1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Müjdesi 5 Yıl Erken Emekli Olabileceksiniz! İşte Detaylar
Müjdesi 5 Yıl Erken Emekli Olabileceksiniz! İşte Detaylar

Müjdesi 5 Yıl Erken Emekli Olabileceksiniz! İşte Detaylar

Bağ-Kur’luyu 9 bin yerine 7 bin 200 gün ile emekli edecek çalışma tamamlandığında yüz binlerce esnaf 5 yıl erken emekli olabilecek. Bazı SSK’lılar, geriye dönük borçlanma yoluyla erken emeklilik hakkı kazanabiliyor. Erkek sigortalılar askerlik, kadınlar d

A+A-

Büyük çoğunluğu esnaf olan Bağ-Kur'lulara erken emeklilik getirecek olan çalışma, büyük sevince yol açtı. TAKVİM'in duyurduğu çalışma hayata geçtiğinde yüzbinlerce esnaf 5 yıl daha az prim ödeyerek emekli olabilecek. Gazetemizi arayan Bağ- Kur'lular bu çalışmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Zaten SSK ile bizim aramızda bir haksızlık oluyordu. Bütün kurumlar SGK çatısı altında birleşmesine rağmen ayrı kurallar olması adaletsizlik. Bunun düzeltilecek olması çok sevindirici" dediler. 4'üncü Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda gündeme gelen çalışma ile Bağ-Kur'lular da diğer çalışanlar gibi 9 bin gün (25 yıl) yerine 7 bin 200 gün prim ödeyerek emekli olacak. Söz konusu çalışmanın yasa tasarısı haline getirilerek Meclis'e sunulması bekleniyor...

SSK'lı olanlara erken emeklilik formülü 

Bazı SSK’lılar, geriye dönük borçlanma yoluyla erken emeklilik hakkı kazanabiliyor. Erkek sigortalılar askerlik, kadınlar doğum borçlanmasıyla emekliliğini erkene çekebiliyor. Ayrıca, hizmet ihyası ve yurtdışı borçlanması yaparak da erken emekli olunabiliyor. 

Emeklilik hakkını da elde etmemiş olan birçok kişi, geriye dönük sigorta/prim süresi boşluklarını doldurma tamamlama ve prim günü olarak saydırma imkânı olup olmadığını merak ediyor. Ancak, zaman zaman kısa süreli olarak bazı kanunlarla getirilen hak ve imkanlar dışında, şu anki mevzuata göre geriye dönük olarak boşlukları doldurma imkanları mevcut. 

TOPTAN ÖDE EMEKLİ OL 

Geriye dönük borçlanma sadece kanunlarda belirtilen hal ve durumlarda mümkün. Hizmet borçlanması yapılabilecek durumların başında; yurtdışında kalınan sürelerin borçlanması, erkekler için askerlik borçlanması, kadınlar içinse doğum borçlanması geliyor. Hizmet ihyası, (toptan ödeme . şeklinde ödediği primleri geri almış kişinin bunları geri ödeyerek hizmetlerini canlandırması) şeklinde olabiliyor. 

DAVA AÇMAK MÜMKÜN 

Hizmet tespit davası ise SSK kapsamında çalışmış olan kişinin, çalıştığı işyerinden hiç sigortalı gösterilmemiş yani sigortasız (kayıt dışı) çalıştırılmış ya da sigortası eksik gösterilmiş olan kişinin, hizmet tespit davası açarak sigortalı bildirilmeyen çalışmalarını mahkemeden tespit ettirmesidir. Belirtilen yollara, sigortalı vefat etmişse hak sahibi olan eşi, çocuğu veya anne babası da başvurabilir. 

EN ÇOK KAÇ ÇOCUK İÇİN? 

Doğum borçlanması sigortalı işe başlama tarihinden sonra doğan 3 çocuk için geçerli. Bu durumdaki kadm 6 yıl doğum borçlanması yapabilir. Sigortalı kadının doğumdan önce çalışmış olması, doğumdan sonra adına prim yatırılmamış olması, çocuğun yaşamış olması gerekiyor. Bir çocuk için 2016 yılında doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalılar 12.643 lira, en fazla 82.216 lira arasında ödeme yapabiliyor. 

YURTDIŞI BORÇLANMASI 

Yurtdışında kalınan süreler için asgari ücrete endeksli borçlanma sistemi uygulanıyor. Şu anda geçerli olan borçlanma miktarı günlük olarak en az 17.56, en fazla 114.19 lira. Örneğin yurtdışında kaldığı sürelerden 3600 gün borçlanacak bir kişi en az 63.216 en fazla 411.000 lira ödemek zorunda. Ne kadar yüksekten ödenirse emekli maaşı da o kadar yüksek oluyor. Borçlanılacak süreyi de kişi kendi belirliyor. 

Her doğum 2 yıl kazandırır

Yasaya göre; sigortalı olan tüm kadınların doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Bu hakkı kullanan kadınlar belli bir ücret karşılığı eksik primlerini tamamlayıp ferken emekli olabiliyor. Doğum borçlanması üzerinde çok konuşulur fakat detayları pek bilinmez. Doğum borçlanması isteyen kadının borçlanma talep dilekçesini doldurması ve kimlik fotokopisini eklemesi yeterli. Başvuru sosyal güvenlik il müdürlüklerine yapılıyor. 

Askerlik borçlanması ne kadar? 

Borçlanılacak gün sayısı 150 gün (5 ay) 

En düşük:    2.634 TL 

En yüksek:    17.235 TL 

Borçlanılacak gün sayısı 360 gün (12 ay) 

En düşük:    6.321 TL 

En yüksek:    41.108 TL 

Borçlanılacak gün sayısı 540 gün (18 ay) 

En düşük:    9.482 TL 

En yüksek:    61.662 TL 

Borçlanılacak gün sayısı 600 gün (20 ay) 

En düşük:    10.536 TL 

En yüksek:    71.760 TL 

Askerlik borçlanması ne kadar üst tutardan ödenirse emekli maaşı o kadar yüksek olur.  

Erken emeklilikten kimler yararlanabilek

Güneş Gazetesi'nin yazarlarından Arif Temir, erken emeklilikten kimlerin yararlanabileceğini açıkladı.

- Çalışmayı engelleyecek kadar çalışma gücü kaybına uğrayanlar

- Meslek hastalığına yakalananlar, iş kazasına uğrayanlar, çalışma gücü azalanlar içinde "meslek kazanma gücünün %60'ını kaybetmesi durumunda"

5510 sayılı Kanun'da kademeli bir düzenlemeye gidilmiştir. Buna göre bu tarz hastalığı olanlar erkenden emekli olabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu tarz durumlarda olan, çalışmakta zorlananlar için;

- % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, 16 yılı sigorta ile dolduranlar veya 4320 günğü bitirenler

- % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak

- Eğer annenin muhtaç durumda engelli bir çocuğu varsa, o anne de emekli olabilme hakkına sahip. Annenin bu hakka sahip olabilmesi için 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indiriliyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.