahip olması gerekiyor dedi. Ön lisans mezunları, lise mezunları ve lisans ile Yüksek Lisans mezunlarının farklı eğitim okullarında polis olmak için eğitim almaları gerektiğine değindi. İşte, polis alımı için son dakika haber ve detayları…

İçişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklamada PAYEM, POMEM eğitim süreçlerine dahil olarak alım yapılacağına değindi. Bakanın açıklamasında polis alımı ile ilgili herhangi bir açıklama yer almadı. Ancak ağustos ayının 3. haftasında polis alımının başlayacağı düşünülüyor. Polis alımı kamu personel sınavından sonra yapılacak ve polislik eğitimi farklı kategoriler üzerinden değerlendirme yapılarak sağlanacak. Bu kategoriler üzerinden lise, lisans, ön lisans ve yüksek lisans mezunları değişik eğitimlere tabi tutulacak. Buna bağlı olarak eğitimler 6 ay ve 2 yıl arasında değişiklik gösterecek.

Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Bakanlıktan henüz resmi bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen polis alımının ağustos ayının 3. haftası gerçekleştirileceği beklenmekte. POMEM polis alımının kamu personel sınavından sonraya kalması muhtemel görünüyor.

Polislik Eğitim Süreleri

Bakan yaptığı açıklama ile polis alımındaki eğitim sürelerine değindi. Şuan polislikte eğitim süremiz Polis Meslek Yüksek Okulunda 2 yıl, Polis Meslek Eğitim Merkezinde 8 ay dedi.

15 Temmuz sonrasında polis sayısında ciddi bir azalma meydana geldi. Bu nedenle bu azalma göz önüne alınarak POMEM eğitim süresi 4 aya çekildi. Ancak daha sonra eğitim süresi yeniden altı aya yükseltildi ve yapılan son açıklamaya göre yeniden eğitim süresinin 8 aya yükseltildiği söylendi.

Kimler Polis Olabilir?

Polislik eğitimi farklı statüler için uygun şekilde veriliyor. Lise mezunları için ayrı önlisans ve lisans mezunları için ayrı, yüksek lisans mezunları için eğitim farklılıkları bulunuyor. Buna bağlı olarak eğitimler 6 ay ve 2 yıl arasında değişiyor. Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü 6 aylık eğitim ile, Polis Meslek Yüksek Okulu 2 yıl eğitim ile, polis amirleri eğitim merkezi ise 11 aylık eğitim verilerek polislik yapabilmeniz mümkün olacaktır. Ancak bu kurumlardan birinde aldığınız eğitiminiz sayesinde giriş yaparak eğitimin ardından polis olabilirsiniz. Polis olmanın bazı farklı kriterleri de bulunuyor. Bu kriterleri taşıyan kadınlar ve erkekler yapılan sınav sonucu asil ve yedek olarak ayrıştırmaktadır. Herhangi bir sebeple eğitimi devam ettirmeyen adayın yerine yedek polislerde sıradaki aday alınır.

Polis Olmak İçin Gerekli Şartlar

Polis olabilmek için öncelikle Emniyet Teşkilatı sağlık şartları yönetmeliği kapsamında yapılan değişikliklere uygun olmak gerekiyor. Polis okullarından mezun olup ilk kez polislik mesleğini icra edecekler A -B ve C dilim şartlarını taşımalı ve sınıflara ayrılarak hizmet edecekleri yerlere atamaları yapılacaktır. Bunun dışında belli başlı bazı polis olma şartları bulunmaktadır.

- Lise, Lisans ve ön lisans mezunu olmak

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

- Gerekli kamu personel sınavından taban puanı almış olmak

- Yurtdışı okullarından mezun olanlar için denklik belgesi sağlamak

- 30 yaşından gün almamış olmak ve 18 yaşını tamamlamış olmak

- Fiziki şartlarda aranan niteliklerin erkeklerde 167, kadınlarda 162 santimetreden uzun olmak yer alıyor.

Tüm adaylar sağlık yönetmeliği şartlarını taşıdıkları halinde silah taşımaya engel bir durumun bulunmaması ve yüz kızartıcı bir suç işlemiş olması gerekiyor.

POMEM Ne Demektir?

