1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Papa, Amazon'daki evli rahipleri onaylamayı reddetti
Papa, Amazon'daki evli rahipleri onaylamayı reddetti

Papa, Amazon'daki evli rahipleri onaylamayı reddetti

Papa Francis, Güney Amerika'nın Amazon bölgesinde Katolik rahipler olarak evli erkeklerin yerel bir din adamları sıkıntısına yardım etmesine izin vermeyi reddetti.

A+A-

Amazon Bölgesi için Piskoposlar Sinodu Özel Meclisi daha önce Amazon'un uzak bölgelerindeki evli erkeklerin daha önceki bir resmi belgede rahip olmalarını önermişti.

Çarşamba günü yayınlanan papalık röportajında ​​“Querida Amazonia” İngilizceyi “Sevgili Amazon” olarak tercüme ediyor, Roma Katolik Kilisesi'nin başkanı evli erkeklerin rahip veya kadınların dekan olmasına izin verme konusuna değinmedi.

Associated Press , bunun yerine Francis'in piskoposlara daha fazla meslek için dua etmelerini ve Amazon'un uzak bölgelerine kitlesel olarak daha fazla misyoner göndermelerini söyledi .

Papaz ayrıca insanları fakirlerin haklarına daha fazla saygı duymaya çağırdı ve yerel çevreyi korumanın ve yerel halkların kültürel yönlerini onurlandırmanın önemini vurguladı.

Genel olarak Jesuit yayını America dergisinde yazar ve editör olan Rev. James Martin, evli rahipler konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Papa Francis, sinodun nihai belgesini 'Querida Amazonia' ile birlikte 'resmen sunuyor', bu yüzden öğretisinin bir parçası olarak bu eklentiye eşlik ediyor. Bu, sinodun önerilerinin gelecekte tartışmaya açık olduğu anlamına gelebilir ” diye yazdı Martin .

“Her halükarda, kavuşum belgesinde yer alan, ancak açık bir şekilde onaylanmayan tekliflerin resmi statüsü sorunu muhtemelen kanuni avukatlara bırakılmalıdır.”

Martin ayrıca, bazılarının Papa'nın eklentisini beğenmeyebileceğini yazarken, “bu tarz 'sinodal yolu' ve Papa Francis'in bu şekilde desteğinin Amazon ve dünyadaki kilise için ileriye doğru atılmış bir adım olduğunu” yazdı.

Ekim 2017'de Latin Amerika'dan gelen ilk papa Papa Francis, Amazon bölgesinde merkezli bir sinod toplantısı olacağını duyurdu.

Önemli bir konu bölgedeki rahiplerin olmamasıydı. Katolik Kilisesi'nde sadece rahipler Eucharist'i kutsayabileceğinden, Amazon'un bazı bölgeleri aylarca hatta yıllarca komünyonsuz gider.

O sırada Francis, “viri probati” nin ya da ahlaki durumu iyi olan evli erkeklerin o bölgedeki rahipler olarak görevlendirilmesine açıklık getirmişti.

“Viri probati'nin bir olasılık olup olmadığını düşünmeliyiz. Sonra onlar, örneğin gerçekleştirebileceği ne görevleri belirlemesi gereken uzak topluluklarda,”2017 yılında Francis açıkladı Telgraf bildirdi.

Geçen Ekim ayında Francis, ülkeleri Amazon ve halkının refahı ile ilgili birçok konuya odaklanan üç haftalık Latin Amerika piskoposları topladı.

Katolik Kilisesi rahipler için bekârlık ilan ederken, nadir durumlarda muafiyetler verilir. Örneğin, Piskoposluk Kilisesi'nden evli din adamları, eşlerini boşamak zorunda kalmadan Katolik Kilisesi'nde görevlendirilebilir.

2017'de yayınlanan Los Angeles Times hikayesine göre , Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 120 evli rahip var .

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.