POMEM polis memuru yetiştirmek için mesleki eğitim veren kurumdur. POMEM eğitim öğretimi başarı ile tamamlayan öğrencilere mesleki eğitim sertifikası sağlanır. POMEM öğrencileri aday memur olarak atanırlar ve öğrenim süresini başarı ile tamamladıkları takdirde eğitim sonu sınavında başarılı olmaları da şartı ile göreve başlarlar.

PMYO Ne Demektir?

Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ücretsiz yatılı, resmi, üniformalı ve parasız eğitim alırlar. Öğrenciler sağlık, iaşe ve ibate diğer istihkakları devlet tarafından karşılanır. Polis Meslek Yüksek Okulu eğitim süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. Polis Meslek Yüksek Okulu’na giriş yapabilmek için gerekli şartlar;

- Lise ve dengi okul mezunu olmak

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

- ÖSYM tarafından 2018 yılı içinde yapılan YKS sınavından TYT puan türünden en az 260 ham puan almış olmak

- Şehit veya vazife malülü olanların eş ve çocuklarından ölçme ve yerleştirme merkezi tarafından yapılan YKS sınavından TYT puan türünden en az 150 ham puan taban puanı almış olmak gerekiyor.

- 18 yaşını tamamladıktan sonra yaş düzenlemesi yapılmış adayın düzeltmeden önceki yaşı dikkate alınarak işlem yapılır. Sınavın yapıldığı yılın 1 ekim günü itibarıyla 18 yaşını tamamlamış olanlar ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olmak şartları aranıyor.

- Bayanlarda 162 santimetre, erkeklerde 167 santimetreden kısa boylu olmamak

- Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak

- Sağlık açısından sağlık yönetmeliğinde belirlenen tüm koşullara uygun olmak şartları aranıyor.

  • Adayın Hem kendinin hem de evli ise eşinin randevu evi, genelev, tek başına fuhuş yapılan konut ya da benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık, bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olması,
  • Genel ahlak ve edep kurallarına aykırı durumlarda her türlü yazılı ve sesli görüntülü belgeleri kaydedilen materyale bakılmaksızın üretmesi, satması, uyuşturucu, uyarıcı madde ve kumar gibi alışkanlıkları nedeniyle herhangi bir adli veya idari soruşturma ya da kovuşturma devam ediyor olmaması gibi durumlar dikkate alınarak kabul edilir. Bu tür işler sebebiyle hüküm giymemiş olması şartı aranmaktadır.

-5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 53. maddede belirtilen süreler geçse dahi adayın kendinin veya evli ise eşinin kasti bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak

- Affa uğrayan veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse de devletin güvenliğine karşı suçlarda ve düzenin işleyişine karşı belirlenmiş suçlarda görevini kötüye kullanma gibi suçlardan mahkum olmamak ve bu suçlardan dolayı herhangi bir soruşturma ya da kovuşturması bulunmaması şartı aranıyor.

  • Eğitim ve öğretim yılında başlangıç itibarıyla herhangi bir siyasi partiye veya siyasi konulara üye bulunmamak
  • Uyuşturucu, uyarıcı madde, alkol ve bunun gibi madde kullanımı sebebiyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak
  • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun kalmış olmamak
  • Sağlık yönetmeliği ile bağlı hükümler hariç herhangi bir sebeple Polis Eğitim Kurumu’ndan çıkarılmamış olmak.
  • Güvenlik soruşturmasında ve arşiv araştırmasında olumsuz bir durumla karşılaşmamak
  • Silahlı görev yapmaya veya silah taşımaya engel olacak hukuki bir engeli bulunmamak yer alıyor.

PMYO Ne Demektir?

Polis Meslek Yüksek Okulu anlamına gelen ve 2 yıl süreyle ön lisans düzeyinde üniformalı parasız ve yatılı beslenme barınma ve sağlık giderleri devlet tarafından karşılanan eğitim ve uygulama yapan eğitim kurumuna denmektedir. Emniyet teşkilatı ihtiyaç duyduğu polis memurlarını bu kurumda yetiştirir.

PAEM Ne Demektir?

Lisansüstü düzeyde parasız yatılı, beslenme, barınma ve üniformalı hatta sağlık giderlerinin devlet eli ile karşılandığı mesleki eğitim öğretim ve uygulama kurumudur. Emniyet teşkilatı gerekli polis memurunu bu kurumda yetiştirmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